اخبار مثبتجامعهجهانحتی بهتررسانهسبک زندگیسردبیرعلم و دانشمحیط زیستمقالاتنوآوری

ضبط‌های عجیب و غریب جدید به ما امکان می‌دهند دنیای نادیده درختان را بشنویم

صداهای زیرزمینی ممکن است به نجات یکی از بزرگترین موجودات در جهان کمک کند.

در دامنه تپه ای در جنگل ملی فیش لیک یوتا یک درخت است، و اگر با دقت گوش کنید، این صخره با ما صحبت می کند.

این یک گیاه در واقع شبیه جنگلی از 47000 درخت از نظر ژنتیکی یکسان است که در واقع شاخه هایی از همان ارگانیسم هستند که توسط یک سیستم ریشه ای عظیم به هم متصل شده اند. هر ساقه یا رمت یک کلون از درخت اصلی است که به نام آسفن لرزان (گونه Populus temuloides) نامیده می شود که همگی از یک دانه سرچشمه می گیرند که بیش از 9000 سال پیش جوانه زده است. این درخت که با نام «پاندو» شناخته می شود، بزرگترین درخت جهان و یکی از بزرگترین موجودات زنده روی این سیاره است.

می توان گفت که درخت به لطف کار هنرمند صدا، جف رایس، با ما صحبت می کند. رایس به‌عنوان هنرمندی که با سازمان غیرانتفاعی Friends of Pando زندگی می‌کند، مجموعه‌ای از آثار صوتی را ایجاد کرد که به درونی‌ترین عملکرد سیستم ریشه درخت گوش می‌داد و ضبط می‌کرد. او این کار را با استفاده از مجموعه‌ای از میکروفون‌های مختلف، از جمله دستگاه‌های استریو و آمبیسونیک برای ضبط مناظر صوتی و تجهیزات آزمایشی‌تر مانند گوشی‌پزشکی، میکروفون‌های تماسی، و هیدروفون‌ها که برای گوش دادن در زیر آب طراحی شده‌اند، انجام داد.

جف رایس با استفاده از گوشی پزشکی و میکروفون هایی که برای ضبط زیر آب استفاده می شود به ریشه های درخت گوش می دهد. دوستان پاندو
جف رایس با استفاده از گوشی پزشکی و میکروفون هایی که برای ضبط زیر آب استفاده می شود به ریشه های درخت گوش می دهد. دوستان پاندو

نتیجه یک آهنگ زیبا و ماورایی از جنگل است که ما را به دنیای پنهان پاندو دعوت می کند. اما جدا از ارزش هنری آن، ضبط ها امکانات علمی را ارائه می دهند که می تواند به حفظ درخت کمک کند.

“آیا می توانیم از صدا برای درک سیستم ریشه استفاده کنیم؟” لنس اودیت، بنیانگذار و مدیر اجرایی دوستان پاندو می گوید. آیا می‌توانیم از صدا برای انتقال داده‌ها از طریق درخت با ارسال سیگنال‌ها از طریق سیستم ریشه در نقاط خاصی و سپس گوش دادن به بازخورد در سراسر درخت و استفاده از آن برای ترسیم سیستم ریشه استفاده کنیم؟

این ایده که ریشه ها به هم متصل هستند و چیزهایی مانند صداها و سایر ارتباطات را منتقل می کنند، چیزی است که زیست شناسان اکنون بهتر آن را درک می کنند. این نه تنها برای یک موجود زنده مانند پاندو که قبلاً متصل است، بلکه برای جنگل‌های درختان نامرتبط نیز صادق است.

ریشه های درختان ارتباطات زیادی در زیر سطح انجام می دهند. دوستان پاندو
ریشه های درختان ارتباطات زیادی در زیر سطح انجام می دهند. دوستان پاندو

دیوید جورج هسکل، زیست شناس در Sewanee: University of the South در تنسی و نویسنده Sounds Wild and Broken و The Songs of Trees می گوید: «درختان توسط شبکه های میسلیوم به هم متصل می شوند. “برخی از مطالعات وجود دارد که نشان می دهد آنها مواد معدنی و مواد مغذی مانند قندها را به اشتراک می گذارند، آنها ممکن است ارتباط برقرار کنند.”

این نوع اشتراک و ارتباط به بقای کل جنگل کمک می کند. او ادامه می دهد: «درختان جوامع زنده هستند و در واقع انسان ها نیز همینطور هستند. “راهی که شما در یک محیط واقعا رقابتی پیروز می شوید این نیست که به تنهایی به عنوان یک فرد قهرمان پیش بروید، بلکه با کار کردن با دیگران است.”

در مورد پاندو، درک چگونگی ارتباط ریشه ها ممکن است به دانشمندان کمک کند تا بفهمند درخت با چه چیزی سر و کار دارد و به چه چیزی نیاز دارد. اودیت قبلاً یک پروژه عکاسی 360 درجه برای نقشه برداری بصری پاندو ایجاد کرده بود و کار رایس اطلاعاتی را در مورد سمت نادیده درخت اضافه می کند. آرشیو صوتی با تاریخ ها، زمان ها و مکان های دقیق ثبت شده، می تواند با ضبط های صوتی آینده برای ردیابی تغییرات نامحسوس در اکوسیستم بالا و پایین زمین مقایسه شود.

لنس اودیت معتقد است که نقشه‌برداری از سیستم ریشه از طریق صدا می‌تواند به ما در درک بیماری‌ها و استرس‌های درخت کمک کند، که به طور بالقوه می‌تواند به نجات پاندو کمک کند. دوستان پاندو
لنس اودیت معتقد است که نقشه‌برداری از سیستم ریشه از طریق صدا می‌تواند به ما در درک بیماری‌ها و استرس‌های درخت کمک کند، که به طور بالقوه می‌تواند به نجات پاندو کمک کند. دوستان پاندو

اودیت می‌گوید: «سیستم ریشه می‌تواند برای انتقال صدا و سپس دریافت آن در نقاط مختلف در سراسر پاندو استفاده شود. این به ما امکان می دهد تا سیستم ریشه را ترسیم کنیم. ما می‌دانیم که ریشه‌ها عمدتاً آب هستند، بنابراین هر گونه تغییر در مشخصات صوتی می‌تواند به ما درباره آنچه در آنجا اتفاق می‌افتد، بگوید که آیا بیماری یا استرس وجود دارد.

اودیت گزارش هایی مبنی بر اینکه پاندو در خطر جدی یا حتی در حال مرگ است را رد می کند – در واقع، او نسبت به آینده درخت مثبت است. پاندو موجودی بسیار سازگار است که از بهمن، رانش زمین و حتی خشکسالی که بیش از سیصد سال به طول انجامیده، جان سالم به در برده است. انسان ها نقش حیاتی در بقای آن دارند و این ضبط صدا گام دیگری به جلو است.

اودیت می‌گوید: «ما می‌توانیم از پاندو محافظت کنیم، می‌توانیم پاندو را بازیابی کنیم، می‌توانیم تعادل هورمونی را برای تشویق شبیه‌سازی تغییر دهیم. “این منطقه ای است که برای هزاران سال توسط انسان ها مدیریت شده است. ما می توانیم باغبان پاندو شویم، به دلیل نبود کلمه بهتر. ما باید خاک، بیماری و آب و هوا را درک کنیم. این ضبط‌ها بخشی از داده‌هایی می‌شوند که به ما این امکان را می‌دهند.»


🛈 منبع: Atlas Obscura
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا