اخبار مثبتتندرستیجامعهجهانسبک زندگیسردبیرسلامتیمقالاتنوآوری

فاش شد: «بهترین» ساختمان‌های جدید بریتانیا

خانه سالمندان دوستدار زوال عقل در لندن به عنوان بهترین ساختمان جدید بریتانیا انتخاب شده است. فهرست نهایی یک پیروزی از طراحی هدفمند بود

خانه های مراقبت به دلیل طراحی انسانی خود مشهور نیستند. اغلب آنها معماری اقتصادی و دکور نگهداری آسان و بهداشت و ایمنی را در بر می گیرند. مرکز بازنشستگی جان موردن در جنوب لندن چنین نیست.

این مرکز کپک زدایی که برای راهیابی دوستدار زوال عقل و «مشارکت فعال در جامعه» طراحی شده است، به تازگی توسط مؤسسه سلطنتی معماران بریتانیا (RIBA)، که جایزه استرلینگ امسال را به آن اعطا کرده است، به عنوان بهترین ساختمان جدید بریتانیا معرفی شده است.

این مرکز با پذیرش اصول “طراحی بیوفیلیک” (مفهوم افزایش ارتباط ساکنان با محیط طبیعی)، حول یک درخت سرو بالغ ساخته شد که اکنون نقطه کانونی باغ است. در داخل ساختمان، امکانات پزشکی با فضاهای تفریحی گرم برای مقابله با انزوا، از جمله اتاق هنر، تئاتر و کافه ادغام شده است.

الن ون لون، معمار هلندی، به نمایندگی از هیئت داوران RIBA گفت: «مرکز جان موردن مکانی برای شادی و الهام است. این مرکز به طور حساس و یکپارچه امکانات پزشکی و فضاهای اجتماعی را ادغام می کند و الگویی جسورانه و امیدوارکننده برای طراحی مراکز بهداشتی و مراقبتی برای سالمندان ارائه می دهد.

او افزود: «این نشان می‌دهد که چگونه ساختمان‌ها می‌توانند خود درمانی باشند – حمایت از مراقبت و القای حس تعلق. معماری عالی به مردم جهت می دهد تا بتوانند پیشرفت کنند و این ساختمان در دستیابی به آن دقیقاً مثال زدنی است.

مرکز جان موردن دارای یک اتاق هنری، تئاتر و فضاهای دیگر برای مقابله با انزوا است. تصویر: جیم استفنسون
مرکز جان موردن دارای یک اتاق هنری، تئاتر و فضاهای دیگر برای مقابله با انزوا است. تصویر: جیم استفنسون

مرکز جان موردن توسط شرکت معماری Mæ طراحی شده است. الکس الی، مدیر مؤسس آن گفت: «در زمانی که مراقبت اجتماعی بزرگسالان در وضعیت خطرناکی قرار دارد، این جایزه نشان می‌دهد که امیدی برای این بخش وجود دارد. “این پروژه الگویی را برای دیگرانی که در زمینه سلامت و مراقبت کار می کنند ارائه می دهد – الهام بخش آنها برای ایجاد محیط هایی که تأثیر مثبتی بر سلامت روحی و جسمی افراد دارد.”

فهرست نهایی جایزه استرلینگ امسال نسبتاً لندن محور بود. RIBA از همه ساختمان‌ها به دلیل «پاسخ‌های متفکرانه و خلاقانه به چالش‌های پیچیده امروزی» قدردانی کرد.

فهرست نهایی بهترین ساختمان‌های جدید بریتانیا

Image: David Grandorge
Image: David Grandorge

خانه ای برای هنرمندان، لندن

به گفته RIBA، این فضای زندگی/کار منعطف در محله بارکینگ و داگنهام لندن، “مدل بلندپروازانه ای برای مسکن مقرون به صرفه و پایدار” ارائه می دهد. در ازای کاهش اجاره، ساکنان برنامه های خلاقانه رایگان را برای محله از طریق سالن اجتماعات رو به خیابان، دیوارهای شیشه ای و فضای نمایشگاهی در فضای باز ارائه می دهند.

تسهیلات و مسکن مرکزی شهر سامرز، لندن

معماران آدام خان وظیفه کمک به بازسازی قطعه‌ای در منطقه‌ای محروم در محله کمدن لندن را داشتند. نتیجه یک مجتمع با کاربری مختلط است که دارای مسکن اجتماعی و تسهیلات اجتماعی، مانند زمین فوتبال روی پشت بام، باشگاه کودکان پس از مدرسه، زمین بازی ماجراجویی و پایگاهی برای یک موسسه خیریه آموزش تئاتر است.

Image: David Grandorge
Image: David Grandorge
Image: Philip Vile
Image: Philip Vile

موسسه هنر کورتولد لندن

در زیر خانه سامرست در لندن، خزانه هایی وجود دارد که مدت هاست برای عموم ممنوع بوده است. نه دیگر به لطف پروژه ای که هدف آن گشایش ساختمان هم از نظر فیزیکی و هم از نظر فرهنگی است. RIBA کار معماران ویترفورد واتسون مان را به عنوان یک «شاهکار مهندسی» توصیف کرد که «به روح ساختمان تاریخی اجازه می‌دهد تجربه بازدیدکننده را هدایت کند، اما با خلاقیت قرن بیست و یکم برای حل برخی از پیچیدگی‌های ذاتی آن».

مسکن لاوندر هیل کورت یارد، لندن

این کارگاه سابق ورق فلز در کلافام توسط شرکت معماری سرگیسون بیتس به زیبایی به 9 آپارتمان تبدیل شده است. RIBA با تمجید از این طرح، گفت: «[آنها] با اصول اقتصاد دایره‌ای درگیر بودند و ساختار را با دقت از بین بردند تا بتوان از مواد دوباره استفاده کرد.

Image: Johan Dehlin
Image: Johan Dehlin
Image: Hufton Crow
Image: Hufton Crow

دانشکده هنر دانشگاه وارویک، وارویک شایر

این ساختمان جدید برای اولین بار دپارتمان ها و مدارس هنر دانشگاه وارویک را زیر یک سقف گرد هم می آورد. ایده ایجاد فضایی برای همکاری و گرده افشانی متقابل هنرها بود، در حالی که از بافت پارک سایت الهام می گرفت. RIBA گفت: “در اینجا معماران این دو دستور کار را در یک مفهوم طراحی منسجم بافته اند که با مهارت و مهارت اجرا شده است.”


🛈 گردآوری و تحقیق: تحریریه اخبار مثبت
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا