اخبار مثبتانرژیجامعهجهانرپورتاژرسانهعلم و دانشمحیط زیست

انرژی خورشیدی جامعه قرار است در بریتانیا افزایش یابد – و شما می توانید یک تکه از کیک را داشته باشید

پنج گروه انرژی اجتماعی در انگلستان و ولز برای خرید هفت مزرعه خورشیدی متحد می شوند. این همکاری منجر به رشد 20 درصدی بخش خورشیدی جامعه خواهد شد و حدود 20 میلیون پوند از بودجه به جوامع بازگردانده می شود.

آیا می خواهید صاحب یک نیروگاه شوید؟ خب، به هر حال، کمی یکی. و نه هر نیروگاه قدیمی، بلکه یک مزرعه خورشیدی موفق، تمیز و سبز – که امنیت انرژی بریتانیا و ذخایر برق تجدیدپذیر تولیدشده خانگی و کم‌کربن آن را تقویت می‌کند.

مطمئناً این کار را انجام می‌دهید… خب اکنون که آرزوی شما بسیار آسان‌تر شده است، به لطف یک گروه تخیلی و در عین حال مستدل از پنج پیشنهاد سهام که توسط پلتفرم سرمایه‌گذاری مثبت غیرانتفاعی، Ethex میزبانی می‌شود.

این به افراد این فرصت را می دهد که سهام یک یا چند نیروگاه خورشیدی را که در سراسر جنوب و مرکز بریتانیا، از کنت و جزیره وایت تا دوون، شروپشایر و ولز جنوبی پراکنده شده اند، خریداری کنند.

خورشیدی سریع ترین منبع انرژی در حال رشد در سطح جهان است. تصویر: اریک کاریتس
خورشیدی سریع ترین منبع انرژی در حال رشد در سطح جهان است. تصویر: اریک کاریتس

هر یک از آنها متعلق به یک جامعه منفعت اجتماعی (CBS) خواهد بود که به تولید انرژی تجدیدپذیر به روشی اختصاص داده شده است که به طور مستقیم به نفع جامعه محلی باشد. در مجموع، این پنج گروه، Community Energy Together (CET) را تشکیل داده اند، مشارکتی که منابع آنها را جمع می کند تا آنها را قادر به جمع آوری بودجه مورد نیاز برای خرید نیروگاه ها کند. تاکنون بیش از 1 میلیون پوند سرمایه گذاری شده است.

این هفت مزرعه خورشیدی دارای ظرفیت تولید ترکیبی 36 مگاوات بر ثانیه است که معادل تامین نیاز برق حدود 13000 خانه است که میزان انتشار کربن را تا 317000 تن کاهش می دهد. هنگامی که تحت مالکیت جدید قرار گرفتند، ظرفیت کل انرژی خورشیدی انگلستان و ولز را 20 درصد افزایش خواهند داد. و برق سبز تنها نتیجه نیست. آنها همچنین در طول عمر حداقل 20 ساله خود، تقریباً 20 میلیون پوند بودجه تولید خواهند کرد تا به طور خاص برای پروژه هایی که به نفع جوامع محلی است استفاده شود. اینها می توانند از سیستم های بهره وری انرژی و جمع آوری آب باران برای ساختمان های عمومی تا برنامه هایی که جعبه های غذای سالم را به خانواده های نیازمند تحویل می دهند، باشد.

همه پروژه‌ها در حال حاضر تحت مالکان تجاری مختلف در حال فعالیت هستند، اما به لطف انرژی‌های تجدیدپذیر متعلق به جامعه (شرکای اصلی) می‌توانند – با کمک سرمایه‌گذاران مشتاق که هرکدام از طریق Ethex حداقل 250 پوند سرمایه‌گذاری می‌کنند – اکنون تحت کنترل مستقیم شرکت قرار گیرند. مردم محلی.

مزارع خورشیدی اجتماعی پول تولید می کنند که می تواند در پروژه های محلی شخم زده شود. تصویر: Ethex
مزارع خورشیدی اجتماعی پول تولید می کنند که می تواند در پروژه های محلی شخم زده شود. تصویر: Ethex

که به اندازه کافی ساده به نظر می رسد. اما تأمین مالی نیروگاه‌ها – حتی مزارع خورشیدی نسبتاً کوچک – می‌تواند یک کار هزارتویی باشد. پس چگونه این اتفاق افتاده است؟

این کار با همکاری بین Big Society Capital، سرمایه‌گذار برجسته تأثیر اجتماعی در بریتانیا آغاز شد، که هدف آن افزایش مقدار پول سرمایه‌گذاری شده برای مقابله با مسائل و نابرابری‌های اجتماعی، و Power to Change است که برای تقویت کسب‌وکارهای اجتماعی راه‌اندازی شده است. آنها با درک فرصت های رو به رشد در انرژی خورشیدی و افزایش اشتهای جوامع محلی برای مشارکت، Core Partners را به عنوان راهی برای تبدیل این اشتها به واقعیت راه اندازی کردند.

الکس فاولز، عضو هیئت مدیره، توضیح می‌دهد که با استفاده از ترکیب وجوه و قدرت وام‌گیری دو شریک موسس، Core توانست این مجموعه از مزارع خورشیدی را با هزینه و نرخ بهره مقرون به صرفه به دست آورد. در هر پروژه بسیار ارزان تر از زمانی است که هر پروژه به صورت جداگانه فروخته می شد. بدون این تنظیم، پروژه ها فراتر از توان هر گروه اجتماعی بود.

چشم انداز ما این است که پارادایم سرمایه گذاری را تغییر دهیم تا پول به یک نیروی خوب تبدیل شود

سپس Core نزدیک شد و با Ethex همکاری کرد تا پنج پیشنهاد سهم را ارائه کند، که هدف آن جمع‌آوری بودجه لازم برای CBS برای خرید مزارع، از جمله مدیریت هزینه‌های اجرای آنها و خدمات بدهی‌های معوق است.

لیزا اشفورد، مدیر عامل، می‌گوید این دقیقاً در خیابان اتکس است. چشم انداز ما این است که پارادایم سرمایه گذاری را تغییر دهیم تا پول به یک نیروی خوب تبدیل شود. از یک طرف، ما این جوامع شگفت انگیز و شرکت های اجتماعی را داریم که سعی می کنند کارهای خارق العاده ای انجام دهند. و از سوی دیگر، ما افرادی را داریم که می‌خواهند پول خود را در چیزی سرمایه‌گذاری کنند که با ارزش‌هایشان همخوانی داشته باشد و تأثیر مستقیم کارهایی که پولشان انجام می‌دهد را ببینند.»

از زمانی که 10 سال پیش تاسیس شد، Ethex در گردآوری این دو تخصص داشت. این به گروه‌های هدفمند کمک می‌کند تا برای سرمایه‌گذاری آماده شوند، سپس جزئیات خود را بر روی یک پلت‌فرم دیجیتال ساده منتشر می‌کند که، همانطور که اشفورد می‌گوید، «به افراد عادی اجازه می‌دهد تا پروژه‌هایی را انتخاب کنند که با قطب‌نمای اخلاقی آنها هماهنگ باشد».

این سرمایه گذاری را به تمام معنا پایین آورده است. اشفورد می گوید: «ما نرم و زیرک هستیم. “برعکس یک صندوق بزرگ چاق و غیرشفاف با کارمزدهای بالا!”

برای گروه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر متعلق به جامعه مانند Gower Power در جنوب ولز، راه‌اندازی پیشنهادات سهم یک راه نجات است. Ant Flanagan، یکی از بنیان‌گذاران آن، توضیح می‌دهد که مشتاق توسعه یک مزرعه خورشیدی محلی در این مقیاس بوده است، و اکنون، به عنوان یک گروه با سایر اعضای CET، انجام این کار به خوبی در دسترس است.

پروژه مورد بحث، مزرعه خورشیدی Brynwhilach، که در چندین مزرعه از زمین های کشاورزی با کیفیت پایین در نزدیکی سوانسی پراکنده شده است، از سال 2017 با موفقیت کار می کند و مرتباً از اهداف تولید خود بهتر عمل می کند. برق کافی برای معادل 1650 خانه متوسط تولید می کند و بیش از 45000 تن کربن را در طول عمر باقیمانده خود ذخیره می کند.

Gower Power قبلاً تجربه ای با انرژی خورشیدی در مقیاس کوچکتر داشت: یک سایت یک هکتاری در نزدیکی سوانسی و نصب روی پشت بام در مدارس و خانه های سالمندان در شهر. و تجربه آن با Ethex کاملاً مثبت بوده است: «ما قبلاً دو طرح در آنجا داشتیم و بسیار بسیار مؤثر با آنها پول جمع آوری کردیم. امتحان شده و آزمایش شده است.»

پیشنهادهای سهام تا 10 نوامبر باز هستند، بنابراین اگر وسوسه می‌شوید که به یک نجیب‌زاده قدرت سبز تبدیل شوید – و آینده انرژی‌های تجدیدپذیر متعلق به جامعه را تقویت کنید – اکنون فرصت دارید پول خود را در جایی بگذارید.


🛈 منبع: ethex.org
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا