اخبار مثبتجهانفرهنگمحیط زیست

ویلنیوس به عنوان “پایتخت سبز” اروپا انتخاب شد

جمع بندی خبرهای خوب این هفته

شهر لیتوانی ویلنیوس (تصویر) به عنوان پایتخت سبز جدید اروپا برای سال 2025 انتخاب شد.

این جایزه توسط کمیسیون اروپا در سال 2010 راه اندازی شد تا شهرها را به پاکی و سبزتر شدن تشویق کند.

تصویر: دان-ماریان-استفان دورقی
تصویر: دان-ماریان-استفان دورقی

ویلنیوس در مراسمی در تالین، استونی – این شهر صاحب عنوان فعلی است – به دلیل تلاش برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، بهبود تنوع زیستی و هوای پاک و آب مورد تقدیر قرار گرفت. استفاده ویلنیوس از یک اپلیکیشن برای دادن نظر به ساکنان در برنامه ریزی شهری نیز هیئت منصفه را تحت تاثیر قرار داد.

جوایز برگ سبز اروپا به Viladecans در اسپانیا و Treviso در ایتالیا به دلیل رویکردهای منحصر به فرد آنها در “درگیر کردن جوامع در گذار سبز” اهدا شد.

ویرجینیوس سینکویچیوس، کمیسر اروپا برای محیط‌زیست، اقیانوس‌ها و شیلات، اذعان کرد که این جوایز پس از تابستانی با آب و هوای شدید ویران‌کننده است.

او گفت: «شهرها باید با آب و هوای غیرقابل پیش بینی سازگار شوند و همچنین انتشار گازهای گلخانه ای خود را به شدت کاهش دهند. «پاسخ باید شهرهای سبزتر باشد – شهرهایی با آلودگی کمتر، که بیشتر به رفاه شهروندان اهمیت می دهند. این دقیقاً همان کاری است که برندگان امروز انجام می دهند.”

در مورد شهرهای سبزتر، مقامات استکهلم این هفته اعلام کردند که در تلاش برای کاهش آلودگی و صدا، تردد خودروهای بنزینی و دیزلی از سال 2025 در این مرکز ممنوع خواهد شد.


🛈 گردآوری و تحقیق: تحریریه اخبار مثبت
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا