اخبار مثبتجامعهجهانحتی بهتررسانهسردبیرسلامتیسیاستعلم و دانشمحیط زیستمقالات

آنچه در این هفته درست انجام شد: پیشرفت‌های پزشکی، گونه‌های احیا شده، و موارد دیگر

دانشمندان به پیشرفت آلزایمر دست یافتند، تاهیتی ادعا کرد که «بزرگ‌ترین» گونه‌ای که تا به حال معرفی شده است، و خبرهای خوبی برای یک ماهی غول‌پیکر، به‌علاوه موارد دیگر وجود دارد.

جمع بندی خبرهای خوب این هفته

داروی جدید پیشرفتی در زمینه آلزایمر ایجاد کرد

آیا این می تواند آغازی برای پایان آلزایمر باشد؟ این امیدی است که پس از کشف داروی دوم در شش ماه برای کاهش سرعت بیماری است.

Donanemab با پاکسازی پروتئین آمیلوئیدی که در مغز افراد مبتلا به آلزایمر تجمع می‌کند، عمل می‌کند. الی لیلی شرکت پشت آن است. هنوز یافته‌های دقیق فاز سه آزمایشی خود را منتشر نکرده است، اما می‌گوید که بیش از 1700 نفر در آن شرکت کردند و این دارو 29 درصد کاهش شناختی را کاهش داد.

مثل همیشه، اخطارهایی وجود دارد. این دارو برای افراد مبتلا به آلزایمر پیشرفته یا سایر انواع زوال عقل مناسب نیست. و در این کارآزمایی، 1.6 درصد از شرکت کنندگان تورم مغزی خطرناکی را تجربه کردند که دو مورد مرگ به آن نسبت داده شد.

تحقیقات بیشتری مورد نیاز است و مدتی طول می کشد تا Donanemab با نسخه در دسترس باشد. با این وجود، این نشان دهنده پیشرفت قابل توجهی در مقابله با بیماری است که دهه ها دانشمندان را سرگردان کرده است.

دکتر سوزان کولهاس، مدیر اجرایی تحقیقات آلزایمر در بریتانیا گفت: «ما اکنون در آستانه اولین نسل از درمان‌های آلزایمر هستیم، چیزی که بسیاری آن را تنها یک دهه پیش غیرممکن می‌دانستند.» مردم باید واقعاً از این خبر دلگرم شوند، که دلیل دیگری بر این است که تحقیقات می تواند ما را هرچه بیشتر به سمت درمان نزدیک کند.»

Image: Unsplash
Image: Unsplash

Image: Markus Spiske
Image: Markus Spiske

صحبت از داروهای پیشرفت…

واکسنی که می تواند جان هزاران نفر را نجات دهد توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده است.

آرکسوی برای محافظت از مردم در برابر ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) ساخته شده است – بیماری که سالانه بیش از 10000 سالمند عمدتاً در ایالات متحده را می کشد.

یک مطالعه توسط GSK، شرکت بریتانیایی که پشت سر این تزریق قرار دارد، اثربخشی واکسن را 82.6 درصد گزارش کرده است. قبل از در دسترس قرار گرفتن آرکسوی، تأیید مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده مورد نیاز است.


شش ذخیره‌گاه بومی در برزیل ایجاد شد

بخش‌هایی از جنگل‌های بارانی آمازون اکنون پس از ایجاد شش ذخیره‌گاه بومی جدید توسط رئیس‌جمهور برزیل، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، از معادن و کشاورزی تجاری محافظت می‌شوند.

این اقدام عملاً 620000 هکتار (1.5 متر جریب) را در اختیار گروه‌های بومی قرار می‌دهد – راه حلی اثبات شده برای جنگل‌زدایی، که نرخ آن در زمان رئیس جمهور قبلی ژایر بولسونارو افزایش یافت.

گروه های بومی از این تصمیم استقبال کردند، اما گفتند که به ذخیره بیشتری نیاز است. به گزارش بی بی سی، دولت قبلا متعهد شده بود 14 سایت از این قبیل ایجاد کند.

از زمانی که «لولا» دوباره انتخاب شد، تلاش‌ها برای توقف جنگل‌زدایی در برزیل افزایش یافته است. در ماه فوریه، نیروها برای بیرون راندن معدنچیان غیرقانونی به جنگل فرستاده شدند. این به دنبال تعهد رئیس جمهور برای توقف از بین رفتن درخت است. او شکلی دارد: نرخ جنگل زدایی در دوره قبلی ریاست جمهوری او 68 درصد کاهش یافت.

Image: Deb Dowd
Image: Deb Dowd

Image: Matteo Catanese
Image: Matteo Catanese

شاکیان آب و هوا آماده حضور در دادگاه هستند

پس از اینکه دادگاه عالی تلاش‌های نفت بزرگ برای انتقال پرونده‌های دعوی آب و هوایی به دادگاه‌های فدرال را رد کرد، جوامعی که تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی در ایالات متحده قرار گرفته‌اند، اکنون می‌توانند شرکت‌های سوخت فسیلی را مورد بازخواست قرار دهند.

دادگاه‌های ایالتی نسبت به دادگاه‌های فدرال نسبت به شاکیان نرم‌تر تلقی می‌شوند. تلاش برای به چالش کشیدن مواردی که می‌توانستند شنیده شوند، به‌عنوان یک تاکتیک تاخیر توسط نفت بزرگ تلقی می‌شد.

برخی از جوامع تقریباً یک دهه منتظر بوده اند تا شرکت های سوخت فسیلی را مسئول آسیب های آب و هوایی بدانند. اکنون آنها می توانند، پس از رد درخواست دادگاه عالی ExxonMobil و Suncor Energy برای تغییر محل رسیدگی به دعاوی حقوقی. این شرکت ها اکنون احتمالاً در رود آیلند، کلرادو، مریلند، کالیفرنیا، هاوایی و سایر ایالت ها با دعوی قضایی روبرو خواهند شد.

دکتر دلتا مرنر، دانشمند ارشد در اتحادیه دانشمندان نگران، گفت: «تصمیم دادگاه عالی یک پیروزی قابل توجه برای عدالت آب و هوایی است. این تصمیم پیامی قدرتمند به شرکت‌های سوخت فسیلی می‌فرستد: فرار از مسئولیت تحمل نخواهد شد.


یک “پنجره 15 دقیقه ای” اوکراینی ها را گرم نگه داشت

پنجره ای که ساخت آن 15 دقیقه طول می کشد، به اوکراینی ها کمک می کند تا خانه های آسیب دیده خود را تعمیر و عایق بندی کنند.

این پنجره که توسط مهندس هری بلکیستون هیوستون از دانشگاه کمبریج انگلستان طراحی شده است، از پلی اتیلن “سه جداره” برای محافظت در برابر سرما استفاده می کند و هر متر مربع آن حدود 12 پوند قیمت دارد.

هیوستون بنیانگذار Insulate Ukraine است، پروژه ای برای گرم نگه داشتن مردم در کشور ویران شده از جنگ. طرح او پس از عقب نشینی روسیه در مناطق آزاد شده مورد استفاده قرار گرفته است.

هیوستون گفت: «بخشی از جنگ پوتین تلاش برای سرد و بدبخت کردن مردم اوکراین است. “ما راه حلی ارائه کرده ایم که تفاوت واقعی ایجاد می کند.”

Image: Insulate Ukraine
Image: Insulate Ukraine
Image: ZSL
Image: ZSL

“بزرگترین” گونه جهان دوباره معرفی شد

دانشمندان آن را بزرگترین معرفی مجدد حیات وحش می نامند. موضوعش؟ حلزون درختی پلینزی، نرم تنی تقریباً به اندازه ناخن انگشت کوچک شما.

طی ماه گذشته حدود 5500 مورد از این حیوانات به تاهیتی معرفی شده اند. این گونه بومی جزیره است اما توسط حلزون های مهاجم تا حد انقراض خورده شد. در اسارت زندگی می کرد.

در حالی که شکارچیان تحت کنترل خود هستند، حلزون درختی پلینزی به عنوان بخشی از تلاش مشترک انجمن جانورشناسی لندن (ZSL)، انجمن جانورشناسی سلطنتی اسکاتلند و باغ وحش سنت لوئیس در ایالات متحده به تاهیتی بازگردانده شد.

پل پیرس-کلی، سرپرست ارشد بی مهرگان در ZSL، گفت: «این ابتکار مشترک حفاظتی… قدرت حفاظت از باغ وحش ها را برای معکوس کردن از دست دادن تنوع زیستی نشان می دهد. با توجه به اینکه طبیعت در سراسر جهان به طور فزاینده ای در معرض تهدید قرار دارد، این حلزون های کوچک نشان دهنده امید به حیات وحش جهان هستند.

صحبت از بازگرداندن گونه ها …

برنامه هایی برای بازگرداندن یک ماهی غول پیکر به آب های بریتانیا در حال انجام است.

ماهیان خاویاری زمانی یکی از منظره‌های رایج در رودخانه‌های کشور بودند، اما صید بیش از حد و سدسازی باعث سقوط تعداد زیادی شد. اکنون آنها به شدت در معرض خطر هستند.

اما نه برای خیلی بیشتر، شاید. این هفته، انجمن جانورشناسی لندن (ZSL) استراتژی و برنامه اقدام حفاظت از ماهیان خاویاری بریتانیا را راه‌اندازی کرد، که به تشریح آنچه باید بیفتد تا ثروت ماهی را تغییر دهد، ارائه کرد.

به گفته ZSL، بازیابی مسیرهای مهاجرتی کلید افزایش تعداد است. این انجمن اکنون با زمین داران بریتانیایی برای شناسایی و احیای زیستگاه ها برای کمک به بهبود ماهی ها همکاری خواهد کرد. پروژه های مشابهی را در فرانسه و آلمان دنبال می کند.

هانا مک کورمیک، افسر پروژه حفاظت از ZSL گفت: «این ماهی‌های باستانی بیشتر از دایناسورها زندگی کردند. اما پس از رانده شدن آنها به لبه انقراض، همه ۲۶ گونه ماهیان خاویاری برای همیشه در معرض خطر از بین رفتن هستند. [استراتژی ما] یک راه محکم و مبتنی بر شواهد به جلو برای احیای گونه ارائه می دهد.

Image: Blue Marine Foundation
Image: Blue Marine Foundation
Image: Martin Katler
Image: Martin Katler

رقابت برای بازیافت باتری خودروها سرعت بیشتری گرفت

عرضه خودروهای برقی یک مشکل زیست محیطی (انتشار گازهای گلخانه ای) را حل می کند و دیگری را ایجاد می کند (داخلی برای مواد معدنی گرانبها که برای ساخت باتری ها استفاده می شود). اما راه حل هایی در افق است.

مسابقه‌ای برای افزایش فناوری بازیافت در جریان است تا بتوان مواد موجود در باتری‌های خودرو را شکسته و دوباره مورد استفاده قرار داد. یک شرکت آمریکایی که توسط یکی از مدیران سابق تسلا تأسیس شده بود، به تازگی اعلام کرد که قصد دارد در بازیافت باتری دوچرخه های الکترونیکی نیز توسعه یابد.

عرضه خودروهای برقی یک مشکل زیست محیطی (انتشار گازهای گلخانه ای) را حل می کند و دیگری را ایجاد می کند (داخلی برای مواد معدنی گرانبها که برای ساخت باتری ها استفاده می شود). اما راه حل هایی در افق است.

مسابقه‌ای برای افزایش فناوری بازیافت در جریان است تا بتوان مواد موجود در باتری‌های خودرو را شکسته و دوباره مورد استفاده قرار داد. یک شرکت آمریکایی که توسط یکی از مدیران سابق تسلا تأسیس شده بود، به تازگی اعلام کرد که قصد دارد در بازیافت باتری دوچرخه های الکترونیکی نیز توسعه یابد.

در همین حال، امکانات رقیب در کانادا و بریتانیا در حال ظهور است. داستان کامل را اینجا بخوانید.

لیدوهای «گمشده» بریتانیا برای استقبال از شناگران آماده شدند

دسته ای از لیدوهای قدیمی در سراسر بریتانیا بازگشایی می شوند، زیرا مردم لذت (و مزایای سلامتی) شنا در فضای باز را دوباره کشف می کنند.

استخرهای روباز بریتانیا عمدتاً برای جوامع طبقه کارگر در دهه 1930 ساخته شدند، اما جنگ جهانی دوم، بحران های اقتصادی پی در پی و تعطیلات ارزان تر در خارج از کشور منجر به بسته شدن بسیاری از استخرها شد.

اما در این دوره ویم هوف، لیدوها دوباره لحظه ای را می گذرانند. قدیمی‌ها در حال بازگشایی هستند – اغلب به لطف تلاش‌های جوامع محلی – و موارد جدید در خط لوله هستند.

Image: Casey Ryder
Image: Casey Ryder

🛈 گردآوری و تحقیق: تحریریه اخبار مثبت
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا