اخبار مثبتجامعهجهانرسانهسبک زندگیمحیط زیست

آنچه در این هفته درست انجام شد: خبرهای خوبی که باید درباره آن بدانید

بریتانیا به استخراج معادن در اعماق دریا روی آورد، محققان سرطان متحدی با هوش مصنوعی پیدا کردند و فرانسه برای تقویت حقوق سقط جنین به‌علاوه خبرهای خوب بیشتر حرکت کرد.

جمع بندی خبرهای خوب این هفته

Image: Yannis Papanastasopoulos
Image: Yannis Papanastasopoulos

بریتانیا به حمایت از حفاظت از اقیانوس تبدیل شد
توقف پیشنهادی برای استخراج معادن در اعماق دریا در وست مینستر در مورد غافلگیرکننده دولت بریتانیا مورد حمایت قرار گرفت.

دولت ریشی سوناک به دلیل حمایت قبلی از بهره برداری از بستر دریا برای مواد معدنی حیاتی مانند کبالت و لیتیوم، انتقادات شدیدی از سوی فعالان محیط زیست به دنبال داشت.

اما ترز کافی، وزیر محیط زیست روز دوشنبه اعلام کرد که دولت صدای خود را به 24 کشور دیگر اضافه خواهد کرد که خواهان «مکث احتیاطی» در مجوزهای بهره برداری تا ارزیابی تأثیر بر اکوسیستم های دریایی هستند.

این تعلیق در دستور کار این هفته در جریان مذاکرات جاری در جامائیکا در سازمان بین المللی بستر دریا، تنظیم کننده جهانی استخراج معدن در آب های بین المللی است.

سازمان حفاظت از محیط زیست، بنیاد آبی دریایی، گفت که استخراج معادن در اعماق دریا برای برخی از زیستگاه‌های کمتر اکتشاف‌شده و آسیب‌پذیر این سیاره «یک تهدید وجودی» است و دانشمندان در مورد نشت احتمالی سوخت، صدا، نور و طوفان‌های گرد و غبار ابراز نگرانی می‌کنند.

کلر بروک، مدیر عامل شرکت Blue Marine گفت: «این حیاتی است که ما از اصل احتیاط استفاده کنیم و راه‌هایی برای تولید مواد معدنی لازم برای انتقال به صفر خالص پیدا کنیم که باعث تخریب فاجعه‌بار و دائمی تنوع زیستی شکننده اقیانوس‌ها نشود.»

محققان سرطان یک متحد هوش مصنوعی پیدا کردند

هوش مصنوعی این هفته در کانون توجه قرار گرفت، زیرا بریتانیا میزبان اجلاسی در زمینه فناوری پیشرفت بود. بسته به دیدگاه شما، هوش مصنوعی ناجی بشریت یا سقوط آن خواهد بود. اما یک چیز قطعی به نظر می رسد – بیوپسی در تشخیص تهاجمی بودن برخی از سرطان ها برتری دارد.

محققان بنیاد رویال مارسدن NHS Trust و موسسه تحقیقات سرطان (ICR) در انگلستان از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای درجه‌بندی تهاجمی تومورهای سارکومایی که در سی‌تی‌اسکن ثبت شده‌اند، استفاده کردند.

آنها دو برابر دقیق‌تر از بیوپسی استاندارد بودند، کشفی که می‌تواند به شناسایی سریع‌تر بیماران پرخطر کمک کند. محققان امیدوارند این روش در نهایت بتواند در سایر سرطان ها نیز به کار رود و سالانه هزاران بیمار از آن بهره مند شوند.

دکتر پاول هوانگ، رهبر گروه در انکولوژی مولکولی و سیستمی در ICR گفت: «این نوع فناوری پتانسیل تغییر زندگی افراد مبتلا به سارکوم را دارد – برنامه‌های درمانی شخصی‌سازی شده متناسب با بیولوژی خاص سرطان آنها را ممکن می‌سازد. دیدن چنین یافته‌های امیدوارکننده‌ای عالی است.»

Image: National Cancer Institute
Image: National Cancer Institute
Image: Royal Free London
Image: Royal Free London

درمان جدید یک «تغییر بازی» برای بیماران نارسایی کبدی

مردی مبتلا به نارسایی کبدی که ماه‌ها به او فرصت زنده ماندن داده شد، یک سال بعد پس از دریافت اولین پیوند آزمایشی در جهان، هنوز زنده است.

آدام آیزنبرگ (تصویر)، 58 ساله، مبتلا به سیروز کبدی و بیماری کبد چرب غیر الکلی تشخیص داده شد و به او گفته شد که برای بدترین شرایط آماده شود. اما مطالعه «DeFat»، آزمایشی که برای کشف روش جدیدی برای ذخیره‌سازی کبد اهداکننده – نورموترمیک ماشین پرفیوژن (NMP) – که شرایط داخل بدن را تقلید می‌کند، راه‌اندازی شد.

این تحقیق که در بیمارستان سلطنتی فری لندن (RFH) در حال انجام است، همچنین به دنبال راه‌هایی برای درمان کبدهای اهداکننده چرب با داروهایی است که آنها را برای پیوند مناسب می‌سازد. در حال حاضر یک سوم کبدهای اهدایی به دلیل چربی اضافی باید دور ریخته شوند.

کارآزمایی تصادفی شده است، بنابراین آیزنبرگ نمی داند که آیا کبدی را دریافت کرده است که به تنهایی به NMP اختصاص داده شده است یا NMP به علاوه چربی زدایی.

دیوید نصرالا، جراح پیوند RFH و سرپرست مطالعه DeFat، گفت که روش‌های جدید می‌توانند به رفع کمبود کبد اهداکننده مناسب کمک کنند. او افزود: “اگر کبدهای اهداکننده چربی زدایی شده به خوبی تحمل شوند، این می تواند یک تغییر بازی برای بیماران باشد، زیرا این به طور بالقوه به ما توانایی نجات جان بیشتری را می دهد.”

فاز یک جنگ صلیبی ضد پلاستیک ولز به اجرا درآمد

ولز در این هفته با غیرقانونی کردن چندین پلاستیک یکبار مصرف، از فرهنگ راحتی دوری کرد و انگلیس و اسکاتلند را دنبال کرد.

این ممنوعیت از روز دوشنبه اجرایی شد و شامل نی، کارد و چنگال، همزن و بشقاب می شود. فنجان های فوم یا پلی استایرن و ظروف غذای آماده همراه با بادکنک و جوانه های پنبه ای با ساقه پلاستیکی نیز در بیرون قرار دارند.

تا پایان دوره فعلی Senedd در سال 2026 چیزهای بیشتری در راه است. بعدی در فهرست موفقیت آمیز پلاستیک دولت ولز کیسه های حمل یکبار مصرف و درب پلی استایرن برای فنجان ها و ظروف، و همچنین محصولات ساخته شده از پلاستیک “اکسو تجزیه پذیر” هستند. که اغلب به میکروپلاستیک تکه تکه می شود اما به طور کامل تجزیه نمی شود. وزرا همچنین در حال بررسی ممنوعیت دستمال مرطوب پلاستیکی هستند.

جید چپمن از موسسه خیریه Surfers Against Wage به Positive News گفت که “ما از دیدن پلاستیک در دستور کار خرسندیم”. با این حال، این گروه هشدار داد که این اقدامات حاوی حفره هایی است که همچنان به آلودگی پلاستیکی اجازه می دهد ادامه یابد.

در اینجا 20 راه برای فراتر رفتن از ممنوعیت یکبار مصرف پلاستیک آورده شده است.

Image: American Heritage Chocolate
Image: American Heritage Chocolate
Image: American Heritage Chocolate
Image: American Heritage Chocolate

داده ها نشان می دهد که هوای پاک لندن کار می کند

داده‌های این هفته نشان داد که تعداد خودروهای «کثیف» در خیابان‌های لندن از زمان گسترش بحث‌برانگیز اقدامات هوای پاک توسط شهردار تقریباً به نصف کاهش یافته است.

صادق خان منطقه بسیار کم انتشار (Ulez) را برای پوشش لندن بزرگ در ماه اوت گسترش داد. یافته‌های تازه نشان می‌دهد که 95 درصد از وسایل نقلیه با ساعت رانندگی در محدوده‌های بیرونی شهر، اکنون با استانداردهای هوای پاک مطابقت دارند و تقریباً با نرخ‌های مطابقت در داخل شهر می‌شوند. در سال 2017، زمانی که شهردار «هزینه سمیت» را به عنوان مقدمه اولز اعلام کرد، میزان تبعیت در سطح لندن تنها 39 درصد بود.

این ارقام همچنین نشان می دهد که تعداد روزانه وسایل نقلیه قدیمی تر و آلاینده تر در جاده ها از ژوئن 77000 کاهش یافته است – کاهش 45 درصدی.

تصمیم برای توسعه Ulez خشم رانندگانی را برانگیخت که علیرغم طرح اسقاط 2000 پوندی شهردار، قادر به خرید وسایل نقلیه جدیدتر و تمیزتر نبودند. با این حال، طرح های خان توسط دادگاه عالی بریتانیا قانونی تشخیص داده شد. شهردار گفت که داده های این هفته این سیاست را تایید می کند. او گفت: «من مصمم هستم تمام تلاشم را انجام دهم تا اطمینان حاصل کنم که لندنی‌ها اکنون و نسل بعدی می‌توانند با تنفس هوای پاک‌تر رشد کنند.

یک مرکز تعمیرات در لندن افتتاح شد

غول پوشاک در فضای باز پاتاگونیا ماموریت خود را برای پاکسازی صنعت پوشاک با افتتاح یک مرکز تعمیرات جدید در پایتخت انگلیس گسترش داده است.

این برند مستقر در کالیفرنیا مدت‌هاست که از تعمیرات DIY لباس‌های خود به‌جای خرید جدید حمایت می‌کند و تعمیرات پستی رایگان را برای تعمیرات فراتر از مهارت‌های خیاطان تازه کار ارائه می‌دهد.

این شرکت با مرکز تعمیرات متحده مستقر در آمستردام در یک طرح نوآورانه آموزش و استخدام پناهندگان برای تعمیر لباس‌های آسیب‌دیده همکاری کرد و اکنون این دو مدل را با همکاری سازندگان پوشاک Fashion-Enter به لندن گسترش داده‌اند.

مرکز تعمیرات یونایتد لندن روز چهارشنبه در کارخانه Fashion-Enter در محله هرینگی لندن افتتاح شد و از 15 شغل در بریتانیا محافظت می کند. افرادی که با موانع اشتغال روبرو هستند، از جمله پناهندگان، در آنجا استخدام خواهند شد. آنها در ابتدا لباس‌های مشتریان بریتانیایی پاتاگونیا را تعمیر می‌کنند و سه برند دیگر در سال آینده به این طرح ملحق خواهند شد.

الکس بیزلی، مدیر کشور پاتاگونیا برای بریتانیا، ایرلند و شمال اروپا، گفت: «با راه‌اندازی مرکز تعمیرات متحده لندن، ما به دنبال آن هستیم که تأثیر خود را به طور چشمگیری افزایش دهیم و سایر شرکت‌های پوشاک را توانمند کنیم تا از دور ریختن و ضایعات دور شوند و دایره‌ای ببافند. به مدل‌های کسب‌وکارشان.»

Image: F.J.West Films
Image: F.J.West Films
Image: Belinda Fewings
Image: Belinda Fewings

به جوانان یک هدیه طبیعت رایگان داده شد

بزرگترین موسسه خیریه حفاظت از حفاظت از اروپا، شبکه ذخیره‌گاه‌های طبیعی بریتانیا را از روز دوشنبه برای افراد 16 تا 24 ساله رایگان می‌کند تا آنها را به طبیعت بازگرداند.

انجمن سلطنتی برای حفاظت از پرندگان (RSPB) حدود 200 ذخیره‌گاه در بریتانیا دارد و هزینه ورودی در 21 سایت محبوب آن به طور متوسط حدود 6 پوند برای بزرگسالان غیرعضو است.

اما این موسسه خیریه در این هفته فاش کرد که از 6 نوامبر به صورت آزمایشی دو ساله، از هزینه بازدیدکنندگان 16 تا 24 ساله معاف خواهد شد. تنها کاری که آنها باید انجام دهند این است که یک شناسه معتبر نشان دهند.

آلیس هاردیمن، مدیر کمپین ها در RSPB، گفت: «از طریق مشورت با اعضای شورای جوانان ما، و با در نظر گرفتن آمار مربوط به درگیری جوانان با طبیعت، مشخص شد که ما باید برای رسیدن به این مخاطبان کلیدی بیشتر تلاش کنیم. ما باید همه افراد جامعه را تشویق کنیم که برای طبیعت عمل کنند.

«جوانان برای دسترسی به طبیعت روزانه با موانعی روبرو هستند. ارائه رایگان ورود به اتاق‌های ذخیره برای افراد 16 تا 24 ساله تنها اولین قدم است که نشان‌دهنده قصد ما برای تغییر روش کار با نسل جوان است.»

یک بانک گل وحشی در بریتانیا افتتاح شد

پروژه Eden بریتانیا با اعلام بانک گل وحشی جدید خود، ادعایی در بازار بانکداری زیستگاه در حال ظهور دارد.

قانونی که در ژانویه اجرایی می شود به این معنی است که توسعه ساختمان های جدید در انگلیس باید زیستگاه ها را بهبود بخشد و تنوع زیستی را حداقل تا 10 درصد افزایش دهد.

با این حال، توسعه‌دهندگان همچنین می‌توانند تعهد خود را با خرید واحدهای سود خالص تنوع زیستی از مالکان مناطق دیگر که به دنبال حمایت از بازیابی طبیعت هستند، جبران کنند.

پروژه Eden مستقر در کورنوال، یک موسسه خیریه آموزشی با چندین دهه تجربه در حفظ و ایجاد مناظر گل‌های وحشی در سراسر بریتانیا، با مدیران زمین و مالکان زمین برای ایجاد بانک‌های زیستگاهی برای سرمایه‌گذاری توسعه‌دهندگان همکاری خواهد کرد. طبق قانون، این زیستگاه‌های بهبودیافته باید مدیریت شوند و حداقل برای 30 سال محافظت می شود.

بانک گل وحشی همچنین شبکه ای از مراکز بذر برای برداشت، ذخیره و توزیع بذر گل های وحشی ایجاد خواهد کرد.

دن جیمز، مدیر توسعه خیریه گفت: «به عنوان یکی از سازمان‌های خیریه زیست‌محیطی پیشرو در بریتانیا، مهم است که پروژه ادن در حمایت از ایجاد و احیای زیستگاه پیشرو باشد. “بانک گل وحشی پروژه Eden یک مسیر هیجان انگیز را برای ما ارائه می دهد تا به تحقق آن کمک کنیم.”

Image: Jacques Paquier
Image: Jacques Paquier

حقوق سقط جنین باید در قانون اساسی فرانسه ثبت شود

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه این هفته متعهد شد که حق زنان برای سقط جنین از سال آینده در قانون اساسی فرانسه ثبت خواهد شد.

نخست‌وزیر فرانسه برای اعلام این خبر به X، که قبلاً به نام توییتر شناخته می‌شد، نوشت: «در سال 2024، حق زنان برای انتخاب سقط جنین برگشت‌ناپذیر خواهد شد».

این اقدام پس از واکنش مکرون در ماه مارس به عقب‌نشینی از حقوق سقط جنین در ایالات متحده صورت گرفت. او در آن زمان گفت که می‌خواهد قانون اساسی فرانسه را تغییر دهد تا «آزادی زنان برای سقط جنین را تضمین کند».

سقط جنین در فرانسه در سال 1975 قانونی شد اما هیچ چیزی در قانون اساسی وجود ندارد که آن را به عنوان یک حق تضمین کند.

دولت فرانسه راه‌حلی برای اجتناب از فرآیند معمولاً پرزحمت اصلاح قانون اساسی ارائه کرد. مکرون کنگره هر دو مجلس پارلمان فرانسه را تشکیل خواهد داد. این اصلاحیه با حمایت سه پنجم اعضا تصویب خواهد شد.

برچسب های هشدار دهنده به عنوان راه حل آب و هوایی تبلیغ می شدند

به گفته محققان دپارتمان روانشناسی دانشگاه دورهام، هشدارهای گرافیکی به سبک سیگار در مورد مواد غذایی که اثرات گرمایش جهانی را نشان می دهد می تواند به کاهش خوردن گوشت کمک کند.

مطالعه آنها سه برچسب را آزمایش کرد که آب و هوا، سلامت یا خطرات همه گیر مرتبط با مصرف گوشت را بر روی 1001 بزرگسال گوشتخوار نشان می داد. این تصاویر – که شامل کنده‌های درختان ژنده‌دار با یک کارخانه سیگار کشیدن در پس‌زمینه و حیوانات در قفس در یک بازار خیس بود – انتخاب وعده‌های غذایی مبتنی بر گوشت را 7 تا 10 درصد کاهش داد.

دکتر Milica Vasiljevic یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: «ما قبلاً می دانیم که خوردن گوشت زیاد، به ویژه گوشت قرمز و فرآوری شده، برای سلامتی مضر است و به مرگ و میر ناشی از آلودگی و تغییرات آب و هوایی کمک می کند. افزودن برچسب های هشدار دهنده به محصولات گوشتی می تواند یکی از راه های کاهش این خطرات برای سلامتی و محیط زیست باشد.

Image: Sonny Mauricio
Image: Sonny Mauricio
Image: Kei Uesugi
Image: Kei Uesugi

صحبت از متحدان آب و هوا…

چگونه با بحران آب و هوا مبارزه می‌کنید، بر سوء تغذیه جهانی غلبه می‌کنید و در یک وعده غذایی تغییری در کشاورزی ایجاد می‌کنید؟

این هفته، پوزیتیو نیوز در مورد راه حل کوچک اما قدرتمند – و تغییر سیاست کوچک حیاتی – گزارش داد که می تواند یک “آبشار کربن زدایی” با استفاده از لوبیا فروتن را آغاز کند.

داستان کامل را اینجا بخوانید.

Rewilding سرکش شد

دولت بریتانیا هفته گذشته اعلام کرد که معرفی مجدد گونه‌های گمشده به بریتانیای محروم از طبیعت «اولویت ندارد».

وارد یک جنبش رو به رشد چریک‌بازان شوید که به طور مخفیانه پروانه‌ها، پرندگان و بیش‌سوارها را پرورش می‌دهند و به‌طور غیرقانونی آنها را در سراسر کشور رها می‌کنند.

آیا آن‌ها موج انقراض را متوقف می‌کنند یا بیشتر ضرر می‌کنند تا سود؟ داستان کامل را اینجا بخوانید.

Image: James Bannister
Image: James Bannister

🛈 گردآوری و تحقیق: تحریریه اخبار مثبت
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا