اخبار مثبتجامعهجهانجوانانحتی بهتررسانهسردبیرسلامتیعقیده و نظرمقالاتورزش

«فعلاً کاری انجام بده»: داخل درایو شیرزنان برای تشویق دختران به بازی

لوته ووبن موی الهام‌بخش نامه‌ای است که در آن از همه دختران مدرسه‌ای فوتبال خواسته است و به «هوای داغ» سیاستمداران بسنده نخواهد کرد.

jsj

روز دوشنبه، لوته ووبن-موی، مدافع میانی انگلیس در حالی که اتوبوس تیم را از جشن پیروزی یورو 2022 در میدان ترافالگار می‌پیچید، از راهروی آن پایین آمد. این جوان 23 ساله در حال انجام ماموریت بود.

نمی‌دانم که آیا این انرژی حضور در لندن، بودن در کنار مردمی بود که در مقابل گالری پرتره ملی که نام ما را فریاد می‌کشیدند در حالی که ما جلوی آنها می‌رقصیدیم، اما این برای من یک کاتالیزور بود که در آن زمان. برو به همه بگو و به لیا [ویلیامسون، کاپیتان] و سو [کمپبل، مدیر فوتبال زنان در اتحادیه فوتبال] برو تا بگوییم: “الان باید کاری انجام دهیم.”

نتیجه نامه ای بود که توسط تمام 23 بازیکن تیمی که اولین جام مهم تیم را کسب کرده بودند امضا کردند. خطاب به لیز تراس و ریشی سوناک، امیدهای رهبری محافظه‌کاران، از هر کدام که نخست‌وزیر می‌شود، می‌خواهد اطمینان حاصل کند که همه دختران مدرسه به فوتبال در PE دسترسی دارند.

جشن‌های میدان ترافالگار که لوته ووبن‌موی را وادار کرد تا وارد عمل شود. عکس: دیوید لوین/ گاردین
جشن‌های میدان ترافالگار که لوته ووبن‌موی را وادار کرد تا وارد عمل شود. عکس: دیوید لوین/ گاردین

در آن نوشته شده بود: «در حال حاضر تنها 63 درصد از دختران می‌توانند در کلاس‌های ورزش فوتبال بازی کنند. واقعیت این است که ما دختران جوان را تشویق می‌کنیم که فوتبال بازی کنند، فقط برای بسیاری از آنها به مدرسه می‌روند و نمی‌توانند بازی کنند. این چیزی است که همه ما در بزرگ شدن تجربه کردیم. اغلب ما را از بازی منع می کردند. بنابراین ما تیم‌های خودمان را ساختیم، در سراسر کشور سفر کردیم و با وجود مشکلات، فقط به فوتبال ادامه دادیم.

Truss و Sunak پاسخ داده‌اند، اما هیچ‌کدام قول نداده‌اند که این رقم را به 100% برسانند، با Truss متعهد به “بررسی آنچه که مدارس را از ارائه حداقل دو ساعت PE در هفته باز می‌دارد” و Sunak متعهد به “تقویت مسئولیت‌پذیری” است.

انگیزه ووبن موی تبدیل کلمات به عمل بود. او می گوید: «این چیزی است که مدتی است به آن فکر می کنم. “من می گفتم: “بیا بریم. بیایید این را ادامه دهیم. بیایید آن را ملموس کنیم، آن را چیزی بسازیم که واقعاً بتوانیم آن را حس کنیم و ببینیم، و نه فقط کلمات.» «ملت را سربلند کنید»، «ملت را شادی بیاورید»، این واقعاً شبیه چه چیزی است؟ و چگونه می توانیم آن را محقق کنیم؟

بخش های متحرک زیادی در آن وجود دارد. سیاستمداران زیادی در ومبلی حضور داشتند. آنها در آب و هوای مناسب اینجا هستند، زمانی که همه چیز خوب پیش می رود. آنها اینجا در Borehamwood نیستند، آنها اینجا در City Academy نیستند، وقتی ما یکشنبه شب ساعت 7 بعد از ظهر بازی می کنیم. ما می‌خواهیم برندهای بیشتری، شرکای بیشتر، افراد بیشتری را در بازی در درازمدت ببینیم، نه فقط برای اوقات خوش.»

ریشی سوناک و لیز تراس. بازیکنان انگلیس از نخست وزیر بعدی می خواهند که اقدامات لازم را انجام دهد. کامپوزیت: هنری نیکولز/رویترز
ریشی سوناک و لیز تراس. بازیکنان انگلیس از نخست وزیر بعدی می خواهند که اقدامات لازم را انجام دهد. کامپوزیت: هنری نیکولز/رویترز

استفاده نکردن برای شیرین کاری های روابط عمومی توسط سیاستمداران مهم است. ووبن-موی می گوید: «وزیر امور خارجه برای آموزش از ما دعوت کرده است که به خیابان داونینگ بیاییم. وقتی این دعوت را دریافت کردم، اینطور گفتم: «اوه مریض، مردم گوش می‌دهند.» اما آیا آنها فقط ما را دعوت می‌کنند، آن را به یک شیرین کاری روابط عمومی تبدیل می‌کنند و سپس می‌گویند که تغییری ایجاد کرده‌اند؟ واقعیت این است که این یک شبه تغییر نخواهد کرد.

آنچه ما خواسته ایم یک پروژه بلند مدت است. این چیزی است که توسعه زیادی را می طلبد، سرمایه گذاری زیادی را می طلبد و فکر زیادی را می طلبد. وقتی لیز تراس یا ریشی سوناک وارد می‌شوند، احتمالاً وزیر امور خارجه آنجا نخواهد بود. بنابراین ملاقات ما با آنها به معنای واقعی کلمه بسیار کم است. و در هلند سارینا [ویگمن، مدیر تیم انگلیس] گفت که آنها آن را “gebakken lucht” می نامند که در لغت به معنای “هوای پخته شده” است. فقط هوای گرم است

«برای اینکه واقعاً تغییری ایجاد کنیم و در واقع چیزی را بسازیم که برای آینده باشد، بیش از یک جلسه، بیش از یک مکالمه طول می کشد. ما واقعاً می‌خواهیم معنادار باشد.»

پیام ساده است: «ما می‌خواهیم تمام موانعی را که برای فوتبال بازی کردن دختران وجود دارد، برداریم. موانع فیزیکی، موانع اجتماعی – از نظر فرهنگی ما باید همه چیز را تغییر دهیم – اما همچنین موانع روانی.

بخش روانی بسیار مهم است. بر اساس تحقیقات انجام شده از طرف ونوس، که کمپین پوست خود را حرکت دهید که ووبن موی سفیر آن است، راه اندازی کرده است، بیش از یک سوم زنان در ورزش شرکت نمی کنند زیرا نگران ظاهر پوست خود هستند، تقریبا نیمی از آنها نگران هستند. در مورد نقص‌های خود اظهار نظر کردند و تقریباً نیمی از آنها گفتند که اگر در معرض تصاویر مرتبط‌تری از زنان در حال ورزش قرار بگیرند، نسبت به بدن خود احساس اعتماد بیشتری می‌کنند.

«یک سوم از دختران جوان ورزش نمی‌کنند، حرکت نمی‌کنند، زیرا آنها هوشیار هستند. ووبن موی می‌گوید: «برای من این کاملاً دیوانه‌کننده است. «این اجتماعی است، فرهنگی است. ما خودمان آن را تقویت می کنیم. اگر می‌خواهیم دختران یا پسران جوان خود را برای آینده انصاف کنیم، اکنون باید چیزی را تغییر دهیم. ما باید جامعه را برای آنها مکانی کنیم که ارزش زندگی در آن را داشته باشد.

«اگر خیلی از چیزهای جامعه را تغییر ندهیم، نمی‌خواهم بچه‌دار شوم. من نگران کسانی هستم که بچه های کوچک دارند، زیرا ما باید دنیا را به مکانی تبدیل کنیم که به آن احساس افتخار کنیم. ورزش جنبه بسیار بسیار کوچکی از چیزها است اما تأثیر بزرگ و بزرگی فراتر از دنیای ورزش دارد.

لوته ووبن موی می‌گوید: «یک سوم از دختران جوان ورزش نمی‌کنند، حرکت نمی‌کنند، زیرا هوشیار هستند. برای من این کاملاً دیوانه است.» عکس: ونوس
لوته ووبن موی می‌گوید: «یک سوم از دختران جوان ورزش نمی‌کنند، حرکت نمی‌کنند، زیرا هوشیار هستند. برای من این کاملاً دیوانه است.» عکس: ونوس

در فوتبال زنان در انگلیس فرهنگ قدردانی وجود داشته است که بازیکنان باید خرده میز را بپذیرند و از حداقل ها راضی باشند. آیا قهرمانی در یورو به افزایش اعتماد بازیکنان به صدای خود کمک کرده است؟

“چقدر انگلیسی است که ما اینقدر مودب هستیم؟” مدافع آرسنال که هنوز در تلاش برای محاسبه برد یورو است، نمی تواند این احساس را در سوت پایان بیان کند و هنوز صدایش را به خوبی دریافت نکرده است. “ما خیلی ممنونیم. ‘خیلی ممنونم. خیلی ممنون. نه، آن را پاره کنید، باید آن را بازنویسی کنیم. چه روز یکشنبه پیروز شده باشیم یا نه، ما همچنان حق داشتیم برای تغییر صحبت کنیم، ما هنوز سکو را داشتیم.

برد می‌خواهد و خوب است، عالی است، اما حتی اگر این کار را نکرده بودیم، من به عنوان فوتبالیست‌های زن که هر هفته، هر آخر هفته بیرون می‌رویم، برای باشگاه‌هایمان می‌جنگیم، برای کشورمان در زمین می‌جنگیم. ما الگو هستیم و اگر ما به عنوان آن الگوها احساس قدرت کنیم، پیامی که به دختران، زنان جوان، پسران و مردان نیز می‌فرستد این است که «شما لایق هستید، ارزشش را دارید و می‌توانید از هر چیزی که دارید استفاده کنید». انجام داده اید، یا هر چیز دیگری که به دست نیاورده اید، برای جنگیدن برای چیزی بزرگتر، برای خود و دیگران نیز.”


🛈 منبع: The Guardian
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا