اخبار مثبتجامعهجهانحتی بهترمقالاتهنر

عکس های شگفت انگیز از فضا را از مسابقه عکاس نجومی سال مشاهده کنید

هر عکسی که در فهرست نهایی قرار می گیرد برای برنده شدن جایزه بزرگ در رقابت است و در موزه ملی دریایی لندن به نمایش گذاشته خواهد شد.

تصاویر فهرست نهایی از نشان دادن زمین به صورت سنگ مرمر آبی در برابر هزاران ستاره چشمک زن، سحابی های دوردست، کهکشان های چرخان و عکس های خیره کننده از منظومه شمسی متفاوت است.


اتمسفر گذشته زمین یک جهان نفس گیر پر از کهکشان های چرخان، سحابی ها و سیارات رنگارنگ است.
عکاسان بسیاری از این مناظر خیره‌کننده را ثبت کردند و تعدادی از عکس‌های منتخب آن‌ها در فهرست نهایی رقابت‌های عکاس سال رصدخانه سلطنتی گرینویچ لندن قرار گرفتند.
این مسابقه بزرگترین مسابقه بین المللی است که بهترین عکاسی فضایی جهان را به نمایش می گذارد. بیش از 3000 عکس ارسالی از عکاسان نجومی در 67 کشور توسط هیئتی از متخصصان وارد و داوری شدند.

داوران برنده کلی و سایر برندگان را از دسته‌هایی از جمله آسمان‌ها، شفق قطبی، مردم و فضا، خورشید ما، ماه ما، سیارات، دنباله‌دارها و سیارک‌ها، ستارگان و سحابی‌ها، کهکشان‌ها و عکاس جوان نجوم سال انتخاب می‌کنند. عکاسی DIY.

تصاویر فهرست نهایی شامل سحابی های دوردست، کهکشان های در حال چرخش و عکس های خیره کننده از منظومه شمسی است. برندگان مسابقه تا 15 سپتامبر اعلام نمی‌شوند، اما فهرست نهایی به بینندگان اجازه می‌دهد هم‌اکنون از تصاویر خارج از این جهان لذت ببرند و مشاهده کنند. میشل استار برای Science Alert گزارش می دهد که هر دو عکس برنده و فهرست نهایی در موزه ملی دریایی لندن در 17 سپتامبر به نمایش گذاشته می شوند.

برخی از تصاویر فهرست کوتاه 2022 را در زیر مشاهده کنید:

حماسه ایسلندی اثر کارل گالاگر

 Carl Gallagher / Astronomy Photographer of the Year 2022
Carl Gallagher / Astronomy Photographer of the Year 2022

تصویر گالاگر در 10 مارس 2021 در Patreksfjörður، Westfjords، ایسلند گرفته شده است و خرابه گاردور زنگ زده را در پس زمینه شفق قطبی نشان می دهد. تصویر تک نوردهی است. دیدن این کشتی زنگ‌زده، که زمانی یک کشتی شکار نهنگ بود، اکنون در ساحل انتهای آبدره نشسته است و شفق قطبی تازه از میان شکاف‌های ابر نمایان می‌شود، تجربه بسیار قدرتمندی بود. معمولاً از ابرها خیلی عصبانی می شوم، اما با این تصویر فکر می کنم درام خاصی به عکس اضافه می کنند. گالاگر در بیانیه‌ای می‌گوید: من هرگز تصاویر را روی هم نمی‌چینم، ترکیب نمی‌کنم یا به هم می‌چسبانم – این فقط یک لحظه ساده و تک است.


دنباله دار C/2021 A1 (لئونارد) اثر لیونل ماژیک

 Lionel Majzik / Astronomy Photographer of the Year
Lionel Majzik / Astronomy Photographer of the Year

این تصویر خیره کننده در 27 دسامبر 2021 در هاکیس، خوماس، نامیبیا گرفته شده است. دنباله‌دار لئونارد برای اولین بار در ژانویه 2021 در آسمان مشاهده شد و چنان درخشید که در دسامبر 2021 با چشم غیرمسلح نیز قابل مشاهده بود. تصویر Majizik ساختارهای پیچیده در دم شگفت‌انگیز دنباله‌دار را بر اساس هشدار علمی ثبت کرد. درخشش سبز لئونارد ناشی از سیانید یا سیانوژن در جو دنباله‌دار است که توسط تابش UV خورشید برانگیخته می‌شود. تصویر Majzik با استفاده از تلسکوپ روباتیک از رصدخانه راه دور Skygems در نامیبیا گرفته شده است. این عکس یک عکس در طول زندگی است که دنباله دار پس از دور زدن خورشید متلاشی شده است.


آسمان پرستاره بر فراز بلندترین بزرگراه ملی جهان توسط سوئیت یانگ

 Yang Sutie / Astronomy Photographer of the Year 2022
Yang Sutie / Astronomy Photographer of the Year 2022

تصویر Sutie از کوه کولا کانگری در 14 فوریه 2022 در شانان، تبت، چین گرفته شده است. این کوه در مقابل بزرگراه ملی 219 قرار دارد که ارتفاع آن به بیش از 17000 پا می رسد. این بزرگراه مرتفع ترین راه در جهان است. کهکشان راه شیری بر فراز آن در آسمان شناور است. در سمت چپ کهکشان راه شیری، نقطه روشن در آسمان ماه است. برای من ستاره ها و کوه های برفی نماد ابدیت هستند. سوتی در بیانیه‌ای می‌گوید که همراه با ساختار عظیم انسان‌سازی، شجاعت و اراده ما برای تغییر طبیعت را به تصویر می‌کشند. بزرگراه درخشان یک نوردهی 245 ثانیه ای از اتومبیل هایی است که با سرعت در پیچ های بزرگراه می روند.


ساحل اورگان اثر Marcin Zając

Marcin Zając / Astronomy Photographer of the Year 2022
Marcin Zając / Astronomy Photographer of the Year 2022

در این تصویر کهکشان راه شیری در سواحل جنوبی اورگان می درخشد. این منطقه در طول تابستان بسیار مه آلود است، اما Zając توانست در 10 ژوئیه 2021 عکس درختان کهکشان راه شیری را بگیرد.


زحل و قمرهای آن اثر فلاویو فورتوناتو

Flávio Fortunato / Astronomy Photographer of the Year 2022
Flávio Fortunato / Astronomy Photographer of the Year 2022

تصویر فورتوناتو در 25 آگوست 2021 در Maceió، Alagoas، برزیل گرفته شده است. این عکس زحل را نشان می دهد که توسط قمرهایش احاطه شده است. فورتوناتو در بیانیه‌ای می‌گوید: “من به اندازه کافی خوش شانس بودم که آن را در زمانی که قمرها تقریباً به طور متقارن در سراسر سیاره توزیع شده بودند، گرفتم و به هماهنگ کردن ترکیب کمک کرد.”


Hydra’s Pinwheel اثر پیتر وارد

Peter Ward/Astronomy Photographer of the Year 2022
Peter Ward/Astronomy Photographer of the Year 2022

کهکشان فرفره جنوبی برای اولین بار در 23 فوریه 1752 در آفریقای جنوبی مشاهده شد. وارد عکسی از کهکشان با ترکیب مجموعه ای از نوردهی های هیدروژن-آلفا با داده های رنگی برای برجسته کردن مناطق ستاره ساز یاقوت قرمز در این ویژگی گرفت. نوردهی های کیهان با دوربین های CCD و CMOS گرفته شد و سپس با هم ترکیب شدند تا سطح بالایی از جزئیات را به تصویر بدهند.


🛈 منبع: سایت Smithsonian Magazine
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا