آموزشاخبار مثبتتندرستیجامعهجهانحتی بهترسردبیرسلامتیعلم و دانشمقالاتمقاله علمینوآوری

به “عصر طلایی پزشکی” خوش آمدید (به علاوه، هفت پیشرفت بزرگ)

پیشرفت های علمی در پزشکی در حال رونق است. از کشف مجدد "ارگان فراموش شده" بدن تا درمان های بالقوه سرطان، آلزایمر و HIV در افق، ما وارد عصر جدید و جسورانه پزشکی می شویم.

در مورد لحظات برجسته در توسعه پزشکی مدرن، توافق مشترک وجود دارد. 1796، زمانی که ادوارد جنر پسر باغبان خود را در برابر آبله با چرک ناشی از پوسچول آبله گاوی تلقیح کرد (آغاز عصر واکسیناسیون، که امروزه جان پنج میلیون نفر را در سال نجات می دهد). ورود بیهوشی در دهه 1840. نظریه میکروب در دهه 1860 (که این باور مرگبار مبنی بر اینکه بیماری از طریق “میاسما” منتقل می شود را از بین برد). و تصویربرداری پزشکی در دهه 1890 در پوشش اولین آزمایشات در اشعه ایکس. نکته قابل توجه، کشف تصادفی پزشک اسکاتلندی الکساندر فلمینگ از اولین آنتی بیوتیک، پنی سیلین، در سال 1928: دسته ای از داروها که از آن زمان به بعد طول عمر انسان را 23 سال افزایش داده است.

آیا به سال 2020 به عنوان یک نقطه آبخیز مشابه نگاه می شود؟ برتالان مسکو، پزشک و مدیر مؤسسه آینده‌پژوهی پزشکی در بوداپست، یکی از گروه‌هایی است که استدلال می‌کنند جهان در آستانه یک «عصر طلایی» جدید پزشکی است. و این تا حدی به لطف کووید-19 است.

مسکو توضیح می دهد: «پیشرفت در فناوری mRNA که برای اولین بار در واکسن های کووید به کار رفت، می تواند به زودی به ریشه کنی انواع خاصی از سرطان کمک کند. پس از آن، پتانسیل عظیم هوش مصنوعی و چاپ سه بعدی و از همه هیجان انگیزتر، پیشرفت در ژنومیک وجود دارد که پایه های ژنتیکی بسیاری از بیماری ها را باز می کند و منجر به درمان های جدید و هدفمندتر می شود. به طور خلاصه، ما شاهد سرعت پیشرفتی هستیم که 100 سال است شاهد آن نبوده ایم.»

بسیاری از تهدیدات ناشی از هوش مصنوعی برای مشاغل یقه سفید در بخش هایی مانند قانون و امور مالی ساخته شده است. کریس استوکل واکر، که در مورد کاربردهای پزشکی هوش مصنوعی برای مجله پزشکی بریتانیا می نویسد، می گوید، با این حال، پتانسیل این فناوری برای پزشکی تا حدودی آفتابی تر است.

او توضیح می‌دهد: «هوش مصنوعی سرعت اکتشافات دارویی جدید، از جمله آنتی‌بیوتیک‌های بسیار مورد نیاز [با افزایش مقاومت] را افزایش می‌دهد». به علاوه [فناوری] می تواند مسائلی مانند تومورها را در اسکن ها به طور موثرتر از انسان تجزیه و تحلیل و شناسایی کند.

هوش مصنوعی همچنین مدیریت روزانه پزشکان را در زمینه مستندسازی، تجویز و غربالگری برای شرایط رایج کاهش خواهد داد. استوکل واکر می‌گوید: «این زمان را برای پزشکان آزاد می‌کند تا کاری را که هسته اصلی کارشان است انجام دهند: کمک به بیماران».

Illustrations: Sam Peet
Illustrations: Sam Peet

یکی از عوارض جانبی گام های برداشته شده در پزشکی از اواخر قرن نوزدهم، افزایش سریع طول عمر انسان است. عصر طلایی جدید پزشکی با جنبه منفی این پیشرفت ها مقابله خواهد کرد: اینکه زندگی طولانی تر لزوماً زندگی سالم نیست. سال‌های آینده شاهد پیشرفت‌هایی در درمان برخی از سرسخت‌کننده‌ترین شرایط سالمندی خواهیم بود: برای مثال، درمان «خاموش‌کننده ژن» برای آلزایمر، و تشخیص‌های پوشیدنی که هشدارهای اولیه بیماری‌های متابولیک، سکته‌های مغزی و حملات قلبی، کاهش ناتوانی و ناتوانی را ارائه می‌دهد. بهبود نتایج بیمار

همچنین می‌توانیم منتظر درمان‌های انقلابی سلول‌های بنیادی برای ناباروری و درمان‌هایی باشیم که «ارگان فراموش‌شده» بدن، میکروبیوم را هدف قرار می‌دهند. مورد دوم به طور فزاینده ای در همه چیز از تثبیت خلق و خو گرفته تا حفظ سیستم ایمنی و سلامت قلب نقش دارد.

مسکو می‌گوید: «این زمان شگفت‌انگیزی است و من احساس می‌کنم خوش‌شانس هستم که در آن زندگی می‌کنم.

هفت پیشرفت پزشکی که باید مراقب آنها بود

1 شکستن آلزایمر

بیماری آلزایمر یک اختلال مغزی پیشرونده است که 620000 نفر را در بریتانیا تحت تاثیر قرار می دهد و تا سال 2050 روی 1.2 میلیون بریتانیایی تاثیر می گذارد. شایع ترین شکل زوال عقل، منجر به از دست دادن حافظه و تغییرات شخصیتی می شود. تصور می شود که این بیماری به دلیل تجمع پروتئین های غیر طبیعی در مغز ایجاد می شود که باعث مرگ سلول های عصبی می شود.

داروهای موجود، پروتئین‌ها را به محض وجود پاک می‌کنند، اما هیجان در مورد درمان جدیدی است که تولید پروتئین‌های سمی را در وهله اول متوقف می‌کند. این درمان که توسط تیمی از بیمارستان‌های دانشگاه کالج لندن آزمایش شد، اساساً ژن تولید کننده پروتئین را با استفاده از RNAi، یک فرآیند طبیعی که سلول‌ها برای خاموش کردن ژن‌ها از آن استفاده می‌کنند، کاهش می‌دهد. این دارو که ALN-APP نام دارد، “سوئیچ دیمر آلزایمر” نامیده شده است.

خبر خوب تا اینجای کار

نتایج موقت آزمایش فاز یک داروی ALN-APP که در ماه جولای منتشر شد، نشان می‌دهد که یک دوز واحد سطح پروتئین‌های آمیلوئید را تا 90 درصد کاهش می‌دهد.

Illustrations: Sam Peet
Illustrations: Sam Peet
Illustrations: Sam Peet
Illustrations: Sam Peet

2 مهار میکروبیوم

میکروبیوم انسان – جامعه ای از میکروارگانیسم ها که شامل میلیون ها باکتری، ویروس و قارچ است که در بدن ما و روی بدن ما زندگی می کنند – یک مرز کشف نشده در پزشکی است. در چند سال گذشته، مطالعات متعددی نشان داده است که این کمک‌کنندگان انسان همزیست در برابر انواع بیماری‌ها از جمله بیماری‌های عفونی، بیماری التهابی روده و سرطان کولورکتال محافظت می‌کنند. که ویتامین B12، تیامین و ریبوفلاوین تولید می کنند. آنها نقش عمیقی در عملکرد سیستم ایمنی ما دارند و – قابل توجهتر – از اضطراب و افسردگی محافظت می کنند.

درمان‌های میکروبیومی در حال حاضر با موفقیت برای درمان عفونت‌های باکتریایی مقاوم به آنتی‌بیوتیک مانند کلستریدیوم دیفسیل (Clostridium diffcile)، باکتری‌ای که به راحتی در خانه‌های مراقبت و بیمارستان‌ها پخش می‌شود، استفاده می‌شود، اما تاکنون درمان آن دشوار بود.

خبر خوب تا اینجای کار

افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD)، یک اختلال رشد مادام العمر، اغلب دارای طیف محدودی از میکروب های روده هستند. یک کارآزمایی در سال 2022 در دانشگاه جیائو تونگ شانگهای از پیوند میکروبیوتای مدفوع برای درمان کودکان مبتلا به ASD استفاده کرد و پیشرفت های قابل توجهی را در علائم عصبی-رفتاری آنها یافت.

3 غلبه بر یک قاتل کودک

مالاریا سالانه باعث مرگ حدود 400000 نفر می شود که بیشتر آنها کودکان زیر پنج سال هستند. طبق یک تخمین، قرن گذشته، 2 تا 5 درصد از کل مرگ و میر ناشی از مالاریا بود. با وجود این تلفات هنگفت، واکسن‌های این قاتل تاریخی، که توسط انگل‌های حمل شده توسط پشه‌ها ایجاد می‌شود، به دلیل چرخه زندگی پیچیده انگل‌های مقصر و سطح بالای جهش‌ها، دست نیافتنی است.

اولین واکسن مالاریا – که در حال حاضر در مرحله آزمایشی مرحله سه است – سیستم ایمنی را برای شناسایی و حمله به پروتئینی که در سطح اسپوروزویت های انگل مالاریا (مرحله عفونی انگل) یافت می شود، آموزش می دهد. دوزها باید در اواخر امسال در کشورهای آفریقایی (جایی که 90٪ از کل مرگ و میرها اتفاق می افتد) فرود آیند.

خبر خوب تا اینجای کار

در مرحله دو کارآزمایی (روی کودکان 5 تا 36 ماهه)، واکسن 75 درصد در پیشگیری از مالاریا در افرادی که قبلاً هرگز در معرض این بیماری قرار نگرفته بودند، مؤثر بود.

Illustrations: Sam Peet
Illustrations: Sam Peet
Illustrations: Sam Peet
Illustrations: Sam Peet

4 غلبه بر سرطان با واکسن

واکسن‌های سنتی بر تزریق بخشی از یک ویروس یا یک ویروس ضعیف شده به بدن انسان تکیه می‌کنند، رویکردی که از زمان آزمایش‌های جنر در قرن هجدهم با آبله گاوی تغییر نکرده است. واکسن‌های mRNA برای اولین بار در طول همه‌گیری کووید-19 مورد استفاده قرار گرفتند، در عوض یک کد ژنتیکی را ارائه می‌دهند که بدن ما می‌تواند از آن برای ساخت قطعه پروتئین ویروسی مربوطه استفاده کند.

امیدها برای یک “واکسن جهانی” برای چندین سویه فو (که هر سال حدود نیم میلیون نفر را می کشد) و همچنین درمان های سفارشی برای سرطان زیاد است. اینها از mRNA برای آموزش سیستم ایمنی فرد برای شناسایی پروتئین های روی سلول های سرطانی و حمله به آنها استفاده می کنند. یک واکسن شخصی‌سازی‌شده mRNA برای سرطان پانکراس، یکی از کشنده‌ترین سرطان‌ها، نتایج خوبی را در آزمایش‌های بالینی نشان می‌دهد.

خبر خوب تا اینجای کار

واکسن‌های mRNA برای کووید-۱۹ که توسط Pfizer-BioNTech و Moderna در چند روز توسعه یافته‌اند، به جای سال‌هایی که با واکسن‌های سنتی معمول بود، از زمان عرضه در سال ۲۰۲۱ از مرگ میلیون‌ها نفر در سراسر جهان جلوگیری کرده‌اند.

5 چاپ سه بعدی اجزای بدن

در سال 2013، لارنس بوناسار از دانشگاه کرنل، نیویورک، از اسکن سه بعدی گوش انسان برای پرینت سه بعدی گوش خارجی انسان از سلول های غضروف گاو معلق در کلاژن استفاده کرد. این یک پیشرفت اولیه در فناوری بود که می‌توانست به دریچه‌های قلب و رگ‌های خونی پرینت سه بعدی شخصی‌سازی شده و همچنین توانایی جراحان برای چاپ بافت استخوانی جدید در ناحیه‌ای که در طول جراحی به آن نیاز است منجر شود.

چاپ سه بعدی در حال حاضر با موفقیت در سراسر ارتوپدی برای ایجاد جایگزین های زانو و مفصل ران سفارشی توسط بیمار استفاده می شود که منجر به نتایج بد کمتری نسبت به ایمپلنت های استاندارد می شود، از جمله از دست دادن خون کمتر در حین جراحی.

خبر خوب تا اینجای کار

موسسه خیریه Not Impossible به مردم هند آموزش داده است تا از پرینت سه بعدی برای ایجاد اندام های خاص بیمار برای افراد قطع عضو و سمعک های چاپ سه بعدی ارزان قیمت برای کودکان استفاده کنند.

Illustrations: Sam Peet
Illustrations: Sam Peet
Illustrations: Sam Peet
Illustrations: Sam Peet

6 هک ژن های معیوب

آیا می‌توان ژن‌های ما را برای شکست دادن بیماری‌های ارثی «بریده و با هم پیوند داد؟» این پتانسیل Crispr است، یک فناوری ویرایش ژن که اولین بار در دهه 1980 کشف شد. دانشمندان دریافتند که یک ارگانیسم تک سلولی منحصربه‌فرد می‌تواند DNA ویروس‌های بیگانه را به ژنوم خود متصل کند (برای ایجاد پاسخ ایمنی در صورت عفونت در آینده). در سال 2012، کریسپر توسط تیمی در دانشگاه کالیفرنیا برای ویرایش بخش‌هایی از ژن‌های انسانی سازگار شد.

امروزه این فناوری دانشمندان را قادر می سازد تا تغییرات دقیقی در DNA موجودات زنده، از جمله ژن های دخیل در شرایط ارثی مانند کم خونی سلول داسی شکل و فیبروز کیستیک ایجاد کنند. همچنین نوید درمان‌های جدیدی را برای بیماری‌های قلبی، هدف قرار دادن ژن‌هایی که تشکیل پلاک در شریان‌های انسان را کنترل می‌کنند، و برای HIV، با قرار دادن جهش‌های ژنتیکی در ژن‌های ویروس HIV، که باعث می‌شود آن را قادر به تکثیر نباشد، می‌دهد. این می تواند آخرین فشار به سمت هدف توسعه پایدار سازمان ملل برای “پایان دادن به همه گیری HIV” تا سال 2030 باشد. (هدفی که خوشبختانه در مسیر درست قرار دارد.

خبر خوب تا اینجای کار

در سال 2020، یک زن می سی سی پی برای اولین بار در یک کارآزمایی بالینی با استفاده از کریسپر به دلیل کم خونی سلول داسی شکل درمان شد. او سه سال است که در حال بهبودی است.

7 انقلابی در باروری با سلول های بنیادی

با نرخ تولد زنده در هر چرخه IVF به 20% (و بهبود اندک در این آمار در 40 سال پس از تولد اولین نوزاد IVF)، تحقیقات پیشرفته در مورد سلول های بنیادی زایا بهترین اخبار را در یک نسل برای افرادی که برای تشکیل خانواده تلاش می کنند. سلول های بنیادی ژرملاین یک نوع تخصصی از سلول های بنیادی هستند (سلول های معجزه آسای انسانی که قادرند به هر چیزی از ماهیچه تا سلول مغزی تبدیل شوند).

تحقیقات در این زمینه در حال توسعه درمان‌های جدید برای بیماری‌های ژنتیکی مانند کم خونی سلول داسی با اصلاح نقص ژنتیکی در سلول‌های بنیادی قبل از استفاده از آنها برای ایجاد تخمک یا اسپرم است. همچنین به عنوان درمانی برای بهبود نتایج IVF با استفاده از سلول‌های بنیادی ژرمین برای ایجاد جنین‌ها و فولیکول‌های تخمدانی جدید، که احتمال لانه‌گزینی و رشد طبیعی آنها بیشتر است، در حال توسعه است.

خبر خوب تا اینجای کار

محققان با موفقیت از سلول‌های بنیادی ژرمینال برای ترمیم آسیب به تخمدان‌ها در بیمارانی که تحت شیمی‌درمانی در دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو و دانشگاه پنسیلوانیا قرار گرفته‌اند، استفاده می‌کنند.

Illustrations: Sam Peet
Illustrations: Sam Peet

🛈 گردآوری و تحقیق: تحریریه اخبار مثبت
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا