اخبار مثبتتندرستیجامعهجهانسردبیرسلامتیمحیط زیستمقالات

آنچه در این هفته درست انجام شد: خبرهای خوبی که باید درباره آن بدانید

چین باعث خوش بینی آب و هوا شد، نهنگ های اسپرم ذخیره خود را به دست آوردند، و کنیایی ها یک روز مرخصی گرفتند و درخت کاشتند، به علاوه خبرهای خوب بیشتر

jsj

جمع بندی خبرهای خوب این هفته

Image: Xooooye
Image: Xooooye

بزرگترین آلاینده جهان به اوج انتشار نزدیک شد

پیش‌بینی می‌شود انتشار CO2 چین در سال آینده شروع به کاهش کند و پیش‌بینی می‌شود که استفاده از سوخت‌های فسیلی وارد عصر زوال ساختاری در این کشور شود.

این بر اساس آماری است که در Carbon Brief منتشر شده است، که این هفته گفتند که سال 2023 رکوردهای نصب زیرساخت های انرژی کم کربن در چین را شکسته است. این کشور بزرگترین آلوده کننده جهان است و در سال جاری شاهد افزایش انتشار گازهای گلخانه ای بوده است زیرا اقتصاد آن پس از کووید بهبود یافته است.

با این حال، لوری میلی‌ویرتا، تحلیلگر Carbon Brief، گفت که بهبود اقتصادی چین پس از همه‌گیری، همراه با افزایش سرمایه‌گذاری در انرژی خورشیدی، خودروهای الکتریکی و باتری‌ها، و تولید مجدد برق «همه به جز کاهش انتشار CO2 چین در سال 2024 را تضمین می‌کنند».

Myllyvirta افزود که برای اولین بار، گسترش انرژی کم کربن، افزایش سالانه تقاضای برق چین را برآورده می کند. او می‌نویسد: «اگر این سرعت حفظ شود یا تسریع شود، به این معنی است که تولید برق چین از سوخت‌های فسیلی وارد دوره‌ای از افت ساختاری خواهد شد – که این اولین دوره نیز خواهد بود.»

استرالیا به قربانیان تغییرات آب و هوایی پناه داد

به ساکنان آب و هوای یک مجمع الجزایر جنوبی اقیانوس آرام این شانس داده می شود که تحت یک پیمان پناهگاه مهم در استرالیا اسکان داده شوند.

تا 280 شهروند در سال از تووالو – مجموعه ای متشکل از 9 جزیره مرجانی در نیمه راه بین استرالیا و هاوایی – راه نجات ویزا خواهند بود.

جزایر کم ارتفاع 11200 نفر را در خود جای داده و در برابر بالا آمدن دریاها آسیب پذیر هستند. این معاهده به مهاجران اجازه می دهد تا در استرالیا زندگی، کار و تحصیل کنند. کائوسه ناتانو، نخست وزیر تووالو، این توافق را “چشمه امید” خواند.

او گفت: «فداکاری استرالیا برای حمایت از مردم تووالو فراتر از حرف است و قلب ما را عمیقاً تحت تأثیر قرار داده است».

آنتونی آلبانیز، نخست‌وزیر استرالیا افزود: من معتقدم که کشورهای توسعه‌یافته مسئولیت ارائه کمک دارند و این دقیقاً همان کاری است که ما انجام می‌دهیم.

Image: INABA Tomoaki
Image: INABA Tomoaki
Image: Margaux Bellott
Image: Margaux Bellott

لتونی شراکت همجنس گرایان را قانونی کرد

ابتدا اولین رئیس دولت آشکارا همجنسگرا در اروپا را منصوب کرد و اکنون کشور بالتیک لتونی به قانونی کردن شراکت مدنی همجنسگرایان رأی داده است.

ادگارس رینکوویچ در ماه ژوئیه به عنوان رئیس جمهور منصوب شد و قول داد که طرفدار «جامعه ای فراگیر و محترمانه» باشد. آخرین اقدام که توسط پارلمان لتونی تصویب شد، از اواسط سال 2024 اجرایی خواهد شد و به زوج‌های همجنس‌گرا به رسمیت شناختن قانونی، حق مراجعه به بیمارستان و برخی مزایای مالیاتی و تامین اجتماعی می‌دهد.

با این حال، همه چیز آفتاب و گل رز نیست. قانون جدید همان حقوقی را که زوج‌های متاهل دگرجنس‌گرا از آن‌ها بهره می‌برند، اعطا نمی‌کند – برای مثال، حق فرزندخواندگی.

با این حال، نخست وزیر لتونی، Evika Siliņa به X برای تمجید از این اقدام گفت. او پست کرد: «این روز خوبی است. “جامعه گام مهمی در ایجاد لتونی مدرن و انسانی برداشته است.”

نهنگ های اسپرم ذخیره خود را در کارائیب به دست آوردند

دومینیکا قرار است کشتیرانی و ماهیگیری تجاری را در 800 کیلومتر مربع (300 مایل مربع) اقیانوس در سواحل غربی خود محدود کند تا اولین ذخیره گاه نهنگ اسپرم در جهان ایجاد شود.

این منطقه یک منطقه تغذیه و پرستاری حیاتی برای جمعیت محلی پستانداران در معرض خطر است. تنها چند صد نفر در شرق دریای کارائیب باقی مانده اند که به دلیل گیر افتادن وسایل ماهیگیری، اصابت کشتی ها و فشار ناشی از گردشگری نهنگ، تعداد آنها از سال 2010 حدود 3 درصد در سال کاهش یافته است.

ذخیره‌گاه جدید مناطق دریایی حفاظت‌شده دومینیکا را تا ۷۰ درصد افزایش می‌دهد. کشتی های بزرگ احتمالاً به طور کلی ممنوع خواهند شد و راهروهای تعیین شده برای تردد اقیانوس ها ایجاد خواهند شد. مقررات جدید گردشگری پیش بینی می شود و ماهیگیری فقط در مقیاس کوچک مجاز خواهد بود.

دنی گرووز، رئیس ارتباطات در موسسه خیریه حفاظت از نهنگ ها و دلفین ها، به پوزیتیو نیوز گفت: «بزرگترین تهدیدها برای نهنگ های اسپرم کارائیب از کشتی ها، تورهای ماهیگیری و آلودگی دریایی می آید و این پناهگاه می تواند بهتر از آنها در برابر این خطرات محافظت کند.

نهنگ ها به حفظ سلامت اقیانوس ها کمک می کنند و یک اقیانوس سالم در مبارزه ما با خرابی آب و هوا حیاتی است. ما باید جمعیت نهنگ ها را افزایش دهیم و بنابراین هر منطقه حفاظت شده گام مهمی است.»

Image: Gabriel Barathieu
Image: Gabriel Barathieu
Image: Brooke Cagle
Image: Brooke Cagle

یک مطالعه یک دروغ در مورد فمینیسم را از بین برد

در یک پیروزی برای روابط جنسیتی، یک مطالعه بین المللی این اشتباه رایج را که فمینیسم به معنای نفرت از مردان است، رد کرده است.

محققان پنج مطالعه روان‌شناسی بین‌المللی را در یک متاآنالیز که در فصلنامه روانشناسی زنان منتشر شد، گردآوری کردند و آنچه را که آن‌ها «افسانه بد‌سانی» می‌نامند، از بین بردند. در طول اعصار از آن برای تحقیر جنبش فمینیستی استفاده شده است و مانع از حمایت مردان و زنان – استدلال نویسندگان – می شود.

با این حال، یک مطالعه شامل تقریباً 10000 شرکت‌کننده در 9 کشور – از جمله ایالات متحده، بریتانیا، هند و کره جنوبی – نشان داد که این در واقع یک اشتباه است.

نویسندگان نوشتند: «یافته‌های حاضر نشان می‌دهد که نگرش‌های فمینیست‌ها نسبت به مردان به طور کلی مثبت و به طور گسترده مشابه نگرش دیگران نسبت به مردان است. «یافته‌های حاضر، سخنی را که زنان را از فمینیسم بازمی‌دارد و به‌طور گسترده برای مشروعیت‌زدایی از آن استفاده می‌شود، تأیید نمی‌کند.»

انگلیس متعهد شد تا سال 2040 سرطان دهانه رحم را از بین ببرد

اگر سرویس بهداشت ملی انگلیس (NHS) به وعده “مهم” خود مبنی بر ریشه کن کردن سرطان دهانه رحم از طریق غربالگری بهبود یافته و افزایش سرعت جراحات عمل کند، می توان جان هزاران نفر را در سال نجات داد.

آماندا پریچارد، مدیر اجرایی NHS این هفته در کنفرانس سالانه ارائه دهندگان NHS در لیورپول این قول را داد.

در حال حاضر حدود 2600 زن در سال در انگلستان به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند. پریچارد گفت که تلاش برای واکسیناسیون برای از بین بردن ویروس پاپیلومای انسانی که عامل حدود 99 درصد سرطان های دهانه رحم است، بر اساس درس های آموخته شده در طول همه گیری کووید خواهد بود.

NHS انگلستان همچنین زنان بیشتری را نسبت به قبل برای غربالگری دهانه رحم دعوت می کند و در حال برنامه ریزی آزمایشی است تا ببیند آیا نمونه برداری از خود می تواند بخشی از این تلاش باشد.

سخنگوی مؤسسه خیریه Jo’s Cervical Cancer Trust به Positive News گفت که از این خبر “هیجان زده” شده است، اما گفت که هنوز کار باقی مانده است.

زمانی که به دنبال از بین بردن سرطان دهانه رحم هستیم، باید به دنبال کاهش تأثیر آن بر افرادی باشیم که در حال حاضر و در آینده تحت تأثیر قرار گرفته اند. هر چه به حذف نزدیک‌تر می‌شویم، مهم‌تر است که نیازهای افراد مبتلا به این بیماری نادیده گرفته نشود.»

Image: Jonathan Borba
Image: Jonathan Borba
Image: Logan Weaver
Image: Logan Weaver

یک «تغییر بازی» آلزایمر ممکن است پنج سال دیگر باقی بماند

آزمایش خون انقلابی برای بیماری آلزایمر اولیه در بریتانیا ظرف پنج سال در دسترس است.

طیف وسیعی از آزمایش ها در حال حاضر در مراحل تحقیقاتی هستند، از جمله برخی به دنبال پروتئین های مغزی هستند که می توانند سال ها قبل از ظاهر شدن علائم آلزایمر را از بین ببرند.

چالش نشانگر زیستی خون، که با 5 میلیون پوند پول نقد قرعه کشی کدپستی مردم تامین می شود، آنها را در محیط های بالینی روی حداقل 1000 بیمار آزمایش خواهد کرد.

این پروژه یک تلاش مشترک توسط انجمن آلزایمر، تحقیقات آلزایمر انگلستان و موسسه ملی تحقیقات بهداشت و مراقبت است که در کنار موسسه تحقیقات زوال عقل بریتانیا در دانشگاه کالج لندن کار می‌کنند.

فیونا کاراگر، مدیر تحقیقات و تأثیرگذاری در انجمن آلزایمر، گفت که آزمایش خون “یک پیروزی واقعاً تغییر دهنده بازی در مبارزه با این بیماری ویرانگر” خواهد بود.

او افزود: “این می تواند کاملاً در روش تشخیص زوال عقل متحول شود.”

هوش مصنوعی برای طوفان ها و حملات قلبی تقویت شد

استفاده‌های نجات‌دهنده از هوش مصنوعی در زمینه‌های مراقبت‌های بهداشتی و آب و هوای شدید در این هفته خبرساز شد.

با بیشتر شدن طوفان‌ها، پیش‌بینی اینکه چه زمانی به خشکی می‌رسند، یک اقدام ایمنی بسیار مهم است. گوگل می گوید مدل GraphCast AI آن اکنون “دقیق ترین سیستم پیش بینی آب و هوای جهانی 10 روزه در جهان” است، که می تواند حوادث شدید را سه روز زودتر از روش های موجود پیش بینی کند و به جای چند ساعت، پیش بینی ها را در چند دقیقه ارائه دهد.

در همین حال در پزشکی، تحقیقاتی که توسط بنیاد قلب بریتانیا (BHF) تامین شده است نشان داد که چگونه هوش مصنوعی می تواند خطر حمله قلبی را در بیماران یک دهه قبل پیش بینی کند. به گفته BHF، اجرای این فناوری در سرویس بهداشت ملی (HNS) می تواند منجر به 20٪ حملات قلبی کمتر و 8٪ کمتر مرگ و میر قلبی و سکته شود که به طور بالقوه جان هزاران نفر را در سال نجات می دهد.

پروفسور سر نیلش سامانی، مدیر پزشکی BHF، گفت: سالانه افراد زیادی به دلیل حمله قلبی جان خود را از دست می دهند. بسیار مهم است که از پتانسیل هوش مصنوعی برای هدایت درمان بیمار و همچنین اطمینان از تجهیز NHS برای پشتیبانی از استفاده از آن استفاده کنیم.

Image: Joshua Coleman
Image: Joshua Coleman
Image: Creative Commons
Image: Creative Commons

زیست شناسان یک پستاندار عجیب و غریب را در اندونزی دوباره کشف کردند

با خارهای جوجه تیغی، پوزه مورچه خوار و پاهای خال به نظر می رسد محصول تخیل تب شده باشد. در واقع، اکیدنای منقار بلند آتنبورو از اولین و تنها ضبط آن در بیش از 60 سال پیش – تا به امروز – هرگز دیده نشده بود.

این پستاندار عجیب و غریب تخم‌گذار که به نام طبیعت‌شناس تلویزیونی مورد علاقه بریتانیا نام‌گذاری شده است، اولین بار در سال 1961 مشاهده شد. تا این که تابستان امسال دانشمندان دانشگاه آکسفورد یکی از آن‌ها را در دوربین‌های دنباله‌دار در آخرین روز از 4-4 تصویربرداری کردند، احتمال انقراض این موجود طولانی مدت وجود داشت. سفر هفته ای به کوه های Cyclops اندونزی، تنها زیستگاه شناخته شده آن.

اکیدنا منقار بلند آتنبورو یکی از تنها پنج گونه بازمانده مونوترم است، یک گروه تخمگذار که شامل پلاتیپوس است که حدود 200 میلیون سال پیش از بقیه پستانداران درخت حیات جدا شده است.

دکتر کمپتون، سرپرست اکسپدیشن، زیست شناس گفت که این کشف نتیجه سه سال برنامه ریزی بود که تنها با کمک روستاییان محلی امکان پذیر شد.

او گفت: «آنها دانش پیمایش در این کوه های خائنانه را با ما به اشتراک گذاشتند و حتی به ما اجازه دادند تا در سرزمین هایی تحقیق کنیم که هرگز آج پای انسان را حس نکرده بودند».

تعطیلات پر درخت با جنگل زدایی در کنیا مقابله کرد

کنیایی‌ها این هفته پس از اعلام تعطیلی ملی توسط دولت – برای کاشت 100 متر درخت – با تفاوتی یک روز مرخصی گرفتند.

ویلیام روتو، رئیس‌جمهور کنیا متعهد شده است که در پی بدترین خشکسالی‌های منطقه شاخ آفریقا در 40 سال اخیر، تا سال 2032، 15 میلیارد دلار کاشته خواهد شد.

با این حال، حمایت روتو از چوب‌برداری قبلاً بحث‌هایی را برانگیخته بود – او در ماه جولای اعلام کرد که پس از پنج سال محرومیت دوباره در دستور کار قرار گرفته است. این تصمیم بعداً توسط دادگاه معلق شد.

برای روز دوشنبه «روز ملی رشد درختان»، کنیایی‌ها تشویق شدند که حداقل دو نهال از ارتفاع 150 متری را که دولت به صورت رایگان ارائه می‌کرد، بکارند.

روتو در X نوشته است: «منابع طبیعی، به ویژه جنگل‌ها، نقش مهمی در حفظ تعادل اکوسیستم، افزایش تنوع زیستی و حفظ معیشت مردم و جوامع در سراسر کشور ما دارند.

Image: Ana Singh
Image: Ana Singh
Michael Mann
Michael Mann

یک اقلیم شناس برجسته گفت: «ما هنوز محکوم به فنا نیستیم».

پروفسور مایکل مان اقلیم شناس است که لابی های سوخت فسیلی دوست دارند از آن متنفر باشند و منکران آب و هوا را رد کرده است.

اما او مشترک نابودی آب و هوا نیست، و این هفته به Mosbat News گفت که چرا باید نسبت به آب و هوا امیدوارتر باشیم.

داستان کامل را اینجا بخوانید.


🛈 گردآوری و تحقیق: تحریریه اخبار مثبت
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا