اخبار مثبتجهانرپورتاژکسب و کار خوبمحیط زیستمقالات

استارت‌آپ‌هایی که اقلام بسیار سخت بازیافتی را از نو اختراع می‌کنند

ته سیگار، تشک و بسته بندی تجارت الکترونیکی: همه جا وجود دارند اما به سختی می توان مسئولانه آن ها را از بین برد. با استارت‌آپ‌های اروپایی متمرکز بر اقتصاد دایره‌ای که روی راه‌حل‌ها کار می‌کنند، ملاقات کنید

لباس‌های ساخته شده از انتهای سیگارهای قدیمی، بسته‌بندی‌هایی که از قارچ‌ها و تشک‌هایی رشد می‌کنند که به جای فرستادن به محل دفن زباله، قابل بازیافت هستند. این نوآوری‌های پیشگام بخشی از جایزه Green Alley در سال 2023 بود، جایزه‌ای که برجسته‌ترین استارت‌آپ‌های دایره‌ای جدید اروپا را به رسمیت می‌شناسد. با نزدیک شدن به آخرین مهلت شرکت در رقابت 2024 – با جایزه برتر 25000 یورویی (21850 پوند) – از این سه استارت آپ نوظهور الهام بگیرید که هدف آنها اختراع مجدد مواردی است که بازیافت آنها دشوار است.

پروژه بازیافت زباله های سیگار را از بین می برد

Human Maple ایتالیا به عنوان یک پروژه آموزش و آگاهی آغاز شد که هدف آن تقویت یک رابطه مراقبتی تر بین نوع بشر و طبیعت بود، اما تمرکز اصلی آن اکنون مقابله با یکی از قابل مشاهده ترین تأثیرات فرهنگ دور ریختنی در جهان است: پایان سیگار.

همه ما آنها را دیده‌ایم که بی‌احتیاط روی پیاده‌روها دور ریخته شده‌اند و در ناودان‌ها دراز کشیده‌اند. بر اساس برخی تخمین ها، آنها بیش از یک دهه در اطراف معلق هستند و میکروپلاستیک ها و مواد شیمیایی مضر مانند آرسنیک، سرب و فرمالدئید را در حالی که به آرامی تجزیه می شوند، شسته می کنند.

ته سیگار یکی از فراگیرترین انواع زباله است. تصویر: انسان افرا
ته سیگار یکی از فراگیرترین انواع زباله است. تصویر: انسان افرا

هر سال حدود 4.5 تن دور ریخته می‌شود که آن‌ها را به پر زباله‌ترین کالای دنیا تبدیل می‌کند، اما در جایی که برخی عادت‌های منزجرکننده و آلوده‌کننده را می‌بینند، علی بنکوهیل، بنیانگذار Human Maple، گنج را می‌بیند.

بنکوهیل پس از همکاری با تولیدکننده منسوجات پایدار، نیو میل، مستقر در توسکانی، فیلترهای استات سلولز را در انتهای سیگار با تبدیل آنها به لایه های عایق برای کاپشن و ملافه، تغییر کاربری داده است.

بنکوهیل که کار بر روی این راه حل را با یکی از بنیانگذاران مارکو بوچیا در دوران دانشگاه شروع کرد، می گوید: «من از سیگار متنفرم، همانطور که از ته سیگارهای روی زمین متنفرم. “در ابتدا فقط می خواستیم مشکل زباله را حل کنیم، اما بعد فکر کردیم، چرا ته سیگار را بازیافت نکنیم تا به افراد سیگاری آموزش دهیم؟”

Human Maple در کنار پیام‌های آموزشی، قنداق‌ها را در زیرسیگاری‌های مخصوص جمع‌آوری می‌کند. تصویر: انسان افرا
Human Maple در کنار پیام‌های آموزشی، قنداق‌ها را در زیرسیگاری‌های مخصوص جمع‌آوری می‌کند. تصویر: انسان افرا

قنداق ها از زیرسیگاری های سفارشی که در مناطق سیگاری در 26 شرکت شریک قرار داده شده اند جمع آوری می شوند و فیلترها جدا و تمیز می شوند تا بقایای مواد شیمیایی مضر حذف شوند. حدود 2000 نخ سیگار لازم است تا بالشتک کافی برای یک کاپشن زمستانی معمولی فراهم شود – تا به امروز بنکوهیل حدود نیم تن از آنها را ذخیره کرده است و امیدوار است که اولین لباس خود را در سال 2024 از خط تولید نیو میل ببیند.

استارت آپی که پلی استایرن تولید می کند منسوخ شده است

برخی برآوردها تولید سالانه جهانی پلی استایرن منبسط شده را 11 میلیون تن نشان می دهد. به ندرت بازیافت می شود و به یکی از رایج ترین آلاینده های اقیانوس تبدیل شده است. این منظره دلخراش سواحل بهشتی بالی پر از پلی استایرن و سایر پلاستیک‌ها بود که مبتکران اوکراینی جولیا بیالتسکا و همسرش یوجین تومیلین را وادار کرد تا جایگزینی بیابند.

آنها آن را در مخلوطی از فیبر و میسلیوم کنف ضایعاتی یافتند – شبکه قارچی ریشه مانند که در همه جا از مد روز (به عنوان چرم گیاهی) استفاده می شود، تا صنایع غذایی، جایی که یک عنصر کلیدی در جایگزین های گوشت است. برای Bialetska و Tomilin، چسب آلی عالی برای چسباندن کاه کنف ثابت شد.

آلت پلی استایرن S.Lab توسط مشتریانی مانند L’Oréal استفاده می شود. تصویر: S.Lab
آلت پلی استایرن S.Lab توسط مشتریانی مانند L’Oréal استفاده می شود. تصویر: S.Lab

استارت آپ این زوج، S.Lab، یک سال از تولید آن می گذشت که روسیه به سرزمین مادری آنها حمله کرد و آنها را مجبور کرد به اسپانیا نقل مکان کنند. با وجود این آشفتگی، آنها همچنان موفق شدند جایزه برتر کوچه سبز را در آوریل به خانه ببرند.

جایگزین پلی استایرن 100٪ زیست تخریب پذیر آنها در حال حاضر توسط تعدادی از مشتریان استفاده می شود که مایلند از دستورالعمل های اتحادیه اروپا پیشی بگیرند که همه بسته بندی ها قابل بازیافت هستند.

حس ممتازی دارد، لمس آن بسیار دلپذیر است، مانند مخمل

غول لوازم آرایشی L’Oréal این ماده را برای محافظت از بسته های نرم کننده و شامپو به صورت آزمایشی به کار برده است، در حالی که سونی و سامسونگ در حال بررسی استفاده از آن برای محافظت از تلویزیون های حمل و نقل هستند.

Bialetska می‌گوید: «حس ممتازی دارد، مانند مخمل، لمس آن بسیار دلپذیر است. “اما می توان گفت که از طبیعت آمده است. مشتریان ما واقعاً از آن راضی هستند.»

Bialetska به دنبال استفاده های احتمالی دیگری برای آلت پلی استایرن خود، از جمله برای پانل های عایق حرارتی است، اما در حال حاضر تمرکز بر افزایش مقیاس و ایجاد یک خط تولید کاملاً خودکار است. او می‌گوید: «ما می‌خواهیم بازیگری در بازار بسته‌بندی باشیم، سپس به صنایع دیگر برویم.

شرکت ملافه در حال حل مشکلی در آسمان است

در اینجا چند آمار برای بیدار نگه داشتن شما در شب آورده شده است: ما سالانه 13 میلیون تشک را در اروپا دور می اندازیم. ارتفاع آنها به اندازه 20000 برج ایفل است که روی هم چیده شده اند. حدود 60 درصد از آنها در محل دفن زباله جمع می شوند.

تشک های MATЯ تنها با دو ماده استیل و پلی استر ساخته می شوند. تصویر: MATЯ
تشک های MATЯ تنها با دو ماده استیل و پلی استر ساخته می شوند. تصویر: MATЯ

با این حال، MATЯ مستقر در اتریش در حال رویای راه حلی است. در حالی که بسیاری از تشک ها مجموعه ای از اجزا هستند که به گونه ای به یکدیگر چسبانده شده اند که بازیافت را تقریبا غیرممکن می کند، MATЯ فقط از دو ماده قابل بازیافت آسان، فولاد و پلی استر و یک چسب مخصوص استفاده می کند که جداسازی آنها را آسان می کند.

میکایلا استفن، یکی از بنیانگذاران، می‌گوید: «این یک فناوری کلیک کردن، کلیک کردن است، به طوری که قطعات می‌توانند در پایان عمر به راحتی از یکدیگر جدا شوند و به جریان مواد خالص خود برای بازیافت بروند». هنگامی که مقیاس کافی داشته باشیم، که به وضوح هنوز چند سال دیگر باقی خواهد ماند، آنگاه می‌توانیم در واقع شروع به استفاده مجدد از مواد خود و بازگرداندن آن به تولید کنیم.»

تشک های MATЯ نه تنها 99٪ قابل بازیافت هستند، بلکه ردپای کربن آنها 50٪ کمتر از مشابه معمولی است. این شرکت در حال حاضر سفارشات را از بازار هتل های لوکس همراه با بازخورد درخشان از مهمانان دریافت می کند.

استفن می‌گوید: «در سال جدید، ما در حال آزمایش استفاده از مواد بازیافتی در تشک‌های کاملاً جدید هستیم، بنابراین مانند یک دایره تشک به تشک خواهد بود. “هدف نهایی برای ما رویکرد گهواره به گهواره است.”


🛈 همکاری با: این مقاله توسط پوزیتیو نیوز و توسط جایزه کوچه سبز حمایت شده است این مقاله توسط اخبار مثبت و توسط جایزه کوچه سبز حمایت شده است
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا