اخبار مثبتجهانرپورتاژسبک زندگیمحیط زیستمقالات

اقتصاد دایره ای به اروپا می آید. در اینجا نحوه انجام آن بررسی شده است

به طور مبهم با مفهوم اقتصاد دایره ای آشنا هستید اما مطمئن نیستید که چگونه می تواند انجام شود؟ در اینجا سه سیاست جدید برای نزدیک‌تر کردن این ایده وجود دارد، از قوانین بسته‌بندی پایدار گرفته تا پیشنهادات در مورد منسوجات که در سراسر اروپا اجرا می‌شوند.

jsj

اقتصاد دایره ای. علیرغم اینکه بیش از یک دهه در محافل پایداری مورد بحث قرار گرفته و حتی در رسانه های جریان اصلی پوشش داده شده است، این که چقدر این واژه در آگاهی عمومی فرو رفته است، قابل بحث است. با این حال، آنچه به آرامی خود را در جامعه جا داده است، اصول پشت آن است. به عنوان مثال، به جای مد سریع، مردم به طور فزاینده ای از پلتفرم های دست دوم مانند Vinted استفاده می کنند – طبق گزارش ها، این تجارت در 18 ماه گذشته 680٪ رشد کرده است. و به جای بسته‌بندی‌های حباب‌دار و پلی استایرن غیرقابل بازیافت، آینده بسته‌بندی کاملاً بدون پلاستیک به نظر می‌رسد.

در همین حال، پایه و اساس پذیرش گسترده اقتصاد دایره ای در قالب قانون گذاشته می شود. از دستورالعمل‌هایی در مورد به حداقل رساندن پلاستیک و حق مشتریان برای تعمیر محصولاتی که خریداری می‌کنند، تا پیشنهادات در مورد بازیافت منسوجات و کاهش زباله‌های الکترونیکی، تغییرات به طور تدریجی در قوانین اروپا اعمال می‌شوند.

کارآفرینان نیز نقش مهمی دارند. فیلیپا مویتا، مدیر بازاریابی در گروه لندبل، که جایزه کوچه سبز را اداره می کند، می گوید: «اکوسیستم استارتاپی قطعه بسیار مهمی از این پازل است. این جایزه استارت آپ های اروپایی را برای راه حل های دایره ای پیشگام قدردانی می کند.

او ادامه می‌دهد: «استارت‌آپ‌ها نوآوران شجاعی هستند که ایده‌های جدید زیادی ارائه می‌کنند و راه‌های جدیدی برای انجام کارها توسعه می‌دهند. «آنها با نشان دادن اینکه چگونه یک راه حل می تواند اجرا شود، بر سیاست گذاران تأثیر می گذارند. و البته آنها به مصرف کنندگان آموزش می دهند که واقعاً مهم است. اگر مصرف کنندگان پشت اقتصاد دایره ای نباشند، این اتفاق نخواهد افتاد.»

در اینجا سه سیاست تنظیم شده برای ایجاد یک آینده دایره ای، و استارت آپ هایی که در پس زمینه کار می کنند تا ما را حتی بیشتر به هم نزدیک کنند، آورده شده است.

شرکت های مد ملزم به بازیافت ضایعات نساجی بیشتری تا سال 2028 خواهند بود. تصویر: استودیو Cottonbro
شرکت های مد ملزم به بازیافت ضایعات نساجی بیشتری تا سال 2028 خواهند بود. تصویر: استودیو Cottonbro

1 منسوجات

16 قانون پیشنهادی وجود دارد که برای چرخش بیشتر مد کار می کند – برنامه هایی که کمیسیون اروپا می خواهد تا سال 2028 اجرا شود. در آینده، شرکت های مد ملزم خواهند بود یا بخشی از زباله های نساجی خود را جمع آوری کنند یا هزینه ای را به آنها بپردازند. از جمع آوری زباله مقامات محلی حمایت کنید. تا سال 2030، مقررات Ecodesign for Sustainable Products با هدف اطمینان از طراحی محصولات به صورت دایره ای، بادوام، قابل اعتماد، قابل استفاده مجدد، قابل تعمیر و ارتقا و با سطح بالایی از محتوای بازیافتی طراحی شده است. همچنین برنامه‌هایی برای محدود کردن شستشوی سبز، مقابله با انتشار ناخواسته میکروپلاستیک‌ها و ممنوعیت تخریب منسوجات فروخته نشده وجود دارد.

در بارسلونا، Gema Terol رئیس بازاریابی و ارتباطات برای BCome است، پلتفرمی که به برندهای مد کمک می‌کند شفاف‌تر شوند. BCome فینالیست سال 2023 جایزه کوچه سبز بود. ترول می گوید: «دستیابی به بازیافت کامل زباله های نساجی بسیار چالش برانگیز است. اما مدل خطی «برداشتن، ساختن، دور ریختن» دیگر پایدار نیست.»

در آینده، ما می‌خواهیم تاکید بیشتری بر اقداماتی داشته باشیم که مستقیماً به تولید بیش از حد می‌پردازد

او از قانون پیشنهادی دلگرم است، اما می‌گوید باید توجه بیشتری به تولید بیش از حد شود و برندهای مد خودشان جلوتر بروند. «در آینده، ما می‌خواهیم تأکید بیشتری بر اقداماتی داشته باشیم که مستقیماً به تولید بیش از حد می‌پردازد. به عنوان مثال، این ممکن است شامل تعیین محدودیت در مقادیر تولید باشد.

النا فررو، مدیر عامل آتلیه ریفورما مستقر در ایتالیا، که فینالیست جوایز 2023 نیز بود، ابزاری مبتنی بر هوش مصنوعی (AI) ایجاد کرده است که می‌تواند ضایعات نساجی را فهرست‌بندی کند و آن‌ها را به یک بازار دیجیتال متصل کند، جایی که می‌تواند ادامه یابد. استفاده مجدد Ferrero در مورد نقطه تولید بیش از حد موافق است و اضافه می کند که بهره برداری از منابع بکر، منسوخ شدن برنامه ریزی شده و زباله ها نیز مسائل کلیدی هستند.

او می‌گوید: «اقتصاد دایره‌ای واقعاً می‌تواند راه حلی برای همه این مشکلات باشد.

تمام بسته بندی ها باید از 1 ژانویه 2030 قابل بازیافت باشند. تصویر: کریستیانو پینتو
تمام بسته بندی ها باید از 1 ژانویه 2030 قابل بازیافت باشند. تصویر: کریستیانو پینتو

2 بسته بندی

بخش بسته بندی یکی از مصرف کنندگان اصلی مواد بکر و منبع رو به رشد زباله است. دستورالعمل ضایعات بسته‌بندی و بسته‌بندی اتحادیه اروپا (PPWD) که بسیار مورد تحسین قرار گرفته است، این مشکل را با حصول اطمینان از طراحی تمام بسته‌بندی‌ها برای بازیافت از اول ژانویه 2030 و قابلیت بازیافت به گونه‌ای که مواد خام ثانویه با کیفیت بالا را می‌توان حفظ کرد، برطرف خواهد کرد. .

همچنین پیشنهادهایی برای به حداکثر رساندن استفاده مجدد وجود دارد – برای مثال بسته بندی مواد غذایی باید تا سال 2040 به هدف قابلیت استفاده مجدد 40٪ برسد – و اندازه واحدهای بسته بندی از نظر وزن و حجم به حداقل می رسد. در سطح محلی، طرح‌های بازگشت سپرده برای بطری‌ها و قوطی‌ها در دانمارک، فنلاند و هلند تا حد زیادی موفقیت‌آمیز بوده و اسکاتلند، پرتغال و سایر کشورهای اروپایی قصد دارند طرح‌های خود را در سال 2025 معرفی کنند.

RePack پاکت های تجارت الکترونیکی را می سازد که می توان از آنها استفاده کرد و دوباره استفاده کرد. تصویر: بسته بندی مجدد
RePack پاکت های تجارت الکترونیکی را می سازد که می توان از آنها استفاده کرد و دوباره استفاده کرد. تصویر: RePack

Jonne Hellgren، مدیر عامل استارتاپ فنلاندی RePack که بسته‌بندی‌های تجارت الکترونیک قابل استفاده مجدد را تولید می‌کند، می‌گوید یکی از بزرگترین چالش‌ها در مورد استفاده مجدد، لابی گری در بخش یکبار مصرف بوده است. “هدف اولیه برای تجارت الکترونیک این بود که 20 درصد بسته بندی باید تا سال 2030 و 80 درصد تا سال 2040 قابل استفاده مجدد باشد. این میزان اکنون به ترتیب به 10 درصد و 50 درصد کاهش یافته است. PPWD لابی ترین قانون در اروپا است، اگر نه در جهان.

اما، او می‌گوید، قوانین نقشی در افزایش کشش برای استفاده مجدد در فرانسه به ویژه در فرانسه ایفا کرده است، که او را به آینده امیدوار می‌کند. امسال، برندهایی که 50 میلیون یورو [43.7 میلیون پوند] فروش دارند، باید برای 5 درصد از تحویل آنلاین خود از بسته بندی قابل استفاده مجدد استفاده کنند. این میزان هر سال افزایش می یابد و آستانه گردش مالی به 20 میلیون یورو (17.5 میلیون پوند) کاهش می یابد. بنابراین قانون فرانسه نقش بزرگی در ایجاد بازار و صنعت استفاده مجدد داشته است. بسته بندی های قابل استفاده مجدد بدون قانون و/یا مزایای مالیاتی در اروپا پربار نمی شوند. شما برای ایجاد مقیاس و ایجاد یک صنعت واقعی به آن نیاز دارید، نه فقط شرکت هایی که با کمک های مالی و آرزوهای خوب کار می کنند.

3 باتری

قانون جدیدی برای اطمینان از جمع‌آوری، استفاده مجدد و بازیافت باتری‌ها در اروپا در سال جاری اجرایی شد، اما این تنها یک قدم در مسیر است. هدف مقررات جدید باتری ها این است که اطمینان حاصل شود باتری ها با حداقل مواد مضر ساخته می شوند و به طور کلی ردپای کربن پایینی دارند. این اولین قانون است که به کل چرخه عمر باتری می پردازد و منبع، ساخت، استفاده و بازیافت را در یک قانون پوشش می دهد. اهداف برای کارایی بازیافت، بازیافت مواد و محتوای بازیافتی به تدریج از سال 2025 معرفی خواهند شد. تا سال 2027، باتری های قابل حمل در محصولات الکترونیکی باید قابل جابجایی و تعویض باشند، در نتیجه عمر محصولات را افزایش داده، استفاده مجدد را تشویق می کنند و زباله های الکترونیکی را کاهش می دهند.

سیمبی، یکی از فینالیست های جایزه کوچه سبز از سال 2023، یک بازار آنلاین پرتغالی برای تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی مستعمل است. یکی از بنیانگذاران آن، خوزه کارلوس کاروالیو، این قانون را «گامی مهم به سوی شیوه‌های باتری پایدارتر» می‌نامد، اما اضافه می‌کند که «دستیابی به این اهداف ممکن است از نظر فناوری، زیرساخت و پویایی بازار چالش‌هایی ایجاد کند. ایجاد تعادل مناسب بین جاه طلبی و امکان سنجی بسیار مهم خواهد بود.”

در همین حال، کاروالیو می‌بیند که استارت‌آپ‌هایی مانند سیمبی نقش کلیدی در حمایت از شیوه‌های زباله الکترونیکی پایدار دارند: «هدف ما ایجاد یک اکوسیستم پایدار است که می‌تواند آگاهی عمومی و مشارکت بیشتر در مدیریت زباله‌های الکترونیکی را تقویت کند و به پاک‌تر، سالم‌تر و بیشتر کمک کند. آینده کارآمد از نظر منابع.”


🛈 همکاری با: این مقاله توسط پوزیتیو نیوز و توسط جایزه کوچه سبز حمایت شده است این مقاله توسط اخبار مثبت و توسط جایزه کوچه سبز حمایت شده است
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا