اخبار مثبتتندرستیجامعهجهانسردبیرسلامتیمحیط زیستمقالات

آنچه در این هفته درست انجام شد: خبرهای خوبی که باید درباره آن بدانید

میلیونرها مالیات بر ثروت را طرح کردند، کلاس وارد بحث آب و هوا شد و نهنگ های آبی به سیشل بازگشتند، به علاوه خبرهای خوب دیگر

jsj

جمع بندی خبرهای خوب این هفته

Image: Patriotic Millionaires UK
Image: Patriotic Millionaires UK

میلیونرها از دولت بریتانیا درخواست کردند که از آنها مالیات بگیرد

گروهی از میلیونرهای بریتانیایی در این هفته از دولت بریتانیا درخواست کردند که مالیات بر ثروت را در بحبوحه وخامت خدمات عمومی و بالاترین بار مالیاتی در نسل‌ها وضع کند.

به گفته گروه فعال «میلیونرهای میهنی بریتانیا»، مالیات 2 درصدی بر افرادی که بیش از 10 میلیون پوند دارند، می تواند سالانه 22 میلیارد پوند برای خزانه دولت افزایش دهد. این سازمان پیش از بیانیه پاییز دولت، درخواست هایی را برای مالیات بر دارایی ساختمان وزارت خزانه داری لندن در این هفته پیش بینی کرد.

فیل وایت، یکی از اعضای آن، گفت: “ما هفته ای 423 میلیون پوند بالقوه داریم که در حال حاضر از درآمد سرمایه گذاری ملی غایب است، زیرا ما بر ثروت شدید مالیات نمی دهیم. برای یک بریتانیای بهتر، دولت ما باید مالیات بر کسانی از ما را که توانایی پرداخت آن را داریم، در اولویت قرار دهد.»

در پایان، علیرغم نظرسنجی YouGov که نشان می‌دهد سه چهارم بریتانیایی‌ها از یک مالیات حمایت می‌کنند، در بیانیه چنین مالیاتی در نظر گرفته نشده است. با این حال، حداقل دستمزد به 11.44 پوند افزایش یافت که یک پوند افزایش یافت. در ماه آوریل اجرایی خواهد شد.

صحبت از میلیونرها شد…

تحقیقات آکسفام در این هفته نشان داد که 1 درصد ثروتمندترین بشریت در سال 2019 بیش از 66 درصد فقیرترین آنها انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دادند.

ممکن است این خبر خوبی به نظر نرسد، اما راه را برای راه حل های آب و هوایی هدفمند هموار می کند. این به گفته توماس پیکتی، اقتصاددان برجسته فرانسوی است. او در مصاحبه ای با روزنامه گاردین این هفته گفت که شناسایی نابرابری طبقاتی در قلب بحران آب و هوا می تواند منجر به سیاست های هدفمند با هدف بزرگترین آلاینده ها شود و از واکنش شهروندان عادی جلوگیری کند.

پیکتی یک «مالیات پیشرونده کربن» و ممنوعیت جت‌های خصوصی را پیشنهاد کرد که به یک توتم برای ثروتمندان تبدیل شده است. تحقیقات نشان می دهد که آلایندگی جت های شخصی 14 برابر بیشتر از هواپیماهای تجاری به ازای هر مسافر و 50 برابر بیشتر از قطارها است.

پیکتی به روزنامه گفت: «ما باید طبقات و مطالعات نابرابری بین طبقات اجتماعی را در مرکز تحلیل‌های خود از چالش‌های محیطی به طور کلی قرار دهیم.

Image: Nils Nedel
Image: Nils Nedel
Image: Andreas Gücklhorn
Image: Andreas Gücklhorn

گیاهان ممکن است بیش از آنچه ما فکر می کردیم CO2 جذب کنند

از آنجایی که سازمان ملل هشدار داد که جهان در مسیر گرم شدن بیش از 3 درجه سانتی گراد بدون اقدام تهاجمی آب و هوایی قرار دارد، خبرهای خوبی منتشر شد.

بر اساس مدل‌سازی دانشمندان استرالیایی، گیاهان می‌توانند بیش از آنچه قبلا تصور می‌شد، انتشار گازهای گلخانه‌ای ما را جذب کنند.

دکتر یورگن کنائر، سرپرست تیم تحقیق از موسسه هاکسبری، گفت: گیاهان هر ساله مقدار قابل توجهی CO2 مصرف می کنند و در نتیجه اثرات مضر تغییرات آب و هوایی را کاهش می دهند، اما میزان ادامه جذب CO2 در آینده نامشخص است. برای محیط زیست، سیدنی.

Knauer گفت که اکثر مدل‌های موجود «سه مکانیسم فیزیولوژیکی حیاتی مرتبط با فتوسنتز را نادیده می‌گیرند» و مدل‌سازی پیچیده‌تر تیم او «افزایش قوی‌تری در جذب کربن گیاهی در سطح جهانی پیش‌بینی می‌کند».

تحقیقات Knauer عواملی مانند نحوه کارآمد حرکت CO2 در برگها، چگونگی سازگاری گیاهان با تغییرات دما و نحوه توزیع مواد مغذی توسط گیاهان را در نظر گرفت.

او گفت: «اینها سه مکانیسم واکنش گیاه واقعاً مهم هستند که بر توانایی کارخانه برای «تثبیت» کربن تأثیر می‌گذارند، اما معمولاً در اکثر مدل‌های جهانی نادیده گرفته می‌شوند، در حالی که بر نیاز به کاهش فوری انتشار گازهای گلخانه‌ای تأکید می‌کند.

شکاف جنسیتی در علم کاهش یافت

شکاف جنسیتی علم در حال کاهش است. این بر اساس تجزیه و تحلیل مقالات علمی توسط دانشگاه استنفورد، ایالات متحده است.

محققان آن 5.8 میلیون نویسنده را در تمام رشته های علمی مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که تعداد مردان در میان کسانی که قبل از سال 1992 شروع به انتشار کرده اند 3.93 برابر زنان است، اما در میان نویسندگانی که پس از سال 2011 شروع به انتشار کرده اند، تنها 1.36 برابر است.

جان ایوانیدیس، محقق دانشگاه استنفورد، گفت: کار ما نشان می‌دهد که در طول زمان نابرابری‌های بین مردان و زنان در رده‌های بالای تاثیر استناد علمی کاهش یافته است، اما فضای قابل‌توجهی برای پیشرفت‌های بیشتر در بیشتر زمینه‌های علمی وجود دارد.

عدم حضور زنان در علم تنها مشکل زنان نیست. سازمان ملل هشدار داده است که فقدان برابری جنسیتی احتمالاً راه‌حل‌ها را در حوزه‌هایی از بحران آب‌وهوایی گرفته تا سلامت بازمی‌دارد.

Image: Edward Jenner
Image: Edward Jenner
Image: Brent Olson
Image: Brent Olson

تعداد پرندگان دریایی در یک جزیره انگلیسی افزایش یافت

این هفته گزارش شد که یک جزیره بادگیر انگلیسی افزایش فوق العاده ای در تعداد پرندگان دریایی ثبت کرده است.

به لطف تلاش‌ها برای از بین بردن موش‌های صحرایی که به‌عنوان غارت‌گر به آنجا آمده‌اند، جمعیت پفین‌ها، مانکس‌ها و پترل‌های طوفانی در جزیره لوندی افزایش یافته‌اند.

طبق گزارش انجمن سلطنتی حفاظت از پرندگان (RSPB)، جمعیت آب های برشی از حدود 600 نفر در سال 2001 به بیش از 25000 نفر در حال حاضر افزایش یافته است. زمانی که صحبت از محیط زیست در بریتانیا، یکی از ضعیف‌ترین کشورهای جهان در طبیعت است، یک خبر خوب نادر است.

پل سنت پیر، افسر حفاظت از RSPB گفت: «اگر بتوانیم بیش از 30000 پرنده را به یک جزیره کوچک در کانال بریستول بازگردانیم، فقط تصور کنید که اگر همه برای احیای طبیعت در سراسر بریتانیا گرد هم آیند، چقدر می‌توان به دست آورد.

صحبت از بازگشت…

نهنگ‌های آبی به منطقه‌ای از اقیانوس هند بازگشتند، جایی که توسط نهنگ‌های تجاری از بین رفتند.

یک سال ضبط صوتی زیر آب نشان داد که این حیوانات ماه‌ها را در آب‌های سواحل سیشل سپری می‌کنند.

بیش از 300000 نهنگ آبی – بزرگترین پستاندار جهان – قبل از تعلیق صید تجاری نهنگ در سال 1982 در نیمکره جنوبی کشته شدند. جمعیت فقط 3 درصد از جمعیت سابق است، اما به آرامی در حال بهبود است.

دکتر کیت استافورد، محقق، به بی‌بی‌سی نیوز گفت: «معلوم می‌شود که اگر کشتن حیوانات را در مقیاس دسته جمعی متوقف کنید و به آن‌ها فرصتی برای برگشتن بدهید، می‌توانند بهبود یابند.»

Image: Gregory ‘Slobirdr’ Smith
Image: Gregory ‘Slobirdr’ Smith
Image: Christina Telep
Image: Christina Telep

اتحادیه اروپا موافقت کرد که زباله ها را روی کشورهای فقیرتر نریزد

برای سال‌ها، کشورهای اروپایی زباله‌های پلاستیکی را به خارج از کشور ارسال می‌کنند تا کشورهای فقیرتر با آن‌ها مقابله کنند. بعد از اینکه اتحادیه اروپا با ممنوعیت صادرات زباله های پلاستیکی به کشورهای خارج از گروه کشورهای عمدتا ثروتمند OECD موافقت کرد، مدت طولانی تری نخواهد داشت.

پرنیل وایس، نماینده دانمارکی پارلمان اروپا گفت: اتحادیه اروپا سرانجام با ممنوعیت صادرات زباله های پلاستیکی خود به کشورهای غیر OECD، مسئولیت آن را بر عهده خواهد گرفت. یک بار دیگر، ما از دیدگاه خود پیروی می کنیم که زباله زمانی یک منبع است که به درستی مدیریت شود.

اتحادیه اروپا قرار است مجموعه ای از قوانین جدید را برای گسترش اقتصاد دایره ای اجرا کند. ممنوعیت صادرات زباله هنوز توسط شورای اروپا تایید نشده است و در حالی صورت می‌گیرد که کشورها در نایروبی (تصویر) در کنیا گرد هم می‌آیند تا یک معاهده جهانی در مورد آلودگی پلاستیکی را امضا کنند.

تبلیغات SUV در یک حکم تاریخی بریتانیا کشیده شد

این آگهی ده‌ها خودروی شاسی بلند تویوتا را نشان می‌داد که به صورت دسته جمعی در مسیرهای خارج از جاده، از جمله رودخانه‌ها، رانندگی می‌کنند. در اولین حکم از نوع خود، اداره استانداردهای تبلیغاتی (ASA) حکم داد که این آگهی “با احساس مسئولیت در قبال جامعه تهیه نشده است”.

گروه های تبلیغاتی بریتانیا Adfree Cities و Badvertising شکایت علیه تبلیغات تویوتا را رهبری کردند.

ورونیکا ویگنال، یکی از مدیران Adfree Cities، گفت: «این تبلیغات مظهر بی توجهی کامل تویوتا به طبیعت و آب و هوا است. خودروهای شاسی‌بلند بیشتر و بیشتری بر اساس وعده‌های دروغین ماجراجویی سخت و با بهره‌برداری از تصاویر دنیای طبیعی به فروش می‌رسند. در حقیقت، SUV ها به طبیعت آسیب می زنند، هوای ما را آلوده می کنند، شهرهای ما را مسدود می کنند و باعث تلفات غم انگیز زندگی می شوند.

وی افزود: «این حکم مورد استقبال است، اما مقررات مربوط به تبلیغات SUV کافی نیست. تبلیغ خودروهای شاسی بلند باید به کلی خاتمه یابد.”

یکی از سخنگویان تویوتا گفت که این شرکت “رفتارهای مضر برای محیط زیست را نمی پذیرد” و ادعا می کند که “یکی از رهبران در زمینه خودرو از نظر کاهش انتشار کربن” بوده است. وی افزود: برخی از مردم مانند کشاورزان به خودروهای خارج از جاده نیاز دارند.

Image: Christina Telep
Image: Christina Telep
Image: Jose carlos Cerdeno/iStock
Image: Jose carlos Cerdeno/iStock

تحقیقات جمعه سیاه را مخفی کرد

تجزیه و تحلیل توسط گروه مصرف کننده بریتانیا کدام؟ این هفته نشان داد که اکثر معاملات ارائه شده در جمعه سیاه جعلی هستند.

خبر خوب این است که به نظر می رسد شورش بین المللی علیه مصرف گرایی توخالی جمعه سیاه در حال افزایش است، به ویژه به شکل روز هیچ کاری نکن.


🛈 گردآوری و تحقیق: تحریریه اخبار مثبت
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا