آموزشاخبار مثبتتندرستیجامعهجهانحتی بهترسردبیرسلامتیعلم و دانشمقالاتمقاله علمینوآوری

آنچه در این هفته درست انجام شد: خبرهای خوبی که باید درباره آن بدانید

اروپایی‌های جوان عادت‌های سیاره‌پسند را پذیرفتند، پیشرفت سرطان دیگری رخ داد و به نظر می‌رسید موسیقی تسکین دهنده درد، به علاوه خبرهای خوب بیشتر است.

جمع بندی خبرهای خوب این هفته

یک نظرسنجی نشان داد که جوانان اروپایی مایلند کره زمین را در اولویت قرار دهند

طبق یک نظرسنجی که نشان می‌دهد، جوانان اروپایی امروز نگهبانان سیاره‌ای فردا هستند که نشان می‌دهد آنها آماده هستند تا تغییرات بزرگی در سبک زندگی به نام آب و هوا ایجاد کنند.

نظرسنجی YouGov برای گاردین نشان داد که چگونه افراد جوان 18 تا 24 ساله نسبت به پاسخ دهندگان بالای 65 سال بیشتر احتمال دارد ماشین را رها کنند یا از خودروی الکتریکی استفاده کنند. در همین حال، 46 درصد از پاسخ دهندگان جوان از ممنوعیت خودروهای سوخت فسیلی حمایت کردند – بیشتر دو برابر 22 درصد در گروه 65+.

این نظرسنجی در ماه اوت در بریتانیا، دانمارک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و سوئد انجام شد و همچنین نشان داد که چگونه اقلیت بزرگی از جوانان به دلیل نگرانی‌های اقتصادی ایده تشکیل خانواده در دهه آینده را به تعویق انداختند.

فقط بیش از یک پنجم از گروه سنی جوان تر از حذف گوشت و لبنیات از رژیم غذایی خود خوشحال بودند یا قبلاً گیاهخوار شده بودند، در مقایسه با 13 درصد افراد بالای 65 سال. و در خرید لباس‌های دست دوم، 35 درصد از جوانان 18 تا 24 ساله از بیرون رفتن با لباس‌های دوست‌داشتنی خوشحال بودند، در حالی که برای افراد بالای 65 سال این میزان 26 درصد بود.

Image: Vlad B
Image: Vlad B
Image: Mariana Medvedeva
Image: Mariana Medvedeva

آمار نشان می دهد که گوشت از منوی غذایی بریتانیا خارج می شود

بر اساس آمارهای جدید دولت، بریتانیایی ها نسبت به قبل کمتر گوشت می خورند، زیرا تأثیر طولانی کووید، بحران هزینه زندگی و تغییرات سبک زندگی در پس تغییر رژیم غذایی قرار دارد.

داده‌های مربوط به خرید غذای خانگی نشان می‌دهد که هر فرد به طور متوسط در سال منتهی به مارس 2022، 854 گرم گوشت در هفته می‌خورد. این کمتر از نیمی از وزن یک مرغ متوسط است و پایین‌ترین رقم از زمان شروع رکوردها در 50 سال پیش است.

به طور کلی، اعداد و ارقام نشان می‌دهند که مصرف گوشت خانگی ۱۴ درصد از سال ۲۰۱۲ کاهش یافته است. ما در حال بررسی غذاهای کمتری بر پایه گوشت هستیم: مصرف همبرگر، کباب و پای گوشت کمتر از هر نقطه‌ای از دهه ۱۹۸۰ است.

لینوس پاردو، مدیر سیاست بریتانیا در موسسه غذای خوب اروپا، این خبر را چیزی شبیه به یک شمشیر دولبه می داند.

او در پستی که قبلاً توییتر نامیده می شد، گفت: «کاهش شدید مصرف گوشت به وضوح به ما کمک می کند تا به صفر خالص برسیم. راه معنی دار. سیاستگذاران نباید این را فقط به بازار بسپارند.»

وزیران متعهد شدند که قوانین IVF را که به طور ناعادلانه بر افراد مبتلا به HIV تأثیر می گذارد، لغو کنند

وزیران روز چهارشنبه اعلام کردند که قوانین “منسوخ” IVF را که دسترسی افراد مبتلا به اچ آی وی را ممنوع می کند و همچنین لزبین ها را ملزم به پرداخت هزینه تست های غربالگری گران قیمت می کند کنار خواهند گذاشت.

دولت با تشریح دو تغییر قانون در مقررات IVF در بریتانیا، متعهد شد که زوج های مبتلا به HIV دیگر از داشتن نوزاد تحت IVF منع نخواهند شد. وزارت بهداشت و مراقبت های اجتماعی گفت که زوج های همجنس با اچ آی وی غیرقابل شناسایی – مواردی که بار ویروسی آنقدر کم است که امکان انتقال وجود ندارد – می توانند به درمان باروری دسترسی داشته باشند.

و تلاش خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که زوج های همجنس زن در هنگام تلاش برای بچه دار شدن از حقوق یکسانی با زن و مرد برخوردار باشند. در حال حاضر، زوج‌های همجنس زن که امیدوارند از طریق IVF متقابل باردار شوند، باید تا 1000 پوند برای غربالگری بیماری‌های عفونی مانند سرخجه، هپاتیت B و هپاتیت C بپردازند. از زوج‌های دگرجنس‌گرا خواسته نمی‌شود که این غربالگری را انجام دهند.

ماریا کالفیلد، وزیر بهداشت گفت: «میلیون‌ها زوج رویای شادی والدین و آوردن زندگی به دنیا را دارند. “اما برای بسیاری، این شادی به درد غیرقابل تصور تبدیل می شود، زیرا آنها ناراحتی ناشی از مشکلات باروری را تجربه می کنند.”

Image: Eye for Ebony
Image: Eye for Ebony
Image: studio-fi/iStock
Image: studio-fi/iStock

آژانس بین‌المللی انرژی گفت: ظهور انرژی‌های تجدیدپذیر «غیرقابل توقف» است

بر اساس آخرین گزارش سالانه آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) که روز سه‌شنبه منتشر شد، انرژی‌های تجدیدپذیر نیمی از برق جهان را تا پایان این دهه تامین خواهند کرد.

دیده‌بان انرژی جهانی می‌گوید تغییرات عمده به معنای یک سیستم انرژی جهانی «به‌طور قابل توجهی متفاوت» تا سال 2030 خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود تقاضا برای نفت، زغال سنگ و گاز در هفت سال آینده به اوج خود برسد.

از جمله پیش‌بینی‌های مثبت آن – بر اساس تنظیمات سیاست فعلی دولت‌ها در سراسر جهان – افزایش ده برابری خودروهای الکتریکی در جاده‌ها، تولید برق خورشیدی PV بیشتر از کل سیستم برق ایالات متحده در حال حاضر، و سه برابر بیشتر سرمایه‌گذاری نقدی در بادهای فراساحلی نسبت به سال گذشته است. نیروگاه های زغال سنگ و گاز.

با این حال، اخبار خوب از چشم انداز انرژی جهانی 2023 آژانس بین المللی انرژی با توجه به احتیاط همراه بود، و این سازمان هشدار داد که انتشار گازهای گلخانه ای هنوز بسیار بالا است و حذف تدریجی سوخت فسیلی باید به سرعت افزایش یابد تا از دستیابی به هدف مهم 1.5 درجه سانتی گراد جلوگیری شود. .

انتقال به انرژی پاک در سراسر جهان در حال وقوع است و غیرقابل توقف است. فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی گفت: مسئله «اگر» نیست، فقط «چقدر زود» است – و هر چه زودتر برای همه ما بهتر است.

درمان موفقیت آمیز باعث امیدواری بیماران سرطان دهانه رحم شد

درمان جدید سرطان دهانه رحم با استفاده از داروهای ارزان قیمت موجود به عنوان بزرگترین پیشرفت در دو دهه اخیر مورد استقبال قرار گرفته است.

Cancer Research UK یک مطالعه را که شامل 500 بیمار سرطان دهانه رحم بود، تأمین مالی کرد و نتایج “قابل توجه” را گزارش کرد. این نشان داد که برای زنانی که یک دوره فشرده شش هفته ای داروهای شیمی درمانی قبل از درمان معمول شیمی درمانی داده بودند، خطر مرگ یا بازگشت سرطان آنها تا 35 درصد کاهش یافت.

نویسندگان مطالعه امیدوارند که استفاده از داروهای موجود – کربوپلاتین و پاکلیتاکسل – به این معنی باشد که درمان می تواند نسبتاً سریع آغاز شود.

دکتر مری مک کورمک، محقق ارشد از موسسه سرطان دانشگاه کالج لندن، گفت: “این بزرگترین پیشرفت در نتیجه این بیماری در بیش از 20 سال گذشته است.” “من فوق العاده به همه بیمارانی که در آزمایش شرکت کردند افتخار می کنم.”

در مورد پیشرفت های پزشکی اخیر در مقاله ما در مورد “عصر طلایی پزشکی” جدید بخوانید.

Image: Sarah Cervantes
Image: Sarah Cervantes
Image: Scottish Government
Image: Scottish Government

نخست‌وزیر ایسلند به اعتراضات گسترده به دلیل نابرابری پیوست

نخست وزیر ایسلند (تصویر) این هفته ابزارها را به نام برابری جنسیتی پایین آورد و به اولین اعتصاب زنان این کشور در تقریباً 50 سال اخیر پیوست.

حدود 100000 زن و افراد غیر باینری – حدود یک چهارم کل جمعیت کشور نوردیک – روز سه شنبه در ریکیاویک تجمع کردند تا علیه حقوق نابرابر و خشونت مبتنی بر جنسیت اعتراض کنند.

هزاران زن دیگر در اعتصابات در شهرهای سراسر کشور شرکت کردند، مدارس، مغازه‌ها و بانک‌ها را بستند، حمل‌ونقل عمومی را به تأخیر انداختند و بیمارستان‌ها را با کمبود کارکنان رها کردند.

کاترین یاکوبسدوتیر، نخست‌وزیر ایسلند، در همبستگی با این انصراف ایستاد و گفت که انتظار دارد سایر زنان کابینه او نیز همین کار را انجام دهند.

فریجا اشتاینگریمزدوتر، سازمان‌دهنده اعتصاب به رویترز گفت که ایسلند به عنوان «بهشت برابری» شناخته می‌شود – این کشور ۱۴ سال متوالی از سوی مجمع جهانی اقتصاد به عنوان برابرترین کشور از نظر جنسیتی در جهان شناخته شده است – اما گفت که واقعیت بسیار متفاوت است.

او گفت: “هنوز نابرابری های جنسیتی وجود دارد و نیاز فوری به اقدام وجود دارد.”

تحقیقات حاکی از آن است که پرندگان دریایی علیه آنفولانزای پرندگان در حال تجمع هستند

بر اساس تحقیقات جدید به رهبری آژانس سلامت حیوانات و گیاهان بریتانیا (APHA)، پرندگان وحشی علائم ایمنی در برابر آنفولانزای پرندگان را نشان می دهند.

تصور می‌شود که ویروس H5N1 میلیون‌ها پرنده وحشی را در سراسر جهان از بین برده است، با شیوع – بدترین شیوع – که ده‌ها هزار نفر را تنها در بریتانیا قربانی می‌کند.

با این حال، نمونه‌های خون گرفته شده از گانیت‌های شمالی (تصویر) روی سنگ باس اسکاتلند در فرث فورت، بزرگترین مستعمره جهان، نشان داد که اکنون تقریباً یک سوم آن آنتی‌بادی دارند.

این کشف امیدها را افزایش می دهد که این ویروس می تواند پرندگان کمتری را در زمستان امسال بکشد، اگرچه توانایی آن برای جهش به این معنی است که ایمنی برای فرزندان سال آینده تضمین شده نیست. این تحول مثبت با اخباری در این هفته مبنی بر اینکه آنفولانزای مرغی به قطب جنوب رسیده است، مقابله کرد. کارشناسان نگران جمعیت های جدا شده پنگوئن ها و فوک هایی هستند که قبلاً هرگز در معرض این ویروس کشنده قرار نگرفته اند.

پروفسور ایان براون، مدیر خدمات علمی APHA، در مورد تعهد 3.3 میلیون پوندی دولت برای تحقیقات بیشتر، گفت: «خوشحالم که با کمک مالی بیشتر، این کار می‌تواند ادامه یابد – به ما کمک کند تا شیوع بیماری را کنترل کنیم و در عین حال بریتانیا را پیش ببریم. علم بهداشت حیوانات.”

در دیگر اخبار مربوط به پرندگان در این هفته، امیدها افزایش یافت که می توان با افزایش تعداد در اسکاتلند، ذرت در خطر انقراض را نجات داد.

Image: Patrice Bouchard
Image: Patrice Bouchard
Image: Brett Sayles
Image: Brett Sayles

یک طرح ضایعات مبلمان یک هویج 2 میلیارد پوندی را آویزان کرد

غول‌های خرده‌فروشی از جمله Asda، Ikea، Sainsbury’s و Dunelm برای تبلیغ مبلمان مستعمل، مقابله با ضایعات و صرفه‌جویی میلیاردها پوند پول نقد برای خانواده‌ها با یکدیگر همکاری کرده‌اند.

آنها بخشی از شورای جدید تغییر دایره ای هستند که توسط eBay با مشارکت گروه کمپین اقدام آب و هوا، برنامه اقدام زباله و منابع (WRAP) راه اندازی شده است.

این شرکت به 22 میلیون تکه مبلمان – از جمله مبل های 4.8 متری – که هر ساله در بریتانیا دور ریخته می شود، توجه دارد.

کسانی که در WRAP هستند می گویند تحقیقات خودشان نشان می دهد که یک پنجم اقلام دور ریخته شده برای استفاده مجدد مناسب هستند و تخمین می زنند که خانوارها می توانند با خرید کارکرده به جای نو، سالانه 2.37 میلیارد پوند پس انداز کنند.

WRAP گفت: «زمان آن فرا رسیده است که به تأثیر آن بر محیط‌زیست بپردازیم، و همچنین ببینیم که چگونه همه ما به‌عنوان شهروند می‌توانیم با صرفه‌جویی در هزینه، تغییرات مثبت ایجاد کنیم، مانند تشویق مردم به خرید مبلمان از قبل دوست‌داشتنی مانند لباس‌ها». مدیرعامل هریت لمب

حمل و نقل پایدار رونق الکتریکی گرفت

شهر ساحلی پورتسموث بریتانیا با اخباری مبنی بر یک ابتکار 26 میلیون پوندی با هدف کاهش آلودگی و انتشار گازهای گلخانه‌ای از موتورهای بیکار کشتی‌ها به انقلاب الکتریکی متصل می‌شود.

پروژه تغییر دریا به کشتی‌ها این امکان را می‌دهد که موتورهای خود را خاموش کنند و درعوض در بندر بین‌المللی پورتسموث به شبکه متصل شوند. همچنین دو کشتی هیبریدی که توسط Brittany Ferries اداره می شوند را شارژ می کند که هنگام مانور در بندر با برق کار می کنند.

همه اینها بخشی از تلاش بندر برای تحقق بی طرفی کربن تا سال 2030 است. شورای شهر پورتسموث، که مالک بندر است، می گوید که Sea Change از سال 2027 سالانه بیش از 20 هزار تن CO2 ذخیره می کند. این معادل ردپای کربن سالانه حدود 2500 خانه در بریتانیا است. .

بودجه 18.5 میلیون پوندی از محل رقابت کشتی‌ها و زیرساخت‌های تولید گازهای گلخانه‌ای صفر دولت بریتانیا تامین شده است و مابقی توسط ذخایر شورا و استقراض تامین شده است.

Image: Piotr Guzik
Image: Piotr Guzik
Image: Jonas Mohamadi
Image: Jonas Mohamadi

داروها اثر نمی کنند؟ تحقیقات نشان می دهد که به جای آن یک سمفونی تلخ و شیرین را امتحان کنید

یک انفجار دث متال یا یک تصنیف قدرت مهیج ممکن است برای برخی سردرد ایجاد کند، اما محققان نشان داده اند که برای برخی دیگر می تواند دقیقاً اثر معکوس داشته باشد.

موسیقی – به ویژه موسیقی مورد علاقه شخصی – مدتهاست که به کاهش درد کمک می کند، اما دانشمندان دانشگاه مک گیل در مونترال، کانادا، اکنون بر این باورند که واکنش های احساسی و فیزیکی نیز مهم هستند.

مطالعه آنها نشان داد که قدرت کاهش درد آهنگ های مورد علاقه شرکت کنندگان حداقل به اندازه داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن قوی است و بهتر از موسیقی آرامش بخش که برای آنها انتخاب شده بود، کار می کند.

جالب توجه است، همچنین دریافته شد که این اثر گاهی اوقات زمانی تشدید می‌شود که موارد دلخواه شخصی به شنوندگان «لرز» موسیقی مانند لرزش، لرز یا سوزن سوزن شدن می‌دهند، که محققان معتقدند ممکن است سیگنال‌های درد را مسدود کند. عطرهای متحرک و تلخ به ویژه موثر بودند.

نویسندگان این مطالعه نوشتند: «موسیقی ممکن است یک مداخله غیردارویی مناسب برای افرادی باشد که تحت عمل جراحی، بهبودی جراحی یا مبتلا به شرایط درد مزمن هستند».

خانه سالمندان به عنوان بهترین ساختمان جدید بریتانیا انتخاب شد

یک خانه مراقبتی در جنوب لندن در مسابقه ملی به رسمیت شناختن ساختمان‌های قابل توجه پیروز شد و موسسه سلطنتی معماران بریتانیا (RIBA) آن را “مکان شادی و الهام” نامید.

مرکز بازنشستگی جان موردن توسط RIBA به عنوان بهترین ساختمان جدید بریتانیا معرفی شد که جایزه معتبر استرلینگ را به آن اعطا کرد.

طراحی هدفمند این خانه شامل راهیابی سازگار با زوال عقل است و «مشارکت فعال در جامعه» را با فضاهای تفریحی گرم، اتاق هنر، تئاتر و کافه تشویق می کند. در بیرون، یک درخت سرو بالغ نقطه کانونی یک حیاط باغ را نشان می دهد.

RIBA گفت که این یک نمونه الهام بخش از معماری است که افراد مسن را قادر می سازد بدون منزوی شدن زندگی کنند.

الن ون لون، رئیس هیئت داوران جایزه استرلینگ، گفت: «تعهد به ایجاد محیطی که روحیه و جامعه را تقویت می کند، در هر لحظه و در هر جزئیات مشهود است.

Image: Jim Stephenson
Image: Jim Stephenson

🛈 گردآوری و تحقیق: تحریریه اخبار مثبت
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا