اخبار مثبتجامعهجهانمحیط زیست

روبات‌های سخنگو، باتلاق‌های شهری و دوچرخه‌های رایگان: درون «پایتخت سبز» اروپا

در کشورهای بالتیک، یک شهر پیشگام فناوری های پاک آینده - و گذشته است. فقط مراقب روبات های سخنگو باشید

jsj

در خیابان های برفی تالین در زمستان امسال، یک منظره غیرمعمول: یک جعبه کوچک سفید روی چرخ، به اندازه یک سگ پشمالو، که صبورانه در گذرگاه عابر پیاده منتظر است. یک رهگذر دکمه را فشار می دهد و من قسم می خورم که صدایی از جعبه می آید. لحظه ای بعد، در آن طرف خیابان، در برف گیر می کند – تا اینکه کودکی که وضعیت اسفناکش را می بیند، می دود و آن را بلند می کند. و این بار هیچ اشتباهی وجود ندارد. صدایی از جعبه می آید – استونیایی برای “متشکرم” است.

این جانور غیرمعمول یک استارشیپ است، یک وسیله نقلیه تحویل الکتریکی مستقل، که برای آوردن همه چیز از پیتزا گرفته تا فروشگاه هفتگی در «آخرین مایل» طراحی شده است. طراحی و ساخته شده در استونی، اکنون در همه جا از میلتون کینز تا می سی سی پی در حال اجرا است.

این یکی از چندین استارتاپی است که در تالین راه اندازی شده است، از جمله میکرو اتوبوس های خودران Auvetech و Clevon که وسایل نقلیه تحویل رباتی را به اندازه یک شناور شیر طراحی کرده است. آنها ادعای ارائه راه حل های حمل و نقل را دارند که تمیزتر و سبزتر از جایگزین هایی مانند ون های حمل و نقل هستند. شکاکان ممکن است استدلال کنند که دوچرخه فروتن می‌تواند یک راه‌حل ارجح با ضربه کم باشد – اما پیک‌های دوچرخه همیشه در دسترس یا مقرون به صرفه نیستند – برای حمل طیف وسیعی از کالاها در همه ساعات و در هر شرایط آب و هوایی.

این واقعیت که این کشور کوچک بالتیک در مرز روسیه به یک رهبر فناوری در این زمینه تبدیل شده است، با در نظر گرفتن اینکه اسکایپ، بولت و ولتراید را نیز به وجود آورده است، تعجب آور نیست.

استقبال پرشور تالین از چنین فناوری‌های پاکیزه یکی از دلایلی است که چرا این شهر به عنوان پایتخت سبز اروپا در سال 2023 انتخاب شده است. اکنون توسعه دهندگان دیگر را به «آزمایش در تالین» دعوت می‌کند – از شهر به عنوان یک منطقه آزمایشی بی‌درنگ برای فناوری‌های سبز استفاده می‌کند. این پیشنهاد را با یک صندوق نوآوری تالین برای حمایت از استارت آپ ها در این بخش حمایت می کند. در ماه نوامبر میزبان یک «اکسپوی سبز» خواهد بود تا دستاوردهای امیدوارکننده ای را گرد هم آورد.

در همین حال، در انتهای طیف با تکنولوژی پایین تر، به بچه های مدرسه آن 100 یورو (89 پوند) برای دوچرخه داده می شود – پس از دریافت گواهینامه دوچرخه سواری.

https://www.youtube.com/watch?v=ycJSXGtkn0s

همه ابتکارات پایتخت سبز تمرکز حمل و نقل ندارند. تالین یکی از معدود شهرهای بزرگی است که تالاب بزرگی در داخل مرزهای خود دارد: باتلاق پیت پااسکولا. پس از سال‌ها خشک شدن عمدی، هم به عنوان پناهگاه تنوع زیستی و هم به عنوان مخزن کربن بازسازی می‌شود. زهکش ها برداشته می شوند و گیاهخواران بزرگ معرفی می شوند. شهردار Mihhail Kolvart با افتخار از این واقعیت صحبت می کند که تالین تنها شهری است که گاو هایلند در لیست حقوق و دستمزد خود دارد.

برنامه هایی برای ایجاد یک “بزرگراه گرده افشان” به طول 14 کیلومتر – در واقع یک چمنزار گل وحشی خطی – در امتداد مسیرهای راه آهن قدیمی برای تشویق طبیعت به شهر وجود دارد. کولوارت می‌گوید در درازمدت، او امیدوار است که نسبت فضای سبز در تالین از 30 درصد به 40 درصد افزایش یابد – یکی از بالاترین‌ها در بین هر پایتخت.

در همین حال، شهر به عنوان یک کل – با 90 درصد برق آن از نیروگاه های نفت شیل – راهی برای رفتن دارد. شهردار کولوارت به سرعت این را تصدیق می کند. او به من می‌گوید: «هنوز کارهای زیادی برای تبدیل تالین به یک شهر واقعاً پایدار وجود دارد، اما اصرار دارد که «انتقال سبز قطعاً اولویت ماست».


🛈 گردآوری و تحقیق: تحریریه اخبار مثبت
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا