اخبار مثبتجهانمحیط زیست

کی، کجا و چگونه خورشید گرفتگی حلقوی را تماشا کنیم

به اصطلاح "حلقه آتش" روز شنبه آسمان نیمکره غربی را زیبا می کند.

jsj

به روز رسانی های زنده در مورد خورشید گرفتگی حلقه آتش در سال 2023 را دنبال کنید.

این آخر هفته، میلیون‌ها نفر به آخرین شگفتی آسمانی می‌نشینند: خورشید گرفتگی حلقوی که آسمان نیمکره غربی را زیبا می‌کند.

خسوف “حلقه آتش” صبح شنبه در اورگان آغاز می شود، جنوب غرب آمریکا را فرا می گیرد و از طریق تگزاس از ایالات متحده خارج می شود. از شبه جزیره یوکاتان در مکزیک عبور می کند و از تعدادی از کشورهای آمریکای مرکزی قبل از رسیدن به آمریکای جنوبی عبور می کند. در آنجا از کلمبیا و برزیل می گذرد و به حرکت خود بر فراز اقیانوس اطلس پایان می دهد.

این را دو بار در این مقاله می گوییم: به یاد داشته باشید که هرگز مستقیماً به ماه گرفتگی جزئی نگاه نکنید – از عینک محافظ استفاده کنید یا از یک روش دید جایگزین برای محافظت از چشمان خود استفاده کنید.

خورشید گرفتگی حلقوی چیست؟
خورشید گرفتگی زمانی اتفاق می افتد که ماه دقیقاً در نقطه مناسبی بین خورشید و زمین قرار می گیرد تا خورشید را از دید ما مسدود کند. وقتی این اتفاق می افتد، بخشی از زمین در سایه ماه غسل می کند. این یک تصادف طبیعی است که خورشید و ماه در آسمان به یک اندازه به نظر می رسند. اگرچه خورشید تقریباً 400 برابر بزرگتر از ماه است، اما فاصله آن نیز حدود 400 برابر از زمین است.

مدار ماه یک دایره کامل نیست، بلکه کمی بیضوی است. خورشید گرفتگی حلقوی زمانی اتفاق می افتد که ماه در دورترین نقطه از زمین یا اوج قرار دارد. این باعث می شود کمی کوچکتر از خورشید به نظر برسد. در طول حلقوی کامل، یا حداکثر فاز کسوف، تفاوت‌های اندازه باعث می‌شود هاله‌ای نارنجی در اطراف ماه قابل مشاهده باشد – به اصطلاح «حلقه آتش».

در مقابل، خورشید گرفتگی کامل زمانی اتفاق می‌افتد که ماه به اندازه‌ای به زمین نزدیک شود که خورشید را کاملاً مسدود کند و آسمان را مانند شب تاریک کند. در طول یک ماه گرفتگی حلقوی، آسمان تاریک می شود که شبیه غروب می شود.

کجا می توانم خورشید گرفتگی حلقوی را ببینم؟

پوئبلو بونیتو در پارک ملی تاریخی چاکو کالچر در نیومکزیکو، یکی از چندین مکان دیدنی در مسیر حلقوی بودن. اعتبار... جان برچم برای نیویورک تایمز
پوئبلو بونیتو در پارک ملی تاریخی چاکو کالچر در نیومکزیکو، یکی از چندین مکان دیدنی در مسیر حلقوی بودن. اعتبار… جان برچم برای نیویورک تایمز

بهترین مکان برای دیدن ماه گرفتگی در امتداد مسیر حلقوی است، در مکان هایی که در این زمان در زیر سایه ماه قرار دارند. نیویورک تایمز نقشه ای را منتشر کرده است که مسیر تقریبی خورشید گرفتگی را نشان می دهد. برخی از شهرهای ایالات متحده در یا نزدیک این مسیر عبارتند از Eugene, Ore. کوه الی و نبرد در نوادا؛ ریچفیلد، یوتا؛ رازول و آلبوکرک در نیومکزیکو؛ و شهرهایی در تگزاس مانند میدلند، سن آنتونیو و کورپوس کریستی.

بناهای برجسته آمریکا در امتداد مسیر حلقوی عبارتند از دریاچه کراتر در اورگان، چاکو کنیون در نیومکزیکو و بنای یادبود ملی گدازه‌ها در کالیفرنیا. کسوف همچنین از چهار گوشه – جایی که یوتا، کلرادو، نیومکزیکو و آریزونا تلاقی می‌کنند – می‌گذرد، اگرچه برخی از این سرزمین برای انطباق با باورهای بومی سنتی بسته خواهد شد.

در خارج از ایالات متحده، شهرهایی که دایره ای شدن را تجربه خواهند کرد عبارتند از Campeche و Chetumal در مکزیک. شهر بلیز، بلیز؛ اولانچیتو، هندوراس؛ کالی، کلمبیا؛ و Tefé و João Pessoa در برزیل.

کسوف حلقوی چه زمانی شروع و پایان می یابد؟

خسوف در سپیده دم بر فراز اقیانوس آرام در 1200 مایلی شمال غربی سرزمین اصلی ایالات متحده آغاز خواهد شد.

خورشید گرفتگی جزئی در ساعت 11:05 صبح به وقت شرقی در اورگان قابل مشاهده خواهد بود. در آنجا، حلقوی حدود ساعت 12:16 بعد از ظهر رخ خواهد داد. و تا چند ساعت آینده سراسر کشور را جارو کنید. خورشید گرفتگی حلقوی حدود ساعت 12:58 بعد از ظهر از خط ساحلی تگزاس عبور خواهد کرد. زمان شرقی. حدود ساعت 1:21 بعد از ظهر وارد مکزیک می شود. و بیش از دو ساعت از آمریکای مرکزی و جنوبی می گذرد و در ساعت 3:48 بعد از ظهر در ساحل برزیل به پایان می رسد. زمان شرقی.

نوشته جاناتان کوروم | داده های کسوف از ناسا
جاناتان کوروم | داده های کسوف از ناسا

مدت زمان خسوف حلقوی بستگی به مکانی دارد که از آن مشاهده می شود. در ایالات متحده، مردم در سواحل تگزاس برای طولانی ترین زمان، حدود پنج دقیقه، دایره ای را تجربه خواهند کرد. اما بینندگان در سواحل نیکاراگوئه و پاناما طولانی ترین مدت زمان را در سرتاسر قاره آمریکا خواهند دید، حدود پنج دقیقه و 15 ثانیه.

اگر نتوانم به مسیر حلقوی برسم چه؟

افرادی که خارج از مسیر حلقوی هستند، خورشید گرفتگی جزئی را تجربه خواهند کرد. تنها بخشی از خورشید توسط ماه پنهان می شود و یک هلال طلایی درخشان در آسمان باقی می ماند. با حرکت بیشتر از مسیر حلقوی، مقدار کمتری از سطح خورشید توسط ماه پوشیده خواهد شد.

اگر آب و هوا یا محدودیت‌های دیگر مانع از دیدن شخص گرفتگی شما می‌شود، چندین سازمان میزبان رویدادهای پخش زنده از ماه‌گرفتگی حلقوی هستند، از جمله ناسا، زمان و تاریخ، کاوشگر سانفرانسیسکو و رصدخانه لاول در آریزونا.

برای دیدن خورشید گرفتگی به چه چیزی نیاز دارم؟

بینندگان ماه گرفتگی در ژوئیه 2019 از عینک محافظ در لا هیگورا، شیلی استفاده کردند. اعتبار... ویکتور رویز کابالرو برای نیویورک تایمز
بینندگان ماه گرفتگی در ژوئیه 2019 از عینک محافظ در لا هیگورا، شیلی استفاده کردند. اعتبار… ویکتور رویز کابالرو برای نیویورک تایمز

در زمان خورشید گرفتگی حلقوی یا جزئی، هرگز نباید مستقیماً بدون تجهیزات محافظ چشمی مناسب به خورشید نگاه کنید.

یک گزینه محبوب و ارزان، خرید عینک های کاغذی خورشید گرفتگی است که تشعشعات مضر خورشید را فیلتر می کند. همچنین نمایشگرهای کسوف وجود دارند که با بزرگنمایی ارائه می شوند تا دید شما را نسبت به خورشید افزایش دهند. مراقب عینک خورشید گرفتگی معیوب باشید. انجمن نجوم آمریکا لیستی از فروشندگان معتبر را برای بررسی قبل از خرید نگهداری می کند.

به گفته ناسا، باید از استفاده از عینک های خورشید گرفتگی که به هر طریقی آسیب دیده اند خودداری کنید، بنابراین اگر بیننده هایی از خورشید گرفتگی بزرگ آمریکا در سال 2017 باقی مانده است مراقب باشید. آژانس فضایی همچنین توصیه می کند که به خورشید از طریق لنز دوربین، تلسکوپ نگاه نکنید. یا سایر دستگاه های نوری هنگام استفاده از عینک گرفتگی برای جلوگیری از سوختن از طریق فیلتر محافظ.

گزینه‌های گران‌تر مشاهده شامل فیلترهای دوچشمی یا تلسکوپ است.

اگر نمی توانید وسایل مخصوص را در دست بگیرید، می توانید خورشید گرفتگی حلقوی را به طور غیرمستقیم با استفاده از یک دوربین سوراخ سوزن تماشا کنید. این کار می تواند به سادگی ایجاد یک الگوی متقاطع با انگشتان خود یا سوراخ کردن یک کارت شاخص برای دیدن تصویری از ماه گرفتگی بر روی زمین باشد. برای یک گزینه پیچیده تر، می توانید یک پروژکتور سوراخ دار جعبه ای با استفاده از وسایل خانگی معمولی بسازید.

کسوف حلقوی بر فراز تایوان در سال 2020. اعتبار... Richie B Tongo/EPA، از طریق Shutterstock
کسوف حلقوی بر فراز تایوان در سال 2020. اعتبار… Richie B Tongo/EPA، از طریق Shutterstock

🛈 منبع: سایت NY times
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا