اخبار مثبتجامعهجهانجوانانسبک زندگیسردبیرعلم و دانشمقالاتنوآوری

دانشجوی 14 ساله آمریکایی برنده جایزه برای تولید صابون برای درمان سرطان پوست شد

هیمن بکله از کارگران اتیوپیایی الهام گرفته شده بود که زیر نور خورشید کار می‌کردند و می‌خواست به «هرچه بیشتر مردم» کمک کند.

یک نوجوان دبیرستانی پس از ساختن نوار صابونی که می تواند در درمان ملانوم مفید باشد، به عنوان “دانشمند جوان برتر آمریکا” معرفی شد، سرطان پوستی که هر ساله در حدود 100000 نفر در ایالات متحده تشخیص داده می شود و تقریباً 8000 نفر را می کشد.


هیمن بیکله، دانش آموز 14 ساله کلاس نهم از آناندیل، ویرجینیا، پس از شکست دادن 9 فینالیست دیگر، این جایزه را از آن خود کرد.

او در تسلیم خود گفت: «درمان سرطان، یک تکه صابون در یک زمان». او افزود: “من همیشه به زیست شناسی و فناوری علاقه مند بوده ام و این چالش به من بستری عالی برای نمایش ایده هایم داد.”

او ایده خود را برای صابونی مطرح کرد – “صابون درمان سرطان پوست” – که از ترکیباتی ساخته شده است که می تواند سلول های دندریتیکی را که از پوست انسان محافظت می کنند دوباره فعال کند و آنها را قادر به مبارزه با سلول های سرطانی کند. بکله در ویدئویی به چالش دانشمندان جوان 3M گفت که معتقد است “ذهن های جوان می توانند تاثیر مثبتی بر جهان بگذارند”.

ایده بکله از زندگی در اتیوپی تا سن چهار سالگی سرچشمه گرفت، جایی که او به واشنگتن پست گفت، افرادی را دیده بود که دائماً زیر آفتاب داغ کار می‌کردند: «من می‌خواستم ایده‌ام را چیزی بسازم که نه تنها از نظر علمی عالی بود، بلکه از نظر علمی نیز عالی بود. می تواند برای هر چه بیشتر مردم در دسترس باشد.»

دبورا ایزابل، مربی او در 3M، این نوجوان را به عنوان “متمرکز بر تبدیل جهان به مکانی بهتر برای افرادی که لزوماً تا کنون حتی ملاقات نکرده است” توصیف کرد.

طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا (ACA)، سرطان پوست شایع‌ترین سرطان در بین همه سرطان‌ها است و ملانوما تنها 1 درصد را به خود اختصاص می‌دهد، اما عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان پوست است.

جامعه می گوید میزان ملانوم در چند دهه گذشته به سرعت در حال افزایش بوده است، به ویژه در میان زنان بالای 50 سال، و در سفیدپوستان بیش از 20 برابر بیشتر از سیاه پوستان دیده می شود. در عین حال، میزان مرگ و میر ملانوما در طول دهه گذشته به دلیل پیشرفت در درمان کاهش یافته است.

پس از برنده شدن این جایزه، بکله به هیئت داوران گفت که امیدوار است صابون را به “نماد امید، دسترسی و جهانی که در آن درمان سرطان پوست در دسترس همه است” تبدیل کند.


🛈 منبع: The Guardian
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا