آموزشاخبار مثبتتحصیلاتجهانجوانانصلح

“بخشی از موزاییک صلح”: مدارسی که شکاف های مذهبی را پر می کنند

اخلاق فراگیر مدارس یکپارچه ایرلند شمالی در سایر سرزمین های تقسیم شده تکرار شده است.

مدرسه ابتدایی یکپارچه هیزل وود در شمال بلفاست در مرز بین دو جامعه ای قرار دارد که زمانی در حال جنگ بودند: کاتولیک ها در یک طرف، پروتستان ها در طرف دیگر.

پاتریشیا مورتاگ، مدیر مدرسه، گفت: «به طور سنتی این یک فضای بسیار مشکل بود. «ما بعد از یک تابستان درگیری وارد می‌شدیم و تکه‌های جنگی را که در جامعه محلی در جریان بود، جمع می‌کردیم. این در حال حاضر ناشناخته است.»

در اوج مشکلات، مدارس یکپارچه مانند هیزل وود، چراغ های امید در سرزمینی تقسیم شده بودند و با استقبال از کودکان هر دو، موانع بین جوامع کاتولیک و پروتستان را شکستند.

آنها در دهه 1970، در پاسخ به یک سیستم آموزشی تفکیک شده که باعث تداوم تقسیمات مذهبی شد، آغاز شدند. این جنبش نامزد دریافت جایزه صلح نوبل 2019 شد که به ابی احمد علی، نخست وزیر اتیوپی رسید.

مرتق گفت: «به نظر می رسید که ما بالاخره برای کاری که در تلاش بودیم انجام دهیم، به رسمیت شناخته شدیم. “ما خیلی راضی بودیم.”

امروزه 65 مدرسه یکپارچه در سراسر کشور وجود دارد و به نظر می رسد تقاضا در حال افزایش است: یک نظرسنجی در سال 2018 توسط صندوق آموزش یکپارچه نشان داد که تقریباً 67 درصد والدین در ایرلند شمالی از حرکت مدرسه خود برای یکپارچه شدن حمایت می کنند. مرتق گفت: راه درازی در پیش است. ما هنوز درصد کمی از مدارس هستیم.»

به گفته مرطاق، اولویت مدارس یکپارچه آموزش مؤثر برنامه درسی و همچنین تشویق کودکان به «به چالش کشیدن کلیشه‌ها، پرسیدن سؤال و برخورد با تعارض» است.

من فکر می کنم که ما در حال ایجاد الگویی هستیم که اسرائیل می تواند و باید چگونه باشد

این جنبش در دیگر سرزمین‌های تقسیم‌شده به راه افتاده است. در اسرائیل، تعداد فزاینده‌ای از مدارس یکپارچه، کودکان یهودی و فلسطینی را گرد هم می‌آورند (فلسطینی‌ها تقریباً یک چهارم جمعیت اسرائیل را تشکیل می‌دهند). برخلاف ایرلند شمالی، شکاف زبانی نیز برای پر کردن وجود دارد.

لی گوردون، یکی از بنیانگذاران Hand in Hand که دارای شش مدرسه ادغام شده یهودی-عربی در اسرائیل است، گفت: “من فکر می کنم ما در حال ایجاد الگویی هستیم که اسرائیل می تواند و باید چگونه باشد.”

دانش‌آموزان در مدارس عبری و عربی را یاد می‌گیرند و دست در دست هم جلسات بین والدین را تسهیل می‌کند. گوردون گفت: “ما بحث ها، پیک نیک ها، تیم های ورزشی یکپارچه، باغ های اجتماعی، گروه های گفتگو را سازماندهی می کنیم.” “والدین اغلب عادت ندارند با یکدیگر ملاقات کنند.”

دست در دست شش مدرسه یکپارچه برای کودکان یهودی و عرب اداره می شود
دست در دست شش مدرسه یکپارچه برای کودکان یهودی و عرب اداره می شود

گوردون می گوید دست در دست هیچ چیز تابو نیست. او توضیح داد: «ما به والدین و فرزندان اجازه می‌دهیم تا نظرات خود را بیان کنند، به شرطی که این کار را در فضایی محترمانه انجام دهند. سپس آنها باید به دیگران گوش دهند.» دست در دست به حدود 2000 دانش آموز آموزش می دهد و قصد دارد مدارس بیشتری را در اسرائیل باز کند. گوردون گفت: «مدارس یکپارچه بخشی از موزاییک صلح هستند.

مرتق موافق است. او گفت: “من معتقدم که ما تاثیر بسیار مثبتی بر جاده خود داشته ایم.” اکنون جای دیگری است.»


🛈 گردآوری و تحقیق: تحریریه اخبار مثبت
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا