اخبار مثبتجامعهجهانسردبیرسیاستمحیط زیست

اهالی غزه به سواحلی که زمانی با هشدار بهداشتی همراه بود برمی گردند

به لطف پاکسازی ساحل، زندگی در حال بازگشت به تالاب ها و سواحل نوار غزه است که خبرهای خوبی از یک منطقه آشفته ارائه می دهد.

مسافران ساحل در نوار محاصره شده غزه برای اولین بار در تابستان امسال، پس از یک پاکسازی با بودجه بین المللی و سال ها لابی توسط ائتلاف فرامرزی از فعالان محیط زیست، از شنای بدون فاضلاب لذت بردند.

یک سیستم فاضلاب در این منطقه فقیر نشین – محل زندگی 2.3 میلیون نفر – روزانه 100 میلیون لیتر فاضلاب تصفیه نشده به دریای مدیترانه سرازیر می شد که معروف بود کسانی را که در آن شنا می کردند به شدت بیمار می کرد.

اما یک پروژه چند میلیون دلاری برای ارتقای تسهیلات در حال فروپاشی که توسط بانک جهانی تامین می شد، در بحبوحه محاصره مشترک اسرائیل و مصر در اراضی اشغالی فلسطین متوقف شد.

این محاصره به شدت واردات مصالح ساختمانی حیاتی را تنظیم می کند، با این استدلال که امنیت اسرائیل کالاهای کلیدی از جمله سیمان را ممنوع می کند و استدلال می کند که آنها می توانند برای کمک به گروه شبه نظامی حاکم نوار غزه، حماس، منحرف شوند.

قطع مکرر برق این موضوع را تشدید کرد و این بحران باعث شده حدود 95 درصد از منابع آب غزه قابل شرب نباشد. دسترسی به آب در حال حاضر منبع تنش در منطقه است و احتمالاً با تشدید بحران آب و هوایی بدتر خواهد شد.

اما نشانه هایی از پیشرفت وجود دارد. پس از هشدار فعالان آب پاک از EcoPeace خاورمیانه – یک سازمان صلح‌ساز زیست‌محیطی که در سرتاسر اسرائیل، اردن و فلسطین فعالیت می‌کند – نسبت به تأثیر گسترده‌تر فاضلاب ضعیف غزه بر منطقه هشدار دادند، مقامات امنیتی اسرائیل به ارتقای تأسیسات تصفیه چراغ سبز نشان دادند.

سواحل غزه یک راه نجات تفریحی برای جمعیتی است که رفت و آمد آنها محدود است. تصویر: گاس
سواحل غزه یک راه نجات تفریحی برای جمعیتی است که رفت و آمد آنها محدود است. تصویر: گاس

گیدون برومبرگ، مدیر اسرائیلی EcoPeace در خاورمیانه توضیح می دهد: «سیاست موجود یک باخت-باخت بود. “احتمال شیوع بیماری همه گیر در غزه رو به افزایش بود و البته در اینجا متوقف نمی شد.”

بیش از یک دهه بود که غزه نسبت به دریاهای کثیف نوار هشدار داده شده بود، درد مشترک در بسیاری از مناطق بریتانیا در تابستان امسال، جایی که ده‌ها سواحل به دلیل تخلیه فاضلاب خام ممنوع اعلام شدند.

با این حال، مقامات غزه اکنون 65 درصد از خط ساحلی خود را “سبز” یا “زرد” طبقه‌بندی کرده‌اند، به این معنی که به اندازه کافی تمیز برای شنا کردن – یک راه حیاتی تفریحی برای جمعیتی که رفت و آمدشان به شدت محدود شده است.

تالاب ها نیز در حال بازسازی هستند و به گونه هایی مانند پرستو انبار رونق می دهند. تصویر: جی جی کادیز
تالاب ها نیز در حال بازسازی هستند و به گونه هایی مانند پرستو انبار رونق می دهند. تصویر: جی جی کادیز

ساحل تابستان امسال (تصویر بالا) مملو از بچه‌هایی بود که در امواج می‌دویدند و بیرون می‌رفتند، مردان جوانی که موج‌سواری می‌کردند و خانواده‌هایی که در کم‌عمق‌های تازه آبی خنک می‌شدند.

این پاکسازی همچنین امکان احیای بزرگترین تالاب نوار غزه را فراهم کرده است. وادی غزه یکی از مهم‌ترین تالاب‌های ساحلی مدیترانه به شمار می‌رفت که به‌خاطر جانوران و جانورانش مشهور بود، اما بیش از سه دهه است که با فاضلاب خفه شده است.

برای اولین بار در یک دهه گذشته، خبرهای خوبی از غزه منتشر می شود

اکنون این ذخیره‌گاه در یک تلاش 66 میلیون دلاری (57.3 میلیون پوند) با حمایت سازمان ملل برای پاک‌سازی احیا می‌شود که زیستگاه ده‌ها گونه را بهبود می‌بخشد و برای ساکنان غزه مکان‌های کمپینگ در طول مسیر دره فراهم می‌کند.

برومبرگ گفت: «محیط زیست، منابع آبی مشترک و بحران آب و هوایی به طور فزاینده موضوعات مورد نگرانی مشترک هستند، آنها به مرزها احترام نمی گذارند. «ما به هم وابسته هستیم. برای اولین بار در یک دهه گذشته، خبرهای خوبی از غزه منتشر می شود.


🛈 گردآوری و تحقیق: تحریریه اخبار مثبت
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا