اخبار مثبتتندرستیجامعهجهاندموکراسیسردبیرسیاستصلحعدالتفرهنگهنر

“سوری ها به این نیاز دارند”: کیوسکی که به یک ملت جنگ زده کمک می کند تا دوباره با ادبیات ارتباط برقرار کند

کتاب به یک کالای لوکس تبدیل شده است که بسیاری از مردم سوریه دیگر توانایی خرید آن را ندارند. یک مرد در شهر طرطوس ماموریت دارد تا آن را تغییر دهد

گرمای شدید تابستان اکثر مردم را در شهر ساحلی طرطوس سوریه از خیابان ها دور می کند. با این حال، محمد ظاهر فداکارانه در کیوسک پر از کتاب خود می ایستد، مانند هر روز، و به کسانی که جرات بیرون رفتن در گرما را دارند، یک صندلی و یک سفر رایگان در یکی از کتاب هایش ارائه می دهد.

این مرد 32 ساله با تجربه تأثیرات شفابخش خواندن در طول درگیری‌های یک دهه سوریه، پروژه اجتماعی «فروشنده خرد» را تأسیس کرد که هدف آن برقراری ارتباط مجدد سوری‌ها با تمرین رو به مرگ خواندن است.

برای ظاهر، کتاب‌ها در طول هفت سالی که او در میدان‌های جنگ گذراند و هزاران نفر را گرفت و کشورش را ویران کرد، راهی برای فرار فراهم کرد. “درمانی است. ورق زدن صفحات یک کتاب به من کمک کرد تا هر روز را پشت سر بگذارم و از وحشت جنگ فاصله بگیرم. سوری ها به این نیاز دارند – برای پاک کردن تصاویر رمزگذاری شده جنگ در ذهنشان.

اما کتاب برای اکثر مردم سوریه به یک کالای لوکس تبدیل شده است. این درگیری نه تنها شاهد تخریب بسیاری از چاپخانه‌ها، تعطیلی کتابفروشی‌های بی‌شماری و فرار روشنفکران و نویسندگان از کشوری بود که زمانی به دلیل نفوذ فرهنگی منطقه‌ای خود جشن گرفته می‌شد. همچنین اقتصاد سوریه را متلاشی کرد: به گفته سازمان ملل متحد، 90 درصد مردم سوریه اکنون زیر خط فقر زندگی می کنند، در حالی که بیش از 80 درصد آنها از امنیت غذایی برخوردار نیستند.

بنابراین خرید کتاب آخرین چیزی است که به ذهن مردم می‌رسد، به خصوص که نسخه‌های چاپی تحت الشعاع وابستگی فزاینده به اینترنت برای دسترسی به اطلاعات و ادبیات قرار گرفته‌اند.

کیوسک چوبی Zaher، واقع در مرکز طرطوس، در فاصله چند متری از دریای درخشان مدیترانه، با نقل قول‌های ادبیات، تصاویر سیاستمداران، و دعوت از عابران برای برداشتن کتاب و خواندن 15 صفحه یا بیشتر برای دریافت یک فنجان رایگان مزین شده است. یک فنجان قهوه.

عمروعلی، 12 ساله، از زمان راه اندازی Wisdom Seller در نوامبر 2021، به یک بازدیدکننده دائمی تبدیل شده است. تصویر: صفا سلال
عمروعلی، 12 ساله، از زمان راه اندازی Wisdom Seller در نوامبر 2021، به یک بازدیدکننده دائمی تبدیل شده است. تصویر: صفا سلال

کسانی که دعوت را می پذیرند، می توانند از بین 2000 کتاب عجیب و غریب، که دیوارهای کیوسک را چه در داخل و چه در بیرون، می پوشانند، و بر روی غرفه های خیابان، محاصره شده با میز و صندلی، نمایش داده شده اند، انتخاب کنند.

برای علی شقرای 35 ساله، این کیوسک به سرعت به یکی از پاتوق های مورد علاقه او در شهر زادگاهش تبدیل شده است. مرد جوان تازه ازدواج کرده که با همسرش لوجین العویر در کیوسک ملاقات کرده است، می گوید: «این مکانی است که من دانش کسب می کنم و با افراد جالبی آشنا می شوم.

فشار اقتصادی

اگرچه طرطوس از بسیاری از خشونت هایی که سوریه را ویران کرد در امان مانده است، اما نمی تواند از شرایط اقتصادی وخیم که غاده عیزوقی، یکی از ساکنان شهر، می گوید او را از اشتیاق به مطالعه دور نگه داشته است، اجتناب کند. این مرد 45 ساله با شجاعت گرمای سوزان، کتابی را انتخاب می کند و روی صندلی در سایه دیوار مجاور می نشیند.

«در دست گرفتن یک کتاب لذت و احساس شخصی تری دارد. این امر به دلیل افزایش قیمت کتاب در سال‌های اخیر دشوار شد و من به نسخه‌های دیجیتالی بسنده کردم. اما از زمانی که Wisdom Seller شروع به کار کرد، عادت من شد که یک روز در میان بیایم اینجا و کمتر از یک ساعت مطالعه کنم.

ویزدم سلر به غاده ایزوقی این فرصت را داده است که اشتیاق خود را به مطالعه از سر بگیرد. تصویر: صفا سلال
ویزدم سلر به غاده ایزوقی این فرصت را داده است که اشتیاق خود را به مطالعه از سر بگیرد. تصویر: صفا سلال

با توجه به اینکه پوند سوریه با قیمت بیش از 4000 دلار معامله می شود، از زمان آغاز درگیری ها، نزدیک به 99 درصد از ارزش خود را از دست داده است و در نتیجه نرخ تورم سه رقمی است. بر اساس گزارش های رسانه ای به نقل از یکی از مقامات بنیاد دولتی الوحده برای مطبوعات، چاپ، نشر و توزیع، هزینه های کاغذ و چاپ تنها در دو سال گذشته حداقل 500 درصد افزایش یافته است. در همین حال، تعداد نشریات چاپی وارد بازار سوریه از حدود 1000 نشریه در روز قبل از درگیری به بیش از 10 نشریه در حال حاضر کاهش یافت.

به این ترتیب، ظاهر بازدیدکنندگان خود را به اهدای کتاب تشویق می کند. او می‌گوید: «از بازدیدکنندگان دعوت می‌شود در صورت جایگزینی کتاب‌ها با کتاب‌های دیگر، آن‌ها را به خانه ببرند.

ظاهر، که اکنون تنها مدیر Wisdom Seller است، با صرف پول کمی که – همراه با یک شریک سابق – در راه اندازی این پروژه داشت، بیشتر به کمک های مالی ساکنان مرفه طرطوس برای ادامه پروژه خود متکی است.

ورق زدن صفحات کتاب به من کمک کرد تا از وحشت جنگ فاصله بگیرم

زاهر توضیح می‌دهد: «مشتریانی هستند که برای قهوه می‌آیند در حالی که از چت چت یا رویدادهای دیگری که ما مانند اجرای گروه برگزار می‌کنیم – اما درآمد حاصل از فروش قهوه برای ادامه کار کافی نیست. یک ماه برای تامین هزینه ها

در حالی که ظاهر از پروژه خود صحبت می کند، عمروعلی 12 ساله بازدیدکننده همیشگی کتابی را برمی دارد و پشت یکی از میزها می نشیند. چند نفر از عاشقان قهوه قبلاً در اطراف کیوسک جمع شده اند و در حال گفتگو هستند.

علی در میان ورق زدن بی صدا صفحات کتابش می گوید: «من برای قهوه نیستم، بلکه برای لذت خواندن آمده ام. “عاشقشم.”

این مقاله با همکاری Egab منتشر شده است، یک سازمان رسانه ای که به خبرنگاران از خاورمیانه و آفریقا قدرت می دهد تا داستان های پیشرفت منطقه را تقویت کنند.


🛈 گردآوری و تحقیق: تحریریه اخبار مثبت
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا