اخبار مثبتجهانحتی بهتررسانهعقیده و نظرفرهنگمقالاتهنر

جان اشتاین بک چگونه فرزندانش را فریب داد تا کتاب های عالی بخوانند

جان ارنست استاین‌بک جونیور، زاده ۲۷ فوریه ۱۹۰۲ – درگذشته ۲۰ دسامبر ۱۹۶۸ که در منابع فارسی بیشتر با نام جان اشتاین‌بک شناخته می‌شود، یکی از شناخته شده‌ترین و پرخواننده‌ترین نویسندگان قرن بیستم آمریکا، برندهٔ نوبل ادبیات و همچنین یکی از مهم‌ترین نمایندگان مکتب ادبی ناتورالیسم می‌باشد. از بهترین آثارش می‌توان به خوشه‌های خشم (۱۹۳۹) اشاره کرد.

پسرم بالاخره اعتماد به نفس خود را به عنوان یک خواننده پیدا کرد. او در بسیاری از جنبه های دیگر دوران کودکی راحت است. او می تواند خود را روی تپه پارچ کنترل کند، به عنوان مثال، در حالی که با تعداد کامل بازی روی خط روبرو می شود، به یک خمیر خیره می شود. او یک بشقاب صدف یا هر غذای غیرعادی دیگری را که جلویش می گذاریم، بدون تردید می خورد. او از لحاظ اجتماعی به خودش مطمئن است، می‌تواند با بزرگسالان یا بچه‌ها در هر سنی ارتباط برقرار کند. اما وقتی نوبت به خواندن می رسید، او پر از ناامیدی و شکست بود و در اولین لحظه مبارزه تسلیم شده بود. سپس در طول چند ماه گذشته، او یک سری کتاب را کشف کرد که دوست دارد، و همسرم به آرامی و پیوسته او را تشویق کرد، و حالا او التماس می کند که هر روز صبح برای ما بخواند. امیدوارم دوام داشته باشه

من و همسرم عاشق کتاب و مجموعه‌دار هستیم، بنابراین مقاومت پسرمان بسیار آزاردهنده بود. خانه‌ای پر از کتاب داریم، دیوارها را می‌پوشانند، فضا را اشغال می‌کنند و هر بار که از اتاقی عبور می‌کنیم حضورشان را به ما یادآوری می‌کنند. ما می‌خواهیم بچه‌هایمان هم مثل ما عاشق خواندن باشند، و هنوز در آن لحظه طلایی هستیم که بچه‌هایمان خودشان را در تصویر ما شکل می‌دهند، اما این خیلی دوام نخواهد آورد. به زودی بچه‌های ما هر چیزی را که جلوی آنها می‌لغزیم را کنار می‌زنند، و بنابراین متقاعد کردن ممکن است بهترین رویکرد نباشد. هر والدینی می‌داند که برای اینکه فرزند شما واقعاً چیزی بخواهد، باید آن چیز خلاف قوانین و محدودیت‌ها باشد.

سال‌ها پیش، من به سانتا باربارا سفر کردم تا با نویسنده تام اشتاین‌بک، پسر ارشد این نویسنده بزرگ، برای مستندی که درباره «انگورهای خشم» تهیه می‌کردم، مصاحبه کنم. تام یک مصاحبه سخاوتمندانه و صمیمی انجام داد و داستان های شخصی درباره پدرش را در کنار بینش های ادبی زیرکانه به اشتراک گذاشت.

من هنوز بچه ای برای خودم نداشتم، اما تام آن روز داستانی را تعریف کرد که در ذهنم ماندگار شد، و به خودم قول دادم که اگر روزی پدر شوم، این حقه را خواهم دزدید. بچه های من هنوز برای این کار کمی جوان هستند، اما روزی این کار را انجام خواهم داد.

"می بینی پسر؟ اینگونه است که یک نویسنده بزرگ آمریکایی بر چرخ و فلک سوار می شود."
“می بینی پسر؟ اینگونه است که یک نویسنده بزرگ آمریکایی بر چرخ و فلک سوار می شود.”

در اینجا تام است (با صدای آرمان سلطان زاده) که داستان را با تمام جذابیت خشمگینش تعریف می کند، پس از شنیدن آن ، اگر ترجیح دادید آن را بخوانید.


[پدرم] در واقع یک بار این کابینت کوچک را خرید و تمام کتاب‌هایی را که می‌خواست ما بخوانیم با این کلید غول‌پیکر در آن قفل کرد و روی آن پنهان کرد. ما در حدود دو سال از آن عبور کردیم. ما هر شب با چراغ قوه مخفیانه پایین می‌رفتیم و قفل این چیز را باز می‌کردیم. حدوداً هشت و نه بودیم. و پدرم گفت: «هرگز اجازه نده من تو را در حال لمس چیزی در آن کابینت بگیرم.»

هر شب او یک معامله بزرگ از آن انجام می داد. روی آن یک در بود با این قفل برنجی عظیم و یک کلید. و در دو طرف این صندوق بزرگ صندلی‌هایی بود و در جلوی آن رنده‌هایی داشت. به نظر می رسید که یک در خانه است، می دانید، شبیه یک زندان بود.

و می دانید، تواین و کولیج بودند. یعنی همه آنجا بودند که فکر می کردند همه باید بخوانند، جوان ها باید بخوانند.

هر شب او این چیز را قفل می کرد و صدایی باورنکردنی ایجاد می کرد. و روی صندلی ایستاده بود و قد بلندی داشت و کلید را روی آن گذاشته بود و مطمئن بود که ما آن را دیدیم.

باید می گرفتم داشتیم داشتیم ما فقط داشتیم کاملاً حال می‌کردیم.

بنابراین من و برادرم مخفیانه از پله های جیرجیر پایین می رفتیم. ما در طبقه چهارم زندگی می کردیم. اتاق خواب او سومین قسمت بود. و طبقه دوم کتابخانه، کتابخانه و اتاق نشیمن بود. و بین این دو – این یک سنگ قهوه ای در شهر نیویورک بود – این صندوقچه غول پیکر بود. ما مخفیانه با بالش هایمان پایین می آمدیم، و من برادرم را روی شانه هایم می گذاشتم، او کلید را می گرفت، و من یواشکی می آمدم و بالش را روی قفل می گذاشتم، تا تو بتوانی آن را بیرون بیاوری، چراغ قوه های ما روشن می شود

چون پدرم گفت رازی در آنجا هست که قرار نبود ما بدانیم. این ترفند دیگر بود: او گفت چندین کتاب در آنجا رازهایی دارند که فکر نمی‌کنم شما باید بدانید. تا آنجا که من نگران بودم، فقط درب را چکش کرد.

ماه ها این کار را انجام دادیم. و من همیشه تعجب می کردم که پدرم همیشه مطمئن می شد که تعداد زیادی باتری در خانه وجود دارد و من هرگز نمی توانستم آن باتری را بفهمم. آن باتری‌های قدیمی D و چراغ قوه‌های D، و چراغ قوه Boy Scout من، رنگ زیتونی، با چراغ قوه سر بریده. سعی می کردم بفهمم راز چیست و این چیزها را می خواندم.

و از آنجایی که پدرم می‌دانست هر کتاب کجاست، ما باید همان شب یواشکی می‌رفتیم و آن‌ها را می‌گذاشتیم. بنابراین ما برای طولانی ترین مدت زمان بسیار کمی می خوابیم.

سال‌ها بعد، من در یک مهمانی شام نشسته‌ام – پدرم یک مهمانی شام برگزار کرد – و گفتگو شروع شد، ما فقط در مورد افراد باطنی صحبت می‌کردیم، نویسندگان باطنی که دیگر هیچ‌کس آنها را نمی‌خواند، اما مطالب زیادی داشتند. تأثیر. و این گفتگو در مورد فرقهار مطرح شد که یک طنزپرداز انگلیسی بود، فکر می‌کنم، یک طنزپرداز انگلیسی قرن چهاردهم – نمی‌دانم. الان یادم رفته به هر حال، من به نوعی دو سنت خود را در مورد فرقهار گذاشتم.

پدرم به من نگاه کرد و گفت: از فرقهار چه می دانی؟ فرقهار را در مدرسه یاد نمی دهند.»

گفتم: «اوه، یادم می‌آید اینجا کتابی بود.»

پدرم دقیقاً می دانست که کتاب کجاست. او آن را قفل کرده بود، درست است؟ و او این نگاه را به من کرد و ناگهان متوجه شدم که در میان چیزی گیر کرده ام، زیرا ناگهان به یاد آوردم که کتاب فرقهار را از کجا آورده ام. در این کابینه بود.

و پدرم به من نگاه کرد، و به این جوک درونی – هشت نفر دیگر پشت میز بودند – گفت: «می‌دانی پسرم، اگر آن قفل را روی آن در لعنتی روغن می‌زدی، خیلی از ما می‌خوردیم. خیلی بیشتر خوابیدم.»


🛈 منبع: Hey Pop
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا