اخبار مثبتجامعهجهانحتی بهترسیاستصلح

پل زدن بر شکاف: 12 گروه برای صلح اسرائیل و فلسطین کار می کنند

با وجود تشدید وحشتناک خشونت، این گروه های مردمی همچنان متعهد به دستیابی به صلح هستند.

شاید هرگز صلح برای اسرائیل و فلسطین به اندازه اکنون دور از ذهن نبوده است. اما در میان وحشت‌های این جنگ، به راحتی می‌توان فراموش کرد که در آنجا – در هر دو طرف مرز – مردم عادی به طور خستگی‌ناپذیری در جوامع خود و در سراسر شکاف‌ها برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند.

در اینجا برخی از گروه های مردمی که برای یک راه حل مسالمت آمیز تلاش می کنند آورده شده است.

 1. ایستادن با هم، اسرائیل

از زمان حملات تروریستی آخر هفته گذشته حماس به غیرنظامیان بی گناه در اسرائیل و بمباران بی امان غزه توسط دولت اسرائیل، داوطلبان یهودی و فلسطینی ساکن اسرائیل برای کمک به قربانیان خشونت متحد شده اند. آنها بخشی از جنبش ایستاده با هم هستند، مشهورترین گروه عرب-یهودی مردمی در اسرائیل. این سازمان شهروندان یهودی و فلسطینی اسرائیل را «در پی صلح، برابری، و عدالت اجتماعی و اقلیمی» بسیج می کند.

در بیانیه ای در وب سایت این سازمان آمده است: «آینده ای که ما می خواهیم – صلح و استقلال برای اسرائیلی ها و فلسطینی ها، برابری کامل برای همه شهروندان، و عدالت واقعی اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی – ممکن است. جایی که مبارزه هست، امید هم هست.»

 1. مبارزان برای صلح، اسرائیل/فلسطین

مبارزان سابق که این غیرانتفاعی مشترک اسرائیلی و فلسطینی را تأسیس کردند، زمانی بخشی از چرخه خشونتی بودند که منطقه را آزار می دهد. اکنون آنها سلاح های خود را زمین گذاشته اند تا صلح را ترویج کنند.

این سازمان در بیانیه اخیر خود گفت: «برای جنبش ما، این یک لحظه حیاتی است که همه ما باید در آن عمیق بگردیم. تنها راه حل، پایان دادن به اشغالگری، اتحاد اسرائیلی ها و فلسطینی ها و تمرکز تلاش های جمعی ما برای دستیابی به صلح است. ما خواستار پرهیز از خشونت، تجدید حس انسانیت و روزهای بهتر برای همه فرزندانمان هستیم.»

 1. حلقه والدین – انجمن خانواده ها، اسرائیل/فلسطین

PCFF که در سال 1995 راه اندازی شد، یک سازمان مشترک اسرائیلی و فلسطینی است که بیش از 600 خانواده را از هر دو طرف گرد هم می آورد، که همه آنها یکی را در درگیری های جاری از دست داده اند.

این سازمان غیرانتفاعی از منابع آموزشی، جلسات عمومی و رسانه ها برای گسترش ایده های آشتی بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها استفاده می کند. این هیئت توسط یک هیئت مشترک اسرائیلی و فلسطینی اداره می شود و از دو دفتر کار می کند: دفتر فلسطین در بیت جلا و دفتر اسرائیل در رمات افعل.

 1. زنان دست به صلح می زنند/زنان خورشید، اسرائیل/فلسطین

زنان مستقر در اسرائیل به صلح می پردازند (WWP) و جنبش خواهر فلسطینی آن زنان خورشید به زنان در هر دو طرف مرز قدرت می دهند تا از صلح در جوامع خود حمایت کنند و در میان شکاف ها اعتماد ایجاد کنند.

WWP که پس از جنگ غزه در سال 2014 تأسیس شد، حدود 45000 عضو اسرائیلی دارد که بنابر گزارش ها، آن را به بزرگترین جنبش صلح مردمی امروز در اسرائیل تبدیل می کند.

WWP مناقشه اسرائیل و فلسطین – و حل آن – را از طریق یک لنز جنسیتی منعکس می کند و معتقد است که زنان باید در قلب مذاکرات صلح قرار گیرند. اعضای آن همچنین تلاش می‌کنند تا استدلال‌های «ضد مولد» را که توسط تصمیم‌گیرندگان تداوم می‌بخشد، از بین ببرند.

 1. EcoPeace خاورمیانه، اسرائیل/اردن/فلسطین

سال گذشته، مردم غزه از شنای بدون فاضلاب برای اولین بار پس از سال‌ها به لطف همکاری فرامرزی برای پاکسازی خط ساحلی این نوار لذت بردند.

این تا حد زیادی به لطف تلاش‌های EcoPeace خاورمیانه، یک سازمان صلح‌ساز زیست‌محیطی بود که در سراسر اسرائیل، اردن و فلسطین برای ترویج همکاری برای حفظ محیط زیست کار می‌کرد.

تلاش‌های این رژیم منجر به تصویب ارتقای تصفیه فاضلاب در غزه توسط اسرائیل شد و امکان احیای بزرگ‌ترین تالاب نوار غزه، وادی غزه، یک کانون تنوع زیستی زمانی را فراهم کرد که برای سه دهه با فاضلاب خفه شده بود.

گیدون برومبرگ، مدیر اسرائیلی EcoPeace خاورمیانه به Mosbat News گفت: «محیط زیست، منابع آبی مشترک و بحران آب و هوایی به طور فزاینده موضوعات مورد نگرانی مشترک هستند، آنها به مرزها احترام نمی گذارند. “ما به هم وابسته ایم.”

 1. دست در دست، اسرائیل

در اسرائیل، تعداد فزاینده‌ای از مدارس یکپارچه، کودکان یهودی و فلسطینی را برای یادگیری زیر یک سقف گرد هم می‌آورند (فلسطینی‌ها تقریباً یک چهارم جمعیت اسرائیل را تشکیل می‌دهند).

لی گوردون، یکی از بنیانگذاران Hand in Hand که دارای شش مدرسه ادغام شده یهودی-عربی در اسرائیل است، در مصاحبه ای در سال 2020 با Positive News گفت: “من فکر می کنم ما در حال ایجاد الگویی هستیم که اسرائیل می تواند و باید چگونه باشد.”

دانش آموزان در مدارس عبری و عربی را یاد می گیرند. دست در دست نیز جلسات بین والدین را تسهیل می کند. گوردون گفت: “ما بحث ها، پیک نیک ها، تیم های ورزشی یکپارچه، باغ های اجتماعی، گروه های گفتگو را سازماندهی می کنیم.” “والدین اغلب عادت ندارند با یکدیگر ملاقات کنند.”

سال گذشته، مردم ساکن غزه به لطف همکاری فرامرزی برای پاکسازی خط ساحلی این نوار، از آب تمیزتری برخوردار بودند. تصویر: گاس
سال گذشته، مردم ساکن غزه به لطف همکاری فرامرزی برای پاکسازی خط ساحلی این نوار، از آب تمیزتری برخوردار بودند. تصویر: گاس
 1. اورشلیم صلح سازان، ایالات متحده

صلح‌سازان اورشلیم (JPB) اسرائیلی‌ها، فلسطینی‌ها و آمریکایی‌ها را گرد هم می‌آورد و مهارت‌های مورد نیاز برای تبدیل شدن به رهبران آینده صلح را در اختیار آنها قرار می‌دهد.

نیکلاس پورتر، مدیر مؤسس این غیرانتفاعی، در هنگام پناه گرفتن از حملات در اسرائیل، نوشت: «این حمله بیهودگی مرگبار زیربنای اعتماد به سلاح برای حل مناقشه اسرائیل و فلسطین را نشان می‌دهد. جنگ فقط باعث جنگ می شود. نفرت فقط نفرت ایجاد می کند. یهودیان، مسیحیان، مسلمانان و دروزی ها نمی خواهند این گونه زندگی کنند.

«نسل جدید رهبری چه جوان و چه پیر برای آینده ای بهتر مورد نیاز است. کار صلح‌سازی JPB با معلمان، زنان و جوانان، رهبران را با مهارت‌ها، اعتماد به نفس، خودآگاهی و درک برای ساختن آینده آموزش می‌دهد.»

 1. جاده بهبودی، اسرائیل

راه بهبودی یک انجمن اسرائیلی از داوطلبان است که بیماران فلسطینی، عمدتاً کودکان را از ایست‌های بازرسی در کرانه باختری و غزه برای درمان‌های نجات بخش در بیمارستان‌های اسرائیل می‌رانند.

اعضای آن همچنین در خرید تجهیزات پزشکی کمک می کنند و تعطیلات و گردش را برای بیماران و خانواده هایشان ترتیب می دهند. این سازمان بیش از 1200 داوطلب، چه اسرائیلی و چه فلسطینی، دارد که “فرصتی برای بهبودی از طریق یک حرکت ساده – رانندگی فراهم می کنند”.

 1. گسترش، ایالات متحده

برنامه های یادگیری روی زمین Extend از سال 2013 یهودیان آمریکایی را با رهبران اسرائیلی و فلسطینی که برای دموکراسی و حقوق بشر مبارزه می کنند مرتبط کرده است. تورهای آن شرکت کنندگان را به جوامع سراسر اسرائیل و فلسطین می آورد.

درگیری اخیر احتمالاً بر چنین سفرهایی تأثیر می گذارد، زیرا تلاش می کنند دیدگاه های متفاوتی را در مورد گذشته، حال و آینده اسرائیل و فلسطین در اختیار مخاطبان قرار دهند.

تعهد به صلح: اعتراض صدای یهودی برای صلح در خارج از کنفرانس سالانه انجمن بین المللی روسای پلیس در سال گذشته. تصویر: جو پیت
تعهد به صلح: اعتراض صدای یهودی برای صلح در خارج از کنفرانس سالانه انجمن بین المللی روسای پلیس در سال گذشته. تصویر: جو پیت
 1. صدای یهودی برای صلح، ایالات متحده

صدای یهودی برای صلح مستقر در کالیفرنیا یک جنبش چند نژادی، بین طبقاتی و بین نسلی از یهودیان ایالات متحده است که آزادی مردم فلسطین را ترویج می کند. این سازمان قتل عام اسرائیلی ها توسط حماس و بمباران غزه توسط اسرائیل را به شدت محکوم کرده است.

در یک پست وبلاگی آمده است: «اشاره به ظلم و ستم فلسطینی ها، همانطور که بسیاری از مفسران ادعا کرده اند، توجیه کشتار غیرقابل توجیه غیرنظامیان اسرائیلی توسط حماس نیست. این صرفاً راه دیگری است برای اینکه بخواهیم با فلسطینی‌ها با همدلی و نجابتی رفتار کنیم که خودمان آرزوی آن را داریم، و در واقع گام‌های لازم برای تضمین تنها صلح واقعی و پایدار را برداریم – صلحی که با آزادی، عدالت، و فلسطین حاصل می‌شود. برابری.”

 1. Solutions Not Sides، انگلستان

Solutions Not Sides یک برنامه آموزشی در انگلستان است که به دانش آموزان مدرسه مهارت های تفکر انتقادی را برای کمک به حل تعارض، ترویج گفتگو و به چالش کشیدن تعصب ارائه می دهد.

خبرنامه هفتگی آن به‌روزرسانی‌های بررسی‌شده و دیدگاه‌های گوناگون در مورد مناقشه اسرائیل و فلسطین را ارائه می‌کند، و تلاش می‌کند تا ضمن ارائه صدایی به گروه‌های مختلف، تعصبات را از بین ببرد.

 1. آشپزخانه سلام شالوم، انگلستان

رویدادهای اخیر زمان شام چهارشنبه در آشپزخانه سلام شالوم ناتینگهام را تحسین برانگیز کرده است. پروژه مشترک مسلمانان و یهودیان در این شهر انگلیسی هر چهارشنبه به افرادی که دچار فقر غذایی و تنهایی هستند، وعده های غذایی گرم ارائه می کند. این سازمان برای از بین بردن موانع بین جوامع مسلمان و یهودی و افزایش انسجام جامعه به طور کلی تأسیس شد.

ساجد محمد، رئیس مشترک، به شبکه چهار گفت: «این در مورد گرد هم آوردن مردم است تا تعهد مشترک خود را به عنوان جوامع به یکدیگر و همچنین به شهر نشان دهیم تا ارزش‌های مشترک خود را از شفقت، کرامت و خدمات نشان دهیم.»


🛈 گردآوری و تحقیق: تحریریه اخبار مثبت
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا