اخبار مثبتجامعهجهانچشم اندازسبک زندگیسردبیرمحیط زیستمقالات

آنچه در این هفته درست انجام شد: خبرهای خوبی که باید درباره آن بدانید

جنبش حق رشد انگلستان تقویت شد، پیشرفت بزرگی در زمینه سرطان رخ داد و کالیفرنیا قانون حذف را امضا کرد، به علاوه موارد دیگر.

jsj

جمع بندی خبرهای خوب این هفته

Image: Filip Urban
Image: Filip Urban

1 در انگلستان “شیوع عقل سلیم” رخ داد

این یک راه حل کورکورانه آشکار برای بحران هزینه زندگی و سیستم غذایی شکسته بریتانیا است – به مردم اجازه دهید در زمین های شورای شهر بدون استفاده محصول تولید کنند.

این کاری است که شهر هال انگلیس به تازگی انجام داده است که اولین شهری است که طرح «حق رشد» را تصویب کرده است. به گفته الکس رابینسون، مدیر عامل موسسه خیریه محیط زیست Hubbub، که مدت ها حامی جنبش حق رشد است، این اقدام یک “شیوع شدید عقل سلیم” است.

او به Positive News گفت: «پروژه‌هایی مانند این در هال منطقی هستند. ما باید از تمام زمین هایی که در اختیار داریم نهایت استفاده را ببریم. بازسازی فضاهای عمومی نادیده گرفته شده می تواند جوامع را به هم نزدیک کند.»

Anna Route از Hull Food Partnership به هدایت پروژه کمک کرد. او گفت: “ما خوشحالیم که می بینیم این موضوع از حمایت واقعی فراحزبی برخوردار است.” ما می خواهیم تا آنجا که ممکن است موانع زیادی را برای تغذیه مردم از بین ببریم.

2 درمان جدید سرطان پروستات در افق

این هفته فاش شد که دانشمندان در درمان سرطان پروستات پیشرفتی “فوق العاده هیجان انگیز” داشته اند.

از هر هشت مرد در بریتانیا یک نفر مبتلا به این بیماری تشخیص داده می شود که می تواند در برابر درمان موجود مقاومت کند. با این حال، در یک کارآزمایی بالینی، محققان نشان دادند که مسدود کردن سیگنال‌هایی که سرطان پروستات برای ربودن گلبول‌های سفید خون استفاده می‌کند، می‌تواند تومورهای پیشرفته را نسبت به درمان حساس کند – آنها را کوچک کند یا رشد آنها را متوقف کند.

این تحقیق توسط موسسه تحقیقات سرطان لندن انجام شد که آن را “پیشرفت علمی بزرگ” توصیف کرد. یافته های این مطالعه در مجله Nature منتشر شد.

پروفسور یوهان دی بونو، محقق ارشد این مطالعه گفت: “این فوق العاده هیجان انگیز است و نشان می دهد که ما یک راه کاملاً جدید برای درمان سرطان پروستات در افق داریم.”

Image: Freddy Kearney
Image: Freddy Kearney
Image: Paul Underwood
Image: Paul Underwood

3 انگلستان یک ذخیره گاه طبیعی جدید “فوق العاده” دارد

یک ذخیره‌گاه طبیعی فوق‌العاده در سامرست برای تقویت حیات وحش در منطقه‌ای که به دلیل تنوع زیستی مشهور است، ایجاد شده است.

این ذخیره‌گاه با مساحت 1413 هکتار – مساحتی معادل 2600 زمین فوتبال – خانه علفزارهای گل‌های وحشی، جنگل‌ها و نقاط زیبایی مانند تنگه چدار (تصویر) و تپه‌های مندیپ است. این منطقه 31 ذخیره گاه طبیعی موجود (که تنها دو مورد از آنها دارای وضعیت حفاظت شده ملی بودند)، به اضافه 400 هکتار زمین جدید را گرد هم می آورد.

این سایت در درجه اول برای حفاظت مدیریت خواهد شد و توسعه دهندگان موظف خواهند بود که به چشم انداز حفاظت شده “توجه لازم” داشته باشند. با توجه به اینکه پارک‌های ملی انگلیس به دلیل انجام یک کار “تکان‌دهنده” در حفاظت از طبیعت مورد انتقاد قرار می‌گیرند، توجه به احتیاط لازم است.

با این وجود، حافظان محیط زیست از این خبر استقبال کرده اند. دکتر Dan Hoare از موسسه خیریه حفاظت از پروانه ها گفت: “افزایش حفاظت از با ارزش ترین مکان های ما و اطمینان از همکاری ما برای بزرگتر، بهتر و پیوستن بیشتر آنها، برای بازیابی گونه ها و احیای زیستگاه هایی که آنها به آنها وابسته هستند بسیار مهم است.”

4 ولز “در رفاه حیوانات پیشتاز بود”

حیوانات در ولز از مرگ دردناک در تله ها و تله های چسب پس از اینکه دولت این دستگاه ها را در روز سه شنبه غیرقانونی اعلام کرد، در امان خواهند ماند.

ولز اولین کشوری در بریتانیا است که چنین ممنوعیتی را وضع کرده است. لزلی گریفیث، وزیر امور روستایی، گفت که استفاده از تله‌ها و تله‌های چسب «با آنچه می‌خواهیم به دست آوریم ناسازگار است».

بیلی جید توماس، مدیر ارشد روابط عمومی در RSPCA Cymru، گفت: «اغلب افسران ما با حیواناتی که درد و بدبختی شدیدی به دست این دستگاه‌ها دارند، برخورد کرده‌اند که بی‌رحمانه، بی‌معنی و کاملاً غیرضروری هستند. ما از این ممنوعیت بسیار استقبال می کنیم.»

Image: Vincent van Zalinge
Image: Vincent van Zalinge
Image: Samantha Hentosh
Image: Samantha Hentosh

5 کتابخانه های بریتانیا چیزی بیش از کتاب ارائه می کردند

کتابخانه‌های عمومی در انگلستان، ولز و ایرلند شمالی در حال آماده‌سازی برای باز کردن «مرکزهای گرم» برای افرادی هستند که در زمستان امسال برای گرم کردن خانه‌های خود تلاش می‌کنند.

این ابتکار سال گذشته در بحبوحه افزایش شدید هزینه های انرژی معرفی شد. کتابخانه‌ها علاوه بر ارائه فضاهای گرم و رایگان، میزبان فعالیت‌های فرهنگی، ارائه نوشیدنی‌های گرم رایگان، و برخی جلسات مشاوره در مورد موضوعاتی مانند بودجه‌بندی خانوار خواهند بود.

ایزوبل هانتر، مدیر اجرایی موسسه خیریه Libraries Connected، گفت: «با کاهش دما و افزایش قیمت اقلام ضروری، این یک واقعیت غم انگیز است که بسیاری از مردم دوباره به این فکر می کنند که چگونه خانه های خود را در زمستان امسال گرم کنند. “کتابخانه ها برای ارائه یک فضای گرم و استقبال گرم وجود خواهند داشت – نه تنها برای کسانی که در پرداخت قبوض انرژی خود تلاش می کنند، بلکه هر کسی که به دنبال شرکت، گفتگو یا مشاوره است.”

6 اتحادیه اروپا متعهد شد که میکروپلاستیک ها را سرکوب کند

به گفته کمیسیون اروپا که این هفته متعهد به سرکوب آن شد، سالانه بالغ بر 184000 تن گلوله پلاستیکی به دلیل استفاده نادرست از طریق زنجیره تامین وارد اکوسیستم های اروپایی می شود.

بر اساس پیشنهادات کمیسیون، همه اپراتورهایی که گلوله‌ها را مدیریت می‌کنند، موظف به انجام اقدامات پیشگیرانه برای کاهش نشت خواهند بود، اقدامی که کمیسیون می‌گوید می‌تواند انتشار گلوله‌ها را تا ۷۴ درصد کاهش دهد.

این پیشنهادها اولین مداخلات اتحادیه اروپا است که برای مقابله با آلودگی میکروپلاستیک در منبع طراحی شده است. آنها اکنون توسط پارلمان اروپا و شورای اروپا مورد بحث قرار خواهند گرفت.

Image: Sören Funk
Image: Sören Funk
Image: Malte Helmhold
Image: Malte Helmhold

7 کالیفرنیا قانون حذف را امضا کرد

مبارزان حریم خصوصی این هفته را جشن می گیرند زیرا قانون حذف کالیفرنیا به قانون نزدیکتر شده است.

این لایحه که هفته گذشته توسط فرماندار ایالت Gavin Newson امضا شد، به این معنی است که ساکنان می توانند درخواست کنند اطلاعات شخصی آنها توسط همه کارگزاران داده در ایالت حذف شود. کارگزار داده شرکتی است که داده های شخصی آنلاین را جمع آوری کرده و به اشخاص ثالث می فروشد.

کالیفرنیایی‌ها در حال حاضر حق دارند داده‌های خود را حذف کنند، اما در حال حاضر باید به هر کارگزار داده مراجعه کنند. قانون حذف، کارگزاران را موظف می کند تا در آژانس حفاظت از حریم خصوصی کالیفرنیا (CPPA) ثبت نام کنند، که راهی آسان و رایگان را برای مردم کالیفرنیا ایجاد می کند تا از همه کارگزاران درخواست کنند تا داده های خود را از طریق یک صفحه حذف کنند.

بنیاد Electronic Frontier، یک گروه حقوق دیجیتال، این قانون را “پیروزی مهم” برای مردم توصیف کرد. جای تعجب نیست که تبلیغ کنندگان با این قانون که قرار است در ژانویه 2026 اجرایی شود، مخالفت کردند.

8 یک جزیره بایر زنده شد

یک دهه پیش، ردوندا آلوده به موش‌های صحرایی، بز سوار و گیاهی بی‌ثمر بود و در نتیجه به آرامی در دریای کارائیب فرو ریخت و صخره‌های مرجانی را خفه کرد. همه گفته اند، یک فاجعه زیست محیطی.

امروز، این جزیره کوچک بار دیگر شکوفا شده است. پرندگان بازگشته اند، گیاهان در حال شکوفه دادن هستند، و رخنمون ها به عنوان یک داستان موفقیت در حال چرخش حفظ می شوند.

مثبت نیوز از پیگیری قابل توجه خود در این هفته خبر داد. داستان کامل را اینجا بخوانید.

Image: Ed Marshall/Fauna & Flora
Image: Ed Marshall/Fauna & Flora

🛈 گردآوری و تحقیق: تحریریه اخبار مثبت
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا