آموزشاخبار مثبتتندرستیجامعهجهانحتی بهتررسانهسردبیرسلامتیعلم و دانشمقالاتمقاله علمینوآوری

آنچه در این هفته درست انجام شد: پیشرفت مالاریا، بازگشت حیوانات و موارد دیگر

در مبارزه با مالاریا پیشرفت هایی حاصل شد، برخی از گونه های در حال انقراض دوباره بازگشتند، و بودجه برای زغال سنگ خفه شد، به علاوه موارد دیگر

jsj

جمع بندی خبرهای خوب این هفته

غنا یک واکسن پیشگام مالاریا را تایید کرد

غنا اولین کشوری است که واکسن مالاریا را تأیید کرده است که کارشناسان معتقدند می‌تواند سالانه جان هزاران نفر را نجات دهد، عمدتاً کودکان.

آزمایشات نشان می دهد که واکسن ساخته شده توسط دانشگاه آکسفورد تا 80 درصد از مالاریا محافظت می کند، که هر دقیقه یک کودک را در آفریقا می کشد.

داده‌های یک کارآزمایی در مرحله آخر هنوز عمومی نشده است، اما به گفته رویترز این اطلاعات با مقامات نظارتی، از جمله مقامات غنا به اشتراک گذاشته شده است.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) هنوز واکسن R21 آکسفورد را برای استفاده توصیه نکرده است. این واکسن مالاریا جداگانه را در سال 2021 تأیید کرد، اما این واکسن دارای سطوح اثربخشی پایین‌تری است و طبق گزارش‌ها در مقیاس پرهزینه‌تر است. آکسفورد امیدوار است سالانه 200 میلیون دوز از واکسن های خود را تولید کند.

Image: Bennett Tobias
Image: Bennett Tobias
Image: Vlad Sargu
Image: Vlad Sargu

صحبت از واکسن …

مدیر ارشد پزشکی یک شرکت داروسازی پیشرو در این هفته گفت واکسن‌های سرطان، بیماری‌های قلبی و شرایطی که تاکنون قابل درمان نبوده‌اند «می‌توانند تا سال 2030 آماده شوند».

دکتر پل برتون از مدرنا ادعا کرد که “صدها هزار، اگر نگوییم میلیون ها زندگی” به زودی با واکسن هایی که درمان هدفمندی را برای طیف وسیعی از شرایط ارائه می دهند، نجات خواهند یافت. در مصاحبه ای با گاردین، دکتر برتون با تکرار سایر متخصصان گفت که مسابقه برای ایجاد یک جت کووید، چشم انداز تزریق های سرطان mRNA شخصی سازی شده را سال ها به جلو آورده است.

واکسن‌های mRNA با هشدار دادن به سیستم ایمنی در مورد سرطان کار می‌کنند تا بتواند بدون از بین بردن سلول‌های سالم به آن حمله کند. آنها سال ها در حال توسعه بوده اند و نویدهای زیادی برای بهبود نتایج سلامت دارند.

با این حال، یک تجزیه و تحلیل در مقیاس بزرگ از چگونگی رشد تومورها، که این هفته منتشر شد، هشدار داد که توانایی سرطان برای تکامل همچنان چالش‌های بلندمدتی را ایجاد می‌کند. تحقیقات سرطان گفت این مطالعه اهمیت پیشگیری و تشخیص زودهنگام را نشان می دهد.

بانک جهانی تامین مالی زغال سنگ را خفه کرد

خیلی ها تعجب خواهند کرد که چه چیزی طول کشید. اما شرکت مالی بین‌المللی (IFC) – بازوی بخش خصوصی بانک جهانی – روزنه‌ای را که به مشتریانش اجازه می‌داد تا پروژه‌های جدید زغال سنگ را تأمین مالی کنند، بسته است.

کمپین های تبلیغاتی از این حرکت استقبال کردند، اما گفتند که خیلی دیر شده است. به گزارش Climate Home، یک سایت خبری، مشتریان IFC در پنج سال گذشته از تعدادی پروژه زغال سنگ قابل توجهی حمایت کرده اند.

اما به‌روزرسانی خط‌مشی این سازمان بیان می‌کند که IFC دیگر از زغال‌سنگ جدید حمایت نخواهد کرد. این آخرین مؤسسه مالی است که به هجرت سوخت های فسیلی پیوسته است. بانک هایی مانند لویدز قبلاً متعهد شده اند که پول نفت و زغال سنگ را کاهش دهند. از دیگران نیز خواسته می شود که همین کار را انجام دهند.

Image: Johannes Plenio
Image: Johannes Plenio
Image: Jeffery Erhunse
Image: Jeffery Erhunse

نرخ بیکاری سیاه پوستان در آمریکا کاهش یافت

طبق گزارش اداره آمار کار، نرخ بیکاری سیاه‌پوستان آمریکایی در ماه مارس به پایین‌ترین حد خود رسید.

این دفتر گزارش داد که شکاف اشتغال بین سفیدپوستان و سیاه پوستان در ماه گذشته به 1.8 درصد کاهش یافت – پایین ترین رقم تاریخی.

با این حال، مفسران احتیاط را توصیه کرده‌اند، اما ادعا می‌کنند که افزایش نرخ‌های بهره می‌تواند به اخراج کارکنان منجر شود، که از نظر تاریخی به طور نامتناسبی بر کارگران سیاه‌پوست و لاتین تبار تأثیر گذاشته است.

ببرهای هند به بازگشت خروشان خود ادامه دادند

بر اساس آخرین سرشماری گربه‌های بزرگ این کشور، ببرها در هند راه خود را از لبه پرتگاه بازگشته‌اند.

3167 ببر را ثبت کرد که بیش از دو برابر 1411 حیوان ثبت شده در زمان آغاز سرشماری در سال 2006 است. این چرخش به لطف پروژه ببر، یک برنامه حفاظتی است که 50 سال پیش برای نجات گربه های بزرگ نمادین هند راه اندازی شد.

راوی سینگ، مدیر عامل WWF-India، این پروژه را “یکی از موفق ترین برنامه های حفاظت از گونه های خاص در سطح جهان” توصیف کرد.

ببرها تنها گربه‌های بزرگی نیستند که در هند تلاش‌های حفاظتی انجام می‌دهند، چرا که اخیراً پروژه‌ای را برای بازگرداندن یوزپلنگ راه‌اندازی کرده است.

Image: Donnie Ray Crisp
Image: Donnie Ray Crisp
Image: Bob Frewin
Image: Bob Frewin

پر سر و صداترین پرنده بریتانیا دوباره رونق گرفت

پس از چندین دهه افول، پر سر و صداترین پرنده بریتانیا در حال رشد است. آخرین آمار تلخ 228 مرد تماس گیرنده را در 103 سایت ثبت کرده است – بد نیست با توجه به اینکه قبلاً در بریتانیا منقرض شده بود.

داستان انگلیسی The Bittern داستان رونق و رکود است. این پرندگان که با شکار و از دست دادن زیستگاه در دهه 1880 از بین رفتند، تنها برای کاهش دوباره تعداد پرندگان به زیر بخار خود بازگشتند – تا دهه 1990 فقط 11 نر تماس دهنده وجود داشت.

اکنون آنها به لطف تلاش‌ها برای احیای زیستگاه‌های تالاب خود، به رهبری انجمن سلطنتی حفاظت از پرندگان (RSPB) و انگلستان طبیعی، دوباره در حال رشد هستند.

سیمون واتون، دانشمند ارشد حفاظت از محیط زیست RSPB، گفت: «بازسازی این فضاها همچنین به جلوگیری از سیل و مبارزه با بحران آب و هوا کمک می کند. تالاب‌ها اسفنج‌های کربنی باورنکردنی هستند، با تالاب‌های ساحلی که کربن بیشتری نسبت به جنگل‌ها دارند.

صحبت از داستان های موفقیت حفاظت…

به نظر می رسد پروژه ای برای بازگرداندن ماهی قزل آلا به رودخانه کامبرین با ایجاد خمیدگی در آن در حال انجام است.

Swindale Beck در Haweswater یکی از بسیاری از رودخانه‌هایی بود که در دهه 1800 مسیر را برای مزارع باز کرد. این امر آبراه را تسریع کرد و از تخمگذاری ماهی سالمون جلوگیری کرد.

اکنون به لطف پروژه ای برای «چرخش مجدد» سویندل بک (تصویر)، رودخانه دوباره پر پیچ و خم می شود. در سال 2016 راه اندازی شد و یک نظرسنجی اخیر نشان می دهد که ماهی قزل آلا بازگشته است.

لی شوفیلد از RSPB گفت: دیدن این نتایج مثبت برای ماهی قزل آلا در اینجا در Haweswater فوق‌العاده است و بسیار مهم است که ما به سختی به کار برای متوقف کردن زوال این بخش مهم از اکوسیستم خود ادامه دهیم.

این یک خبر خوب نادر برای کاهش جمعیت ماهی قزل آلا در بریتانیا است. و یک نقطه روشن برای رودخانه های آلوده انگلستان، که منبع طوفان سیاسی فزاینده هستند.

Image: Lee Schofield
Image: Lee Schofield
Image: Jeremy Bishop
Image: Jeremy Bishop

خوانندگان Mosbat News نکاتی را برای حفظ آرامش به اشتراک گذاشتند

چگونه خوشبین بمانیم؟ این سؤالی است که ممکن است بسیاری از شما در مقطعی از خود پرسیده باشید – و سؤالی که اخیراً برای خوانندگان اخبار مثبت مطرح کردیم.

کشف این که چه چیزی شما را شاداب نگه می دارد، دلگرم کننده بود: طبیعت، ارتباط انسانی و شواهد پیشرفت (که این ستون هفتگی تمام تلاش خود را برای نمایش آن می کند) موضوعات کلیدی بودند.

چیزهای دیگری را که خوانندگان برای گفتن داشتند در اینجا بیابید.


🛈 گردآوری و تحقیق: تحریریه اخبار مثبت
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا