اخبار مثبتجهانرپورتاژکسب و کار خوبمحیط زیستمقالات

این شرکت مواد بسته بندی لوازم آرایشی را تولید می کند که هیچ میکروپلاستیکی از خود باقی نمی گذارد

از مواد زیستی ساخته شده است، ردپای کربن پایینی دارد و همچنین ظاهر خوبی دارد. استارتاپ فنلاندی Sulapac در ایجاد بسته بندی با محوریت اقتصاد دایره ای پیشرو است. اما آیا بقیه صنعت به همین منوال ادامه می دهند؟

jsj

برای لورا ترککونن-راجاسالو و سووی هایمی، الهام بخش هنگام نگاه کردن به کابینت های حمام آنها بود. این دو بیوشیمی‌دان مطمئن بودند که می‌خواهند از دانشگاه به کارآفرینی اجتماعی جهش کنند، اما تا زمانی که متوجه ردیف‌های گلدان‌های پلاستیکی در خانه‌های خود شدند، می‌دانستند از کجا شروع کنند.

ترککنن راجاسالو می‌گوید: «ما هر دو از لوازم آرایشی استفاده می‌کردیم و فکر می‌کردیم: «خوب، لوازم آرایشی سازگار با محیط‌زیست یا سازگار با محیط‌زیست زیادی وجود دارد، اما همیشه در پلاستیک‌های معمولی بسته‌بندی می‌شوند که برای همیشه ماندگار هستند».

او ادامه می دهد: “محصول داخل فقط یک سال دوام می آورد و اغلب با سرعت بیشتری استفاده می شود.” کابینت حمام شما با این لوله ها و شیشه های پلاستیکی مختلف پر شده است. بنابراین ما می‌خواستیم آن را تغییر دهیم و یک جایگزین پایدار ایجاد کنیم.»

سولاپاک در سال 2016 متولد شد، یک تجارت مستقر در فنلاند که مواد زیستی را با استفاده از محتوای بازیافتی و «جریان جانبی» (محصولات جانبی و ضایعات فرآیند تولید) برای ایجاد بسته‌بندی برای محصولات زیبایی تولید می‌کند. همچنین نی، کارد و چنگال و ظروف آشپزخانه درست می کند. پس از “آزمایش و خطاهای فراوان” اکنون دارای مجموعه ای از 13 ماده است که همگی از ترکیبی از پلیمرهای زیستی گیاهی و مواد طبیعی مانند خرده چوب ساخته شده اند. این ماده می تواند بازیافت یا به صورت صنعتی کمپوست شود و اگر به طور تصادفی در طبیعت قرار گیرد، با سرعتی مشابه یک برگ درخت یا تکه چوب تجزیه می شود.

بسته بندی سولاپاک به دلیل زیست تخریب پذیری کامل، یک صفحه از کتاب طبیعت را می گیرد. تصویر: Sulapac
بسته بندی سولاپاک به دلیل زیست تخریب پذیری کامل، یک صفحه از کتاب طبیعت را می گیرد. تصویر: Sulapac

امروزه، این تیم با مشتریان زیبایی مانند Chanel، Schwan Cosmetics و Shiseido همکاری می‌کند و وابستگی جامعه به پلاستیک‌های روغنی، هر بار یک وان کرم صورت را کاهش می‌دهد.

نوآوری های سولاپاک تحسین های متعددی را برای آن به ارمغان آورده است. شاید مهمترین جایزه، جایزه برتر کوچه سبز در سال 2017، تنها یک سال پس از راه اندازی کسب و کار.

ترککنن-راجاسالو می‌گوید این رقابت که از استارت‌آپ‌های اقتصاد دایره‌ای با جایزه ۲۵۰۰۰ یورویی (۲۱۸۵۰ پوند) حمایت می‌کند، به این دو «اعتماد به نفس، اعتبار و توجه رسانه‌ها» داد. واقعاً در آن مرحله از سفر برای ما ارزشمند بود.»

اما بسته بندی پلاستیکی مشکل بزرگی است که یک استارتاپ پیشگام به تنهایی نمی تواند آن را برطرف کند. حدود 460 میلیون تن پلاستیک در سال 2019 در سراسر جهان تولید شد که بسته بندی بزرگترین منبع آن بود.

ایجاد و دفع آن بیش از 3 درصد از انتشار جهانی را تشکیل می دهد، در حالی که میزان آن در اقیانوس های ما قرار است تا سال 2040 سه برابر شود و به 29 میلیون تن در سال برسد. هنگامی که در آب قرار می گیرد، به میکروپلاستیک های مضری تبدیل می شود که ترککنن-راجاسالو می گوید. حذف از طبیعت تقریبا غیرممکن است.

او همچنین واضح است که پاسخ در بازیافت پلاستیک های مبتنی بر روغن نیست. او توضیح می دهد: «اغلب به عنوان گلوله نقره ای دیده می شود که همه ما را نجات می دهد، اما این یک باور غلط است.» نه تنها ظرفیت ما برای بازیافت پلاستیک محدود است – تا سال 2020، فقط 38٪ از زباله های بسته بندی پلاستیکی در اتحادیه اروپا بازیافت می شد – بلکه محدودیتی برای تعداد دفعات بازیافت پلاستیک نیز وجود دارد. هر بار کیفیت آن کاهش می‌یابد و اغلب باید مواد بکر جدیدی به آن اضافه شود.

بنابراین، به این معنی است که ما نیاز به تغذیه بیشتر و بیشتر در روغن داریم. این سیستم کاملاً به نفت وابسته است – مگر اینکه سیستم را تغییر دهیم.

البته چشم‌انداز نظارتی در حال تحول است و اروپا در خط مقدم آن قرار دارد، اما امیدواریم [سیاست‌گذاران] موادی مانند ما را فراموش نکنند. من فکر می‌کنم کارهای زیادی باید انجام شود تا سیاست‌ها درست تنظیم شوند و از چیزهای درست حمایت کنند.»

به طور خاص، او به مقررات پیشنهادی اتحادیه اروپا برای بسته‌بندی و زباله‌های بسته‌بندی اشاره می‌کند که هدف آن اطمینان از این است که «تمام بسته‌بندی‌ها در اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۳۰ قابل استفاده مجدد یا بازیافت هستند و از نظر اقتصادی قابل بازیافت هستند». او نگران است که ممکن است “به طور تصادفی از پلاستیک های معمولی و بازیافت مکانیکی آنها پشتیبانی کند” به جای مواد خلاقانه تر ایجاد شده توسط شرکت هایی مانند سولاپاک.

پایداری مهم است، اما شما نمی‌توانید دنیا را تنها با تمرکز بر آن تغییر دهید. شما همچنین باید آن را به یک تجربه عالی برای مشتری تبدیل کنید

اما علاوه بر همکاری با سیاست گذاران برای کمک به آنها در تصمیم گیری آگاهانه، امیدی نیز وجود دارد که در بین مردم پیدا شود. یک نظرسنجی در سال 2019 از 6000 مصرف کننده در سراسر آمریکای شمالی، اروپا و آسیا نشان داد که بیش از نیمی از آنها برای محصولات طراحی شده برای استفاده مجدد یا بازیافت هزینه بیشتری پرداخت می کنند و 83 درصد معتقدند که برای شرکت ها مهم است که پایداری را در طراحی خود بکار ببرند.

با این حال، برای Sulapac، کلید تولید محصولاتی است که در واقع کار را انجام دهند. همانطور که سووی هیمی، یکی از بنیانگذاران و مدیر اجرایی، زمانی که نی های قابل کمپوست آنها در سال 2019 عرضه شد، توضیح داد: «پایداری مهم است، اما شما نمی توانید تنها با تمرکز بر روی آن، دنیا را تغییر دهید. شما همچنین باید آن را به یک تجربه عالی برای مشتری تبدیل کنید.»

یک نی سولاپاک را می توان به مدت 24 ساعت بدون خیس شدن استفاده کرد. تصویر: Sulapac
یک نی سولاپاک را می توان به مدت 24 ساعت بدون خیس شدن استفاده کرد. تصویر: Sulapac

برای نی های مورد بحث، این به معنای گذراندن چیزی بود که هایمی آن را “آزمون موهیتو” می نامد: استفاده از یک نی برای نوشیدن چندین کوکتل بدون اینکه خیس شود. در واقع، این شرکت ادعا می کند که می توانید از یک نی تا 24 ساعت استفاده کنید.

و در صنعت آرایشی و بهداشتی به معنای بسته بندی زیباست. ترککنن راجاسالو می گوید: «زیبایی شناسی بخش بسیار مهمی است. «اگر یک ماده بسیار پایدار بسازید، اما مطابق با استانداردهای برند جذاب نباشد، بسیاری آن را نمی‌پذیرند. بنابراین ما نمی‌خواهیم مصالحه کنیم، نه در ظاهر یا عملکرد.»

این زوج می گویند تغییر در حال رخ دادن است. «پایداری واقعاً یک زمینه رو به رشد است. در ابتدا، البته، پیشروانی بودند که به اندازه کافی شجاع بودند که بپرند، اما مارک های بیشتری وجود دارند که ما با آنها صحبت می کنیم.


🛈 همکاری با: این مقاله توسط پوزیتیو نیوز و توسط جایزه کوچه سبز حمایت شده است این مقاله توسط اخبار مثبت و توسط جایزه کوچه سبز حمایت شده است
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا