اخبار مثبتاقتصادجامعهجهانچشم اندازحتی بهتررسانهسردبیرعلم و دانشمحیط زیستمقاله علمینوآوری

آخرین ماموریت ناسا به ماه 🌑 طلوع عصر فضایی جدید است

کپسول اوریون روز یکشنبه سقوط کرد و ماموریت تاریخی آرتمیس 1 را به پایان رساند.

یادداشت سردبیر، 11 دسامبر: بعدازظهر یکشنبه، فضاپیمای اوریون ناسا به طور ایمن در اقیانوس آرام به پایین سقوط کرد. این وسیله نقلیه پس از یک سفر تقریبا یک ماهه به ماه و بازگشت به زمین بازگشت و یک آزمایش حیاتی برای آژانس فضایی را تکمیل کرد.

پس از چندین تأخیر و برخی آسیب های جزئی طوفان، ناسا با موفقیت ماموریت آرتمیس 1 را پرتاب کرد و برنامه خود را برای بازگشت به ماه آغاز کرد. علیرغم برخی مشکلات مربوط به نشت سوخت، ناسا توانست به موقع مشکل را برطرف کند و به موشک جدید سیستم پرتاب فضایی اجازه داد تا اوایل چهارشنبه، 16 نوامبر، از مرکز فضایی کندی در فلوریدا بلند شود. در حالی که ماموریت آرتمیس I فرود نخواهد آمد. در سطح ماه، این سفر خود دورترین وسیله ای خواهد بود که برای فضانوردان انسان طراحی شده است. این ماموریت یک پرواز نزدیک ماه را در اوایل صبح دوشنبه به پایان رساند.

Orion snaps a picture of the Moon. NASA
Orion snaps a picture of the Moon. NASA

هیچ انسانی در سفر بزرگ ناسا وجود ندارد، اما سه فضانورد وجود دارد: هلگا، زوهار و مونیکین کامپوس. آن‌ها آدمک‌هایی با فناوری پیشرفته هستند – این اصطلاح برای مدل‌های انسانی مورد استفاده در تحقیقات علمی است – پر از حسگرهایی که نحوه واکنش بدن انسان به سفرهای فضایی را آزمایش می‌کنند. هلگا و زوهار برای اندازه‌گیری تأثیر تشعشعات بر بدن زنان در فضا طراحی شده‌اند و مونیکین کامپوس روی صندلی فرمانده می‌نشیند تا دریابد که سفر به ماه چقدر برای خدمه‌های انسانی آینده ممکن است دشوار باشد. اگرچه ممکن است این آدمک‌ها به تنهایی چشمگیر به نظر نرسند، اما نقش مهمی در جاه‌طلبی‌های ناسا برای ساختن مسیری جدید به ماه و در نهایت ارسال فضانوردان به مریخ خواهند داشت. آنها همچنین تنها یکی از چندین آزمایش علمی در این مأموریت هستند که به منظور درک بهتر ما از سفر فضایی است.

لیفت آف ابتدا برای 29 آگوست برنامه ریزی شده بود، اما ناسا پس از اینکه مهندسان با مشکلات متعددی از جمله طوفان رعد و برق در نزدیکی و مشکلات سرد شدن یکی از موتورهای موشک مواجه شدند، پرتاب را به تعویق انداخت. پرتاب مجدداً در سپتامبر به دلیل مشکل نشت سوخت به تعویق افتاد، اما در نهایت در 16 نوامبر در ساعت 1:47 بامداد به وقت شرقی پرتاب شد.

هنگامی که اوریون اولین پرواز خود را در اوایل صبح امروز بر روی ماه انجام داد، چندین عکس از ماه در طول مسیر گرفت. در نهایت، فضاپیما به زمین بازخواهد گشت و یک سفر 1.3 میلیون مایلی را که 42 روز طول خواهد کشید، تکمیل می کند.

Orion’s lunar flyby. NASA
Orion’s lunar flyby. NASA پرواز بر روی ماه جبار. ناسا

وندی ویتمن کاب، استاد دانشکده مطالعات پیشرفته هوا و فضای نیروی هوایی ایالات متحده در ماه آگوست به Recode گفت: «این نشان می‌دهد که موشک همانطور که باید کار می‌کند. این به ناسا کمی اعتماد به نفس بیشتری برای ماموریت‌های خدمه‌ای که در چند سال آینده انجام می‌شوند، می‌دهد.»

آرتمیس نسل بعدی ماموریت های ماه است. این بخشی از جاه‌طلبی‌های گسترده‌تر ناسا برای اکتشاف ماه است که شامل سفرهای فضانوردان در سطح ماه، زیستگاه انسان در ماه، و یک ایستگاه فضایی جدید به نام دروازه است. Artemis I همچنین مقدمات دو ماموریت بعدی را در برنامه Artemis فراهم می کند: Artemis 2 قرار است انسان ها را در سفری مشابه به دور ماه در سال 2024 بفرستد و Artemis 3 با فرود اولین زن و اولین فرد رنگین پوست تاریخ را رقم خواهد زد. در اولین زمان در سطح ماه در سال 2025. تمام تحقیقاتی که در Artemis I انجام می شود – از جمله Helga، Zohar و Moonikin Campos – برای آماده شدن برای ماموریت های بعدی است.

همه سرنشینان آرتمیس 1
سفر ناسا به ماه، SLS، برای حمل بار بسیار سنگین طراحی شده بود. این موشک تنها چند متر از مجسمه آزادی بلندتر است و می تواند 8.8 میلیون پوند نیروی رانش ایجاد کند. مانند سایر سیستم های پرتاب، SLS با چندین مرحله مختلف طراحی شده است که هر کدام در غلبه بر گرانش زمین، شکستن جو و رسیدن به فضای بیرونی نقش دارند. برای تحقق این امر، SLS شامل تقویت‌کننده‌های موشک جامد دوقلو، و همچنین یک مرحله هسته‌ای با ارتفاع 212 فوت است که با بیش از 700000 گالن اکسیژن مایع و هیدروژن مایع پر شده است. این بزرگترین مرحله هسته ای است که ناسا تا به حال ساخته است.

نمایی از موشک سیستم پرتاب فضایی (SLS) با فضاپیمای اوریون، از مرکز کنترل پرتاب در کیپ کاناورال، فلوریدا. جوئل کووسکی/ناسا از طریق گتی ایماژ
نمایی از موشک سیستم پرتاب فضایی (SLS) با فضاپیمای اوریون، از مرکز کنترل پرتاب در کیپ کاناورال، فلوریدا. جوئل کووسکی/ناسا از طریق گتی ایماژ

SLS در حالی که از نظر فنی جدید است، مبتنی بر فناوری قدیمی است. بسیاری از اجزای آن، از جمله موتورهای اصلی آن، از یا بر اساس سیستم های مورد استفاده برنامه شاتل فضایی ناسا هستند که در سال 2011 به پایان رسید. SLS فقط یک بار پرواز می کند. این امر SLS را از Starship متمایز می کند، وسیله پرتاب فوق سنگینی که SpaceX برای ماموریت های ماه طراحی کرده است. اسپیس ایکس که با قراردادی 2.9 میلیارد دلاری برای ساخت سیستم فرود ناسا بر ماه، شرکت Blue Origin را شکست داد، انتظار دارد اولین پرواز آزمایشی مداری Starship در چهار ماه آینده انجام شود. تصمیم کنگره برای تأمین مالی SLS یک نقطه دردناک مداوم در صنعت فضایی است زیرا این پروژه میلیاردها بودجه بیش از بودجه را پشت سر گذاشت و چندین بار به تأخیر افتاد و به این دلیل که شرکت‌های خصوصی اکنون در حال توسعه جایگزین‌های ارزان‌تر هستند.

ویتمن کاب توضیح می‌دهد: «کنگره با بودجه بیش از حد، عقب‌تر از زمان‌بندی مواجه شده است، زیرا SLS پول و مشاغل را به سمت مناطق کلیدی کنگره حفظ کرده است».

پشتیبانی گسترده ای از Orion وجود دارد که ناسا به طور خاص برای ماموریت های آرتمیس و همچنین سفرهای احتمالی به سیارک ها یا مریخ نزدیک طراحی کرده است. این فضاپیما توسط لاکهید مارتین ساخته شده است و از بیرون به نظر می رسد یک بوقلمون غول پیکر با پانل های بال مانندی که از کنارش بیرون می آید. Orion خانه ماژول خدمه Artemis است، جایی که فضانوردانی که به ماه و از ماه می روند، در نهایت زمان خود را در آن می گذرانند. زمانی که فضاپیما برای فضانوردان انسانی بررسی شد، انتظار می‌رود که ماژول خدمه امکانات مختلف سفر فضایی، از جمله کیسه‌خواب، مجموعه‌ای از میله‌های غذای فضایی جدید با دستور ناسا، و یک توالت فضایی بازسازی‌شده را که برای جاذبه صفر طراحی شده است، ارائه دهد. جنسیت ها

در این ماموریت، مسافران اولیه مجموعه ای از آزمایشات علمی هستند. یکی از آزمایش‌ها شامل آدمک‌های زوهر و هلگا ناسا است که از 38 تکه پلاستیک ساخته شده‌اند که برای تقلید از بافت انسان ساخته شده‌اند، همچنین بیش از 5600 حسگر و 34 آشکارساز تشعشع. سطح بالایی از تشعشعات در فضا وجود دارد، که منبع نگرانی مداوم است که فضانوردان آینده ممکن است با خطر ابتلا به سرطان رو به رو شوند، به خصوص که سفرهای فضایی طولانی تر و جاه طلبانه تر می شوند. هر دوی این آدمک‌ها با سینه و رحم طراحی شده‌اند، زیرا زنان تمایل بیشتری به تشعشع دارند. Zohar همچنین یک جلیقه محافظ تخصصی به نام AstroRad خواهد پوشید که مهندسان در حال ارزیابی آن به عنوان روشی بالقوه برای محافظت از فضانوردان در برابر تشعشعات، از جمله در هنگام شعله های خورشیدی هستند. هلگا جلیقه دریافت نمی کند و به ناسا اجازه می دهد تا میزان کمک واقعی AstroRad را بررسی کند.

Orion همچنین آزمایشی را انجام می دهد که به منظور آزمایش چگونگی واکنش مخمر به تشعشعات است. محققان قصد دارند مخمر خشک شده را در زیر یکی از صندلی های خدمه Orion ذخیره کنند و سپس مخمر را در طی سه روز در فضا در معرض مایع قرار دهند. هنگامی که اوریون به زمین بازگردد، دانشمندان DNA مخمر را تجزیه و تحلیل خواهند کرد تا نحوه عملکرد آن را بررسی کنند. این آزمایش می تواند بینشی در مورد چگونگی سالم ماندن انسان در فضا در سفرهای آینده به دست دهد.

Orion approaches the Moon. NASA
جبار به ماه نزدیک می شود. ناسا
Orion approaches the Moon. NASA جبار به ماه نزدیک می شود. ناسا

نسخه ای از دستیار صوتی الکسای آمازون نیز در راه است. ناسا در حال آزمایش Callisto، ترکیبی از سخت افزار و نرم افزار سفارشی است که آمازون، سیسکو و لاکهید مارتین برای برقراری ارتباط با فضانوردان طراحی کرده اند. این آزمایش کنترل ماموریت را قادر می‌سازد تا پیام‌های صوتی و تصویری را به تبلتی روی کپسول Orion ارسال کند، جایی که نسخه‌ای از الکسا پیام را دریافت می‌کند و پاسخ را به اشتراک می‌گذارد. در حالی که این فناوری ممکن است کمی شبیه HAL از 2001: A Space Odyssey به نظر برسد، مهندسان می گویند این سیستم برای ارائه کمک و همراهی است.

جاستین نیکولاس، طراح تجربه الکسا در آمازون، در ماه آگوست گفت: «کالیستو یک محموله مستقل در فضاپیمای اوریون است و هیچ کنترلی بر کنترل پرواز یا سایر سیستم‌های حیاتی ندارد.

سایر جنبه‌های محموله Artemis I بیشتر احساساتی هستند. نسخه عروسکی شیک شخصیت Shaun the Sheep از فرنچایز Wallace و Gromit در Orion سفر خواهد کرد. عروسک اسنوپی با لباس فضانوردی، همراه با نوک قلمی که چارلز ام. شولتز برای ترسیم سریال بادام زمینی از آن استفاده کرد، در یک کمیک استریپ پیچیده شده است. یادگارهایی از ماموریت آپولو 11، که اولین انسان ها را در دهه 1960 بر سطح ماه فرود آورد، از جمله نمونه کوچکی از غبار ماه و یک قطعه موتور نیز در دست است.

آن سوی ماه 🌑
برخی از مهم ترین پروژه های تحقیقاتی آرتمیس اول به این زودی ها به زمین باز نخواهند گشت. این ماموریت شامل برنامه هایی برای پرتاب 10 ماهواره مینیاتوری به نام CubeSats به مدار ماه است. این ماهواره‌ها داده‌هایی را جمع‌آوری می‌کنند که ناسا، همراه با شرکت‌های خصوصی، در نهایت می‌توانند از آنها برای حرکت در ماه و اطراف آن استفاده کنند.

یکی از ماهواره ها به نام LunIR، ایمنی سطح ماه را با تصویربرداری مادون قرمز مطالعه می کند و اطلاعاتی را تولید می کند که می تواند بر جایی که فضانوردان در نهایت سفر خواهند کرد، تأثیر بگذارد. یک ماهواره به نام مکعب یخ قمری، تلاش خواهد کرد منابع آب ماه را شناسایی کند، که ناسا در نهایت می تواند از آنها به عنوان منبع استفاده کند. ماهواره دیگری، NEA Scout، به سمت یک سیارک کوچک و نزدیک خواهد رفت، یک سفر فرعی که می تواند مأموریت های خدمه آتی را به سایر سیارک ها اطلاع دهد. ماهواره‌ها توسط مؤلفه دیگری به نام آداپتور مرحله‌ای Orion، تنها پس از فاصله ایمن از فضاپیما پرتاب خواهند شد.

فضاپیمای اوریون در 21 نوامبر 2019 در یک هواپیمای ناسا در مرکز فضایی کندی بارگیری شد. توسط ناسا
فضاپیمای اوریون در 21 نوامبر 2019 در یک هواپیمای ناسا در مرکز فضایی کندی بارگیری شد. توسط ناسا

این ماهواره ها یادآور این هستند که ناسا به چیزی بیش از بازدید از ماه علاقه دارد. برنامه آرتمیس زمینه را برای سطح بی‌سابقه‌ای از فعالیت در سطح ماه فراهم می‌کند، از جمله یک کمپ پایه انسانی، مجموعه‌ای از راکتورهای هسته‌ای و عملیات استخراج مواد معدنی. ناسا صراحتاً گفته است که می‌خواهد اقتصاد ماه را توسعه دهد و آژانس فضایی نیز توافقنامه آرتمیس را ایجاد کرده است، مجموعه‌ای از اصول برای کاوش در ماه که اکنون بیش از 20 کشور به آن ملحق شده‌اند.

در نهایت، ناسا قصد دارد ماه را در یک سفر بسیار جاه‌طلبانه‌تر به یک پیت استاپ تبدیل کند: یک مأموریت انسانی به مریخ. در حال حاضر، به نظر می رسد که ممکن است در اواخر دهه 2030 اتفاق بیفتد. اما در حالی که بسیاری از این طرح ها هنوز دور از دسترس هستند، واضح است که برنامه آرتمیس بسیار بیشتر از تکرار برنامه آپولو است.

آپولو یک اقدام سیاسی در چارچوب جنگ سرد برای نشان دادن قدرت ملی ایالات متحده به جهان بود. این صراحتاً مسابقه ای با اتحاد جماهیر شوروی برای رسیدن به ماه بود. جان لاگزدون، بنیانگذار مؤسسه سیاست فضایی در دانشگاه جورج واشنگتن، توضیح می دهد که وقتی برای اولین بار به ماه رسیدیم، دلیل ادامه کار از بین رفت. آرتمیس به عنوان اولین برنامه در یک برنامه طولانی مدت اکتشاف انسانی در نظر گرفته شده است.

به روز رسانی، 21 نوامبر، 12:50 بعد از ظهر ET: این داستان در ابتدا در 27 آگوست منتشر شد و با پرتاب موفقیت آمیز ماموریت آرتمیس 1 توسط ناسا در 16 نوامبر و پرواز شکارچی در ماه در 21 نوامبر به روز شده است.


🛈 منبع: VOX.com
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا