اخبار مثبتاقتصادانرژیجهانرپورتاژمحیط زیست

برق 100٪ تجدید پذیر برای بریتانیا – چقدر به ما نزدیک هستیم؟

jsj

انرژی های تجدیدپذیر در سه ماهه اول سال 2023 رکورد 48 درصد از نیازهای برق بریتانیا را برآورده کردند – رقم قابل توجهی با در نظر گرفتن این که 13 سال پیش تنها 7٪ بود – اما پیشرفت هنوز باید افزایش یابد تا به هدف دولت به طور کامل برسد. سیستم برق کربن زدایی شده تا سال 2035. خبر خوب این است که کارشناسان بر این باورند که می توان این کار را انجام داد، البته با رعایت چند نکته.

کمیته تغییرات آب و هوا (CCC)، ناظر آب و هوا در بریتانیا، می گوید که این به معنای ساخت و ساز در سطوح بی سابقه همراه با اصلاحات برنامه ریزی و مشوق ها، به علاوه یک استراتژی بلندمدت جامع از سوی دولت است که – تا کنون – فاقد آن بوده است.

متیو کلایتون، مدیر عامل Thrive Renewables که پروژه های انرژی تجدیدپذیر را تامین مالی، مالک و اجرا می کند، می گوید: “ما در مسیر درستی حرکت می کنیم.” اما وزن و فوریت تغییرات اقلیمی راه به جایی نمی برد، بنابراین هر چه زودتر بهتر.

با در نظر گرفتن این پیام، نگاهی به برخی انرژی‌های تجدیدپذیر می‌اندازیم تا ببینیم همه چیز در کجاست و به کجا می‌رود.

ما در حال حاضر تقریباً در نیمه راه به هدف پیشنهادی CCC یعنی 29 گیگاوات انرژی بادی تا سال 2030 هستیم. تصویر: اوندری رافاج
ما در حال حاضر تقریباً در نیمه راه به هدف پیشنهادی CCC یعنی 29 گیگاوات انرژی بادی تا سال 2030 هستیم. تصویر: اوندری رافاج

باد

بادهای تغییر در سال 2023 به شدت وزیده اند. در چند ماه اول سال، 11500 توربین بریتانیا در بالای نیروگاه های گازسوز قرار گرفتند تا به بزرگترین منبع برق ما تبدیل شوند. Dogger Bank که در سواحل یورکشایر واقع شده و قرار است در سال 2026 به عنوان بزرگترین مزرعه بادی دریایی روی سیاره تبدیل شود، ماه گذشته شروع به تولید برق کرد. و در خشکی، دولت آینده توسعه مزارع بادی را با تسهیل قوانین برنامه ریزی آزاد کرد، اگرچه کلایتون استدلال می کند که تغییرات ایجاد شده صرفاً یک “تعدیل خرد” بوده و باید بیشتر از این پیش رفت.

در حال حاضر تنها 15 گیگاوات در خشکی نصب شده است، هنوز راهی برای برآورده شدن توصیه CCC برای 29 گیگاوات تا پایان دهه وجود دارد، و همچنین باید 36 گیگاوات دیگر را برای رسیدن به هدف 50 گیگاواتی دولت در سال 2030 پیدا کنیم.

تقویت باد خشکی لزوماً به معنای افزایش حجم توربین ها نیز نیست. با جایگزینی توربین‌های قدیمی‌تر با مدل‌های جدیدتر و کارآمدتر، می‌توان تولید برق را بدون توربین‌های ضربی افزایش داد.

در سال 2006، این همان کاری بود که شرکت Thrive Renewables انجام می داد. برای مثال، مزرعه بادی Caton Moor در لنکاوی، به طور موثر «تجدید نیرو» شد: تعداد توربین ها از 10 به 8 کاهش یافت، در حالی که تولید برق هفت برابر شد. کلایتون می گوید: «تکنولوژی در حال جهش است. «این لزوماً مربوط به جمع کردن توربین‌های بیشتر نیست، بلکه استفاده از بهترین مکان‌های بادی، بهتر است».

درصد برق بادی تا سال 2035، همانطور که توسط CCC پیش بینی شده است: 58٪

انرژی خورشیدی در حال افزایش است، اما ظرفیت شبکه یک نگرانی است. تصویر: رد زپلین
انرژی خورشیدی در حال افزایش است، اما ظرفیت شبکه یک نگرانی است. تصویر: رد زپلین

خورشیدی

داستان موفقیت بزرگ امسال، رشد انفجاری آرایه‌های پشت بام در خانه‌ها و مشاغل کوچک بوده است که سال 2023 را در مسیر ثبت رکورد جدیدی برای تاسیسات خورشیدی قرار داده است.

بریتانیا اکنون حدود 15 گیگاوات انرژی خورشیدی نصب شده دارد – هنوز تا سال 2035 تا هدف 70 گیگاواتی که دولت تعیین کرده است فاصله زیادی دارد. مدارس، پارکینگ‌ها، کارخانه‌ها و انبارها می‌تواند یکی از راه‌های رفع این شکاف باشد. پنل های خورشیدی شناور یکی دیگر از این موارد است.

کلایتون توضیح می‌دهد: «محدودیت بزرگ در سطح ملی در حال حاضر این است که ظرفیت شبکه با توان اضافی که برای انتقال از سوخت‌های فسیلی نیاز داریم، هماهنگ است. “اگر ما بتوانیم با تولید برق [به معنای واقعی کلمه] درست در بالای تقاضا مقداری از گرما را از شبکه خارج کنیم، بسیار منطقی است.”

مورد مثال: توسعه دهنده خورشیدی Olympus Power، که Thrive روی یکی از پروژه های خورشیدی “سیم مستقیم” در میدلندز با آن کار کرده است. شرکت میزبان توانست از انرژی پایدار و کم هزینه تولید شده درست بالای سر کارگران کارخانه بهره مند شود.

کلایتون می‌افزاید: «با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در تولید، آن‌ها همچنین محتوای کربن محصول خود را کاهش می‌دهند، آن را رقابتی‌تر می‌کنند و به حفظ مشاغل در منطقه کمک می‌کنند». “بردهای زیادی وجود دارد.”

درصد برق خورشیدی تا سال 2035، همانطور که توسط CCC پیش بینی شده است: 11٪

پروژه زمین گرمایی United Downs در کورنوال باید برق کافی برای تامین انرژی 7000 خانه تولید کند. تصویر: گرت آلن، Soundview Media
پروژه زمین گرمایی United Downs در کورنوال باید برق کافی برای تامین انرژی 7000 خانه تولید کند. تصویر: گرت آلن، Soundview Media

ژئوترمال

فراوانی گاز طبیعی ارزان قیمت به این معنی است که بریتانیا در رسیدن به عرضه نامحدود انرژی پاک زیر پای ما کند بوده است، اما اوضاع در حال داغ شدن است.

در مطالعه‌ای که به سفارش دولت بریتانیا انجام شد، محققان موسسه انرژی دورهام دریافتند که با حمایت صحیح دولت، شبکه‌ای متشکل از 360 نیروگاه زمین گرمایی می‌تواند تا سال 2050 بخش بزرگی از بریتانیا را با برق و گرما تامین کند. کشف کرد که برخی از فقیرترین شهرهای کشور بر روی زمینی قرار دارند که به بهترین وجه برای توسعه زمین گرمایی مناسب است و مزایای غیرمنتظره ای را برای برنامه “همسطح سازی” دولت ارائه می دهد.

این فناوری با پمپاژ آب گرم از مایل ها زیر سطح زمین و استفاده از آن برای به حرکت درآوردن توربین های بخار و تولید برق کار می کند. برخلاف باد و خورشید، نیروگاه‌های زمین گرمایی می‌توانند 24 ساعته و 7 روز هفته انرژی را تامین کنند، در میان نواحی و پیک‌ها در عرضه و تقاضا تعادل ایجاد کنند، در حالی که گرمای مازاد را می‌توان به شبکه‌های منطقه هدایت کرد تا خانه‌ها و مشاغل را گرم کند.

اولین ژنراتور زمین گرمایی عمیق تجاری بریتانیا، United Downs در کورنوال، قرار است سال آینده آنلاین شود و باید حدود 3 مگاوات برق – به اندازه کافی برای تامین انرژی 7000 خانه – و همچنین 12 مگاوات گرما تولید کند. در همین حال، یک سایت فرکینگ سابق در یورکشایر شمالی قرار است به یک پروژه زمین گرمایی عمیق تبدیل شود.

کورنوال برای انرژی زمین گرمایی مناسب است، نه فقط به دلیل زمین شناسی، بلکه به دلیل اینکه منطقه ای پرجمعیت است. تصویر: دارن ولش
کورنوال برای انرژی زمین گرمایی مناسب است، نه فقط به دلیل زمین شناسی، بلکه به دلیل اینکه منطقه ای پرجمعیت است. تصویر: دارن ولش

دکتر رایان لاو، موسس و مدیر عامل مهندسی زمین گرمایی، شرکتی که در پشت یونایتد داونز قرار دارد، به یک مزیت شگفت‌انگیز دیگر دست یافته است: توانایی استخراج لیتیوم – که برای تولید باتری‌ها بسیار مهم است – از آب هنگام عبور از کارخانه.

لاو می‌گوید: «ما در نوک یک تغییر بزرگ در اروپا و ایالات متحده در مورد نحوه تأمین مواد معدنی حیاتی خود هستیم. “تغذیه به این دنیای جدید بالقوه استخراج کربن صفر بیشتر و بیشتر از ویژگی های پروژه های زمین گرمایی خواهد بود.”

برق آبی

کلیتون پیش‌بینی می‌کند: «با بازنشستگی نیروگاه‌های گاز، آبی روز خود را خواهد داشت.

مانند زمین گرمایی، نیروگاه‌های برق آبی راه‌حلی همیشه روشن برای انرژی‌های تجدیدپذیر ارائه می‌کنند و در ابری‌ترین، آرام‌ترین روزها و حتی شب‌ها، برق پایه شبکه را تامین می‌کنند. طرح برق آبی Beochlich در آرگیل، اسکاتلند را در نظر بگیرید: این طرح دارای یک مخزن ذخیره سازی است تا اطمینان حاصل شود که آب حتی در دوره هایی که بارندگی کمتری است جریان دارد.

بریتانیا خانه حدود 1560 طرح برق آبی است، اما در حال حاضر کمتر از 2 درصد از تقاضای برق ما را برآورده می کند. اما کلایتون و دیگران بر این باورند که با افزایش سرعت انتقال انرژی، همه چیز می‌تواند تغییر کند.

برق آبی در حال حاضر کمتر از 2 درصد از تقاضای برق بریتانیا را تامین می کند. تصویر: گونزالو فاچلو
برق آبی در حال حاضر کمتر از 2 درصد از تقاضای برق بریتانیا را تامین می کند. تصویر: گونزالو فاچلو

CCC نیروگاه های آبی و زمین گرمایی را در یک دسته کوچک اما همچنان قابل توجه «سایر» منابع برق سبز قرار می دهد که 6 درصد از کل تولید پیش بینی شده در سال 2035 را تشکیل می دهد.

درصد برق آبی و زمین گرمایی ترکیبی، تا سال 2035، همانطور که توسط CCC پیش بینی شده است: 6٪

هسته ای، زیست توده و بقیه

پیش‌بینی CCC نشان می‌دهد که انرژی هسته‌ای نقش مهمی در ترکیب انرژی آینده دارد و ۱۲.۵ درصد از کل انرژی را تولید می‌کند. 10.5 درصد دیگر از نیروگاه های سوخت هیدروژن یا گاز یا زیست توده همراه با فناوری جذب و ذخیره کربن تامین می شود. هنوز نقش کوچکی برای نیروگاه‌های گاز سنتی وجود دارد: CCC پیش‌بینی می‌کند که آنها به صورت گهگاهی برای تولید حدود 2 درصد برق ما کار خواهند کرد و تنها تأثیری «کوچک» بر انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهند داشت.

درصد کل هسته ای، زیست توده و بقیه تا سال 2035: 25 درصد

یک پروژه ذخیره سازی در ویکن، نزدیک میلتون کینز، یکی از دو پروژه ای که توسط Thrive Renewables اجرا می شود. تصویر: Thrive Renewables
یک پروژه ذخیره سازی در ویکن، نزدیک میلتون کینز، یکی از دو پروژه ای که توسط Thrive Renewables اجرا می شود. تصویر: Thrive Renewables

ذخیره سازی باتری

ماهیت متغیر انرژی‌های تجدیدپذیر اصلی بریتانیا، باتری‌ها را به یک جزء کلیدی در انتقال انرژی پاک تبدیل می‌کند (به‌عنوان یک تسهیل‌کننده، نه تولیدکننده). در حال حاضر، حدود 2.1 گیگاوات ظرفیت نصب شده وجود دارد، اما تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که در میان سرمایه‌گذاری به ارزش ده‌ها میلیارد دلار، رشد تصاعدی تا پایان دهه به حدود 24 گیگاوات برسد.

در سال 2023، بزرگترین مرکز ذخیره انرژی باتری بریتانیا در نزدیکی لوتون روشن شد، اما به نظر می‌رسد که بزرگترین تاسیسات ذخیره‌سازی انرژی باتری در جهان که برای توسعه در پارک انرژی کم کربن ترافورد در نزدیکی منچستر و با ظرفیت 1 گیگاوات برنامه‌ریزی شده است، کمتر شود.

در همین حال در بریستول، Thrive به اولین اپراتور باتری تجاری تبدیل شد که به جامعه محلی سهمی در مالکیت تاسیسات ذخیره سازی 20 مگاواتی خود در Feeder Road ارائه کرد.

درصد کل تقاضای برق که “راه حل های ذخیره سازی انعطاف پذیر” از جمله باتری ها تا سال 2035 به تسهیل آن کمک می کند: حدود 10٪.


🛈 گردآوری و تحقیق: این مقاله توسط اخبار مثبت ایجاد شده و توسط Thrive Renewables پشتیبانی میشود
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا