اخبار مثبتبدن و ذهنتندرستیجامعهسبک زندگیسردبیرسلامتی

هیاهو داغ: 10 روشی که درک در مورد یائسگی تغییر می کند

به مناسبت روز جهانی یائسگی، در اینجا 10 راه برای بهبود آگاهی از دنیای کسب و کار تا صفحه نمایش بزرگ آورده شده است.

این اتفاق برای نیمی از جمعیت جهان رخ می دهد، با این حال یائسگی مدت هاست در تابو پوشانده شده است. اکنون، از حمایت در محل کار گرفته تا تصاویر فرهنگی، به نظر می رسد همه چیز در حال تغییر برای بهتر شدن است. پیش از روز جهانی یائسگی، در اینجا 10 راه برای تغییر ادراکات آورده شده است.

Image: SolStock/iStock
Image: SolStock/iStock

1 افراد بیشتر در مورد چای و یائسگی گفتگو می کنند

فضاهای دوستدار یائسگی در تلاش برای مقابله با انزوا و تنهایی که می تواند با این مرحله از زندگی مرتبط باشد، در حال افزایش است.

کافه یائسگی رویدادهای بازشو برگزار می‌کند که در آن افراد می‌توانند از کیک و چای لذت ببرند، در حالی که بحث‌های آزاد درباره یائسگی دارند. این پروژه که از مدل کافه‌های مرگ الهام می‌گیرد، در پرث اسکاتلند آغاز شد و اکنون رویدادها در سراسر بریتانیا و همچنین تعداد انگشت شماری در ایالات متحده، کانادا، مکزیک و اتریش رخ می‌دهد.

راشل وایس، موسس این پروژه، می گوید: «انسان ها از طریق رابطه و داستان سرایی یاد می گیرند. “ما باید بدانیم که تنها نیستیم.”

2 راهنما اکنون تنها با یک کلیک فاصله دارد

از ارتفاعات اسکاتلند گرفته تا سافولک، کتابخانه‌ها، چشمه‌های معدنی و طیف وسیعی از پروژه‌های مردمی از افرادی که در دوران یائسگی هستند حمایت می‌کنند. سازمان‌ها از طریق کارگاه‌ها و جعبه‌های ابزار به مردم درباره «تغییر» آموزش می‌دهند.

در انگلستان، شرکت مورد علاقه جامعه یائسگی پشتیبانی فردی و آموزش یائسگی را برای مشاغل و همچنین برای درمانگران ارائه می دهد. اخیراً یک کتابچه راهنمایی منتشر کرده است که در آن توصیه های متخصص در مورد یائسگی و علائم آن به اشتراک گذاشته شده است.

Image: Natasha Hall
Image: Natasha Hall
Image: AllGo
Image: AllGo

3 یائسگی در حال تبدیل شدن به شغل همه است

کارفرمایان بریتانیا در ایجاد مکان های کاری انعطاف پذیر برای کارکنان یائسه پیشرو هستند. در سال 2018، تنها 10 درصد از آنها نوعی حمایت از یائسگی را ارائه کردند، اما به سرعت تا امسال، و این رقم بیشتر به 46 درصد می رسد.

در سال 2021، Vodafone UK کار از راه دور را به کارمندان یائسه خود پیشنهاد داد و جعبه ابزار یائسگی خود را با عموم به اشتراک گذاشت. در سال 2022، NHS انگلستان کار منعطف را برای زنان یائسه پذیرفت و روسای بهداشت از دیگران خواستند از این کار پیروی کنند.

4 پیشرفت نهادی، هرچند به کندی، در حال وقوع است

علیرغم اینکه دولت بریتانیا در اوایل سال جاری بر اساس قانون برابری برای کارمندان یائسه‌ای محافظت می‌کند، کمپین‌ها نسبت به سیاست‌های یائسگی خوش‌بینی محتاطانه‌ای دارند.

دایان دانزبرینک، بنیانگذار پشتیبانی یائسگی، می گوید: «استراتژی سلامت زنان به طور بالقوه می تواند بسیار مفید باشد. اما به بودجه نیاز دارد.»

کمپین های مردمی در تقویت سیاست های یائسگی کلیدی بوده اند، کمپین Danzebrink’s Make Menopauuse Matter که منجر به گنجاندن یائسگی در روابط و آموزش جنسی در انگلستان شد.

Image: James Newcombe
Image: James Newcombe
Image: Elvert Barnes
Image: Elvert Barnes

5 از مزایای غیرمنتظره یائسگی استقبال می شود

مبارزان برجسته ای مانند لورین کلی مجری تلویزیون به بسیاری کمک کرده اند تا واقعیت روزانه یائسگی را درک کنند. اما این فقط جنبه های منفی نیست که توجه را به خود جلب می کند، مزایای آن نیز آشکارتر می شود.

همانطور که نویسنده شارون بلکی بیان می کند، یائسگی می تواند “مکث مقدسی در مسیر پر دردسر زندگی” باشد، که به زنان فرصتی برای کشف خود می دهد.

و این فقط زنان سیس نیست. پروژه یائسگی عجیب تانیا گلاید، روان‌درمانگر و نویسنده، «سرخوشی جنسیتی» را روشن می‌کند – مخالف نارسایی جنسیتی – که افراد LGBTQ+ می‌توانند در طول یائسگی تجربه کنند. سرخوشی جنسیتی به این صورت تعریف می‌شود که جنسیت درک شده یک فرد نه تنها با احساس او در ارتباط باشد، بلکه باعث شادی و احساس آرامش در آنها شود.

6 گرگرفتگی با برنامه های جالب مواجه شده است

با گسترش برنامه های ردیابی پریود و شامل ویژگی های یائسگی و علائم نظارت بر فناوری پوشیدنی، عصر دیجیتال یائسگی را پشت سر نمی گذارد.

در بریتانیا، اپلیکیشن‌های سلامت دیجیتال مانند Peppy و Stella به کاربران امکان می‌دهند پشتیبانی شخصی دریافت کنند، در دوره‌ها ثبت‌نام کنند، به ویدیوهای درخواستی دسترسی داشته باشند و در رویدادهای زنده شرکت کنند.

مثل همیشه، مشاوره با یک متخصص مراقبت های بهداشتی قبل از اتخاذ یک تصمیم مهم بهداشتی توصیه می شود.

Image: Anna Shvets
Image: Anna Shvets
Image: Chris McAndrew
Image: Chris McAndrew

7 HRT دیگر تابو نیست

افزایش آگاهی در مورد یائسگی مدیون مبارزان حول درمان اختصاصی جایگزینی هورمون (HRT) از جمله شخصیت های تلویزیونی مانند داوینا مک کال و سیاستمدارانی مانند کارولین هریس (تصویر) است. تلاش‌های آن‌ها از اثربخشی HRT دفاع کرده‌اند که منجر به شناسایی و دسترسی گسترده‌تر شده است.

با این حال، این موفقیت بدون چالش به دست نیامده است، زیرا کمبود HRT در کشور بسیار زیاد است و زنان در برخی موارد مجبور به متوسل شدن به بازار سیاه یا معاوضه برای دریافت داروهای خود شده‌اند.

8 پزشکان در حال یادگیری هستند و علم در حال بهبود است

تقریباً 13 میلیون نفر در بریتانیا در حال حاضر در دوران یائسگی هستند. با این حال، همانطور که Danzebrink اشاره می کند، “اکثر پزشکان عمومی و پرستاران هرگز در مورد یائسگی در آموزش خود آموزش داده نشده اند”.

نه تنها آموزش یائسگی از سال 2024 در برنامه های درسی دانشکده پزشکی گنجانده می شود، بلکه ممکن است در آستانه پیشرفت های هیجان انگیز پزشکی باشیم. در کالج امپریال لندن، محققان در حال بررسی دارویی هستند که گیرنده های مغز را هدف قرار می دهد و به طور بالقوه باعث تسکین علائم چالش برانگیز یائسگی می شود.

Image: Cottonbro studio
Image: Cottonbro studio
Image: RDNE Stock project
Image: RDNE Stock project

9 رویکردهای کل نگر در حال تقویت هستند

از آنجایی که HRT به دلیل کمبود یا نگرانی های پزشکی به طور جهانی در دسترس نیست، جایگزین های کل نگر در حال افزایش است.

متخصصان مراقبت های بهداشتی شروع به توصیه داروهای طبیعی برای کمک به مدیریت علائم، از طب سوزنی و مکمل های گیاهی گرفته تا یک رژیم غذایی سالم کرده اند.

10 یائسگی زمان خود را در کانون توجه فرهنگی می گذراند

از ظهور «رمان یائسگی» تا «س+ک+س و شهر» که زنان یائسه را به‌عنوان سکسی به تصویر می‌کشد، و کل برنامه‌های تلویزیونی که به «تغییر» اختصاص داده شده‌اند، یائسگی در نهایت مدعی توجه فرهنگی است که شایسته آن است.

گرگرفتگی، نوسانات خلقی و مه مغزی نه به عنوان خطوط منگنه، بلکه به عنوان روایت‌های واقعی به صفحه‌نمایش ما ضربه می‌زند و بینشی را نسبت به این گذار اجتناب‌ناپذیر ارائه می‌دهد که زمانی در راز پنهان شده بود.

Image: JESHOOTS.com
Image: JESHOOTS.com

🛈 گردآوری و تحقیق: تحریریه اخبار مثبت
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا