اخبار مثبتجامعهجهانسردبیرفرهنگمقالات

کلمه سال 2023 مریام وبستر «معتبر» است

با بهبود توانایی فناوری برای دستکاری واقعیت، همه ما به دنبال حقیقت هستیم

جدا کردن واقعیت از داستان سخت تر می شود. دستکاری تصاویر – و ایجاد دیپ فیک های متقاعد کننده فزاینده – آسان تر می شود.

از آنجایی که آنچه واقعی است کمتر روشن می شود، اصالت چیزی است که بیشتر از همیشه به آن فکر می کنیم، درباره آن می نویسیم، آرزوی آن را داریم و قضاوت می کنیم – به همین دلیل است که شرکت این هفته اعلام کرد کلمه سال مریام وبستر «معتبر» است.

«آیا می توانیم اعتماد کنیم که آیا دانش آموزی این مقاله را نوشته است؟ آیا می توانیم اعتماد کنیم که آیا یک سیاستمدار این گفته را گفته است؟ پیتر سوکولوفسکی، سردبیر، به Leanne Italie از آسوشیتدپرس (AP) می گوید: ما همیشه به آنچه می بینیم اعتماد نداریم. «ما گاهی به چشم‌های خودمان یا گوش‌هایمان باور نمی‌کنیم. ما اکنون می‌دانیم که اصالت خود یک اجراست.»

بر اساس اعلام مریام وبستر، “معتبر” اکثر سال ها “جستجوی با حجم بالا” است، اما امسال شاهد “افزایش قابل توجهی” بودیم. این فرهنگ لغت تعاریف متعددی برای این کلمه دارد، از جمله «نادرست یا تقلید نیست»، «مطابق با شخصیت، روحیه یا شخصیت خود» و «ساخته شده یا انجام شده به همان روش اصلی»، و غیره.

مریام وبستر می‌نویسد: «اگرچه کیفیت مطلوبی دارد، اما تعریف «معتبر» سخت است و قابل بحث است – دو دلیل که باعث می‌شود افراد زیادی به فرهنگ لغت بفرستند.

امسال شاهد تلاش های زیادی برای اصالت در فرهنگ عامه بودیم. افراد مشهوری مانند تیلور سویفت می گویند که در تلاش هستند تا خود واقعی خود را بدرخشند. همانطور که امیلی اولسون از NPR اشاره می کند، حتی فیلم پرفروش باربی تابستانی نیز بر «دنیای پلاستیک بکر در برخورد با واقعیت گوشت و خون» متمرکز است.

همچنین در لیست کسانی که خواستار اصالت هستند، ایلان ماسک، مالک X، پلتفرم رسانه اجتماعی که قبلاً به نام توییتر شناخته می شد، قرار دارد. ماسک سعی کرده است X را به عنوان معتبرترین پلتفرم رسانه اجتماعی معرفی کند. لیان کولیرین از سی‌ان‌ان می‌نویسد، با این حال، زمانی که «از شر علامت تجاری آبی رنگ اصالت خلاص شد، آب‌ها را گل‌آلود کرد».

سوکولوفسکی به AP می گوید: «ما در سال 2023 شاهد نوعی بحران اصالت هستیم. “آنچه ما متوجه می شویم این است که وقتی اصالت را زیر سوال می بریم، ارزش آن را بیشتر می کنیم.”

سوکولوفسکی به AP می‌گوید مقامات مریام وبستر کلمه سال خود را بر اساس داده‌ها انتخاب می‌کنند، اگرچه آنها جستجوهای همیشه سبز و جستجوهایی که احتمالاً با بازی‌هایی مانند Wordle مرتبط هستند را فیلتر می‌کنند.

سایر کلماتی که امسال شاهد افزایش چشمگیری بودند عبارتند از: “rizz”، “deepfake”، “corronation”، “dystopian”، “EGOT”، “X”، “implode”، “doppelgänger”، “Covenant”، “indict”، “Elemental”. ، “کیبوتس” و “دد نام”، در مریام وبستر. بسیاری از این اصطلاحات به رویدادهای خبری خاص مرتبط هستند. به عنوان مثال، در روزی که ماسک اعلام کرد که توییتر را به X تغییر نام می دهد، جستجو برای “X” 885 درصد افزایش یافت.

NPR می نویسد: برخی از کلمات در این لیست «به طور مفهومی به «اصیل» یا حداقل درک ما از هویت در عصری در حال تغییر مرتبط هستند، و به «دیپ جعلی»، «ددنام» و «ریز» اشاره می کند، یک اصطلاح عامیانه به معنای «عاشقانه». جذابیت یا جذابیت،” به گفته Merriam-Webster.

به نظر می رسد موضوع امسال جستجوی حقیقت با توجه به تمرکز سال گذشته بر دستکاری مناسب است. کلمه سال 2022 “گاز لایت” بود، اصطلاحی که از نمایشنامه سال 1938 پاتریک همیلتون نشات گرفت. در نمایشنامه، زنی شکایت می‌کند که چراغ بنزین خانه‌اش کم‌رنگ می‌شود در حالی که شوهرش سعی می‌کند او را متقاعد کند که همه چیز در سرش است.

کلمه سال در سال 2021 “واکسن” بود، در حالی که برنده سال 2020 “پاندمی” بود.


🛈 گردآوری و تحقیق: Smithsonian Magazine
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا