اخبار مثبتاقتصادانرژیجامعهجهانرپورتاژرسانهسبک زندگیعلم و دانشمقالات

پانل های خورشیدی شناور: آینده انرژی پاک؟

هدف دولت بریتانیا افزایش پنج برابری ظرفیت خورشیدی تا سال 2035 است. در اینجا آمده است که چگونه خورشیدی شناور می تواند این شکاف را پر کند، به علاوه پنج نمونه جهانی الهام بخش

jsj

با رسیدن تولید انرژی خورشیدی جهانی در سال 2022، جهان بالاخره شاهد نور است.

در بریتانیا، بحران انرژی همراه با کاهش شدید هزینه پانل‌های PV به معنای رونق تأسیسات در مقیاس کوچک است. و همین‌طور است: دولت برای افزایش پنج برابری ظرفیت خورشیدی تا سال 2035 تلاش می‌کند – از 14 گیگاوات فعلی به 70 گیگاوات، که برای تامین برق هر خانه در انگلیس دو برابر کافی است.

اما پتانسیل استفاده نشده بی‌شمار پشت بام‌های خانگی و تجاری ما را به تنهایی به آنجا نمی‌رساند، و آرایه‌های زمینی در مقیاس بزرگ‌تر منبع بحث و جدل هستند. سازمان انرژی خورشیدی بریتانیا (SEUK) تخمین می زند که رسیدن به اهداف صفر خالص سال 2050 به معنای واگذاری 0.4 درصد از کل زمین در بریتانیا به مزارع خورشیدی است. با این وجود، به نظر می رسد که دولت آماده است تا آرایه ها را در زمین های کشاورزی ممنوع کند، آنچه منتقدان می گویند تلاشی نادرست برای تقویت امنیت غذایی است.

این امر خورشیدی شناور را به طور محکم در ترکیب پروژه های مقیاس بزرگتر قرار می دهد. ایان مک کی، مدیر ارتباطات در تأمین‌کننده انرژی سبز Good Energy، می‌گوید: «هرکسی که اعداد را برای رسیدن به اهداف آب‌وهوایی بررسی کرده باشد، می‌داند که هیچ گلوله نقره‌ای وجود ندارد – ما به ترکیبی از انواع فناوری‌ها نیاز داریم.

ما نشانه هایی را می بینیم که بازار – هم آب شیرین و هم دریا – به سرعت گسترش می یابد

به همین منظور، Trinzic، توسعه‌دهنده انرژی‌های تجدیدپذیر، کمپینی را راه‌اندازی کرده است که از دولت بریتانیا می‌خواهد تا 30 گیگاوات از تاسیسات خورشیدی شناور تا سال 2030، از طریق ترکیبی از اصلاحات سیاست و مشوق‌های اعطایی، حمایت کند. این یک سوال بزرگ است زیرا در حال حاضر فقط 3GW در سراسر جهان نصب شده است.

آرام وود، مدیر انرژی های تجدیدپذیر ترینزیک، می گوید: «این جاه طلبانه است اما دست یافتنی است. “ما نشانه هایی را می بینیم که بازار – هم آب شیرین و هم دریایی – از پایگاه فعلی نصب شده به سرعت گسترش می یابد.”

زمان نشان خواهد داد که آیا این ایده آب را حفظ می کند. در این میان، در اینجا پنج پروژه خورشیدی شناور وجود دارد که در سراسر جهان سروصدا کرده است.

  1. آرایه خورشیدی که خورشید را تعقیب می کند

خورشیدی شناور با مزایای زیادی همراه است. قرار دادن پانل ها روی آب با خنک نگه داشتن آنها کارایی را بهبود می بخشد و عدم وجود گرد و غبار و کثیفی به این معنی است که برای مدت طولانی تری تمیزتر می مانند. در مورد آرایه پروتئوس با عرض 38 متر در دریاچه Oostvoornse Meer در هلند، همچنین آنها را متحرک می کند – قادر به ردیابی مسیر خورشید در هنگام قوس شدن در سراسر آسمان هستند. طبق استانداردهای امروزی، پروتئوس آرایه کوچکی از تنها 180 پانل است، اما علیرغم اندازه کوچک آن، 40 درصد انرژی بیشتری نسبت به پانل های غیرقابل حرکت در خشکی تولید می کند.

آرایه پروتئوس در هلند خورشید را در حالی که در آسمان حرکت می کند دنبال می کند. تصویر: SolarisFloat/Protevs
آرایه پروتئوس در هلند خورشید را در حالی که در آسمان حرکت می کند دنبال می کند. تصویر: SolarisFloat/Protevs
  1. آرایه ای که زیرساخت های آب پاک را برای نیوجرسی تامین می کند

بزرگترین آرایه شناور در ایالات متحده حدود 17 جریب (6.9 هکتار) از مخزن کانو بروک در نیوجرسی را پوشش می دهد و 16510 پانل آن حدود 95 درصد از برق مورد نیاز یک تصفیه خانه آب مجاور را تامین می کند. این نمونه خوبی از این است که چگونه آب های کم استفاده می توانند به منبعی برای انرژی پاک تبدیل شوند، و برای مکان هایی که در برابر خشکسالی آسیب پذیر هستند، خورشیدی شناور یک مزیت اضافه به همراه دارد: به عنوان یک چتر غول پیکر برای جلوگیری از تبخیر دو برابر می شود.

مخزن کانو بروک در نیوجرسی انرژی یک نیروگاه مجاور را تامین می کند. تصویر: NJR Clean Energy Ventures
مخزن کانو بروک در نیوجرسی انرژی یک نیروگاه مجاور را تامین می کند. تصویر: NJR Clean Energy Ventures
  1. پروژه های درخشانی که لندن را انرژی می دهد

مانند Canoe Brook، آرایه شناور که 6 درصد از مخزن ملکه الیزابت دوم در Walton-on-Thames، در غرب لندن را پوشش می دهد، زیرساخت های تصفیه آب را تامین می کند. نصب پانل 6 میلیون پوندی تیمز واتر با 23000 پانل زمانی که هفت سال پیش ساخته شد برای مدت کوتاهی بزرگترین نصب در جهان بود. کارشناسان می گویند ما می توانیم انتظار داشته باشیم که موارد مشابه بیشتری را در بریتانیا ببینیم. کریس هیوت، مدیر اجرایی SEUK می‌گوید: «من می‌دانم که برخی از شرکت‌های آب فعالانه در حال بررسی مطالعات امکان‌سنجی هستند تا ببینند چه کاری می‌توانند روی تعداد قابل توجهی از مخازن خود انجام دهند.

در محیط‌های شهری و شهری که زمین در قیمت بالایی قرار دارد، خورشیدی شناور خودش را نشان می‌دهد. همچنین در پایتخت، برنامه‌هایی برای تامین انرژی فرودگاه لندن سیتی با آرایه‌ای شناور در اسکله رویال ارائه شده است.

  1. مرکز انرژی پاک چین که سه فناوری را به کار می گیرد

به گفته تحلیلگران، اگرچه چین همچنان به سرمایه گذاری هنگفت در زغال سنگ ادامه می دهد، اما رونق انرژی پاک به طور همزمان در حال وقوع است و به گفته تحلیلگران، چین را در مسیری قرار می دهد که طی چند سال به اوج انتشار گازهای گلخانه ای برسد. آرایه شناور Dezhou Dingzhuang آن یکی از نمونه های این رشد سبز فرار است. در حال حاضر، این بزرگترین در جهان است که قادر به تولید 320 مگاوات برق است. جالب اینجاست که با یک مزرعه بادی 100 مگاواتی و یک تاسیسات ذخیره باتری برای استفاده بهینه از ایستگاه تقویت کننده و زیرساخت خط برق که برق را به شبکه تغذیه می کند، ادغام شده است.

با این حال، این عنوان “بزرگترین” را برای مدت طولانی حفظ نخواهد کرد. Dezhou Dingzhuang به زودی توسط یک آرایه جدید تقریباً دو برابر اندازه ای که در هند در دست ساخت است تحت الشعاع قرار می گیرد.

  1. مزرعه خورشیدی در حال ساخت در دریا

فن آوری غالب به این معنی است که مکان های آرام و آب شیرین برای خورشیدی شناور ترجیح داده شده اند. مایکل والز، کارشناس خورشیدی، استاد دانشگاه لافبورو، توضیح می‌دهد: «اما در مکان‌هایی مانند سنگاپور، که زمین بسیار کمی دارند، مجبور شده‌اند این کار را روی آب دریا انجام دهند. اثرات خورنده نمک و امواج متلاطم دریاهای آزاد مانعی برای استقرار گسترده تر در اقیانوس ها شده است، اما ممکن است این وضعیت در شرف تغییر باشد. اولین مزرعه خورشیدی «موج بالا» جهان در دریا قرار است در پارک بادی هلندس کوست نورد در سواحل هلند با استفاده از فناوری جدید «موج سواری» ساخته شود. این آرایه که برای استفاده مستقیم از دریا به عنوان تکیه گاه، مانند نیلوفر آبی روی سطح آب طراحی شده است، در شرایط طوفانی تا حداکثر 10 متر آزمایش شده است.


🛈 همکاری با: انرژی خوب
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا