اخبار مثبت

هیجان انگیزترین لحظه جیمی کارتر زمانی بود که روزالین گفت با من ازدواج خواهد کرد.

او زمانی گفت که ریاست جمهوری و برنده جایزه صلح نوبل شد

زمانی که جیمی کارتر در سال 2002 برنده جایزه صلح نوبل شد، کیتی کوریک از رئیس جمهور سابق پرسید که آیا این افتخار هیجان انگیزترین اتفاقی است که تا به حال برای او رخ داده است؟

کارتر تا آن زمان در زندگی‌اش دستاوردهای زیادی داشت: او چهار سال را در کاخ سفید گذرانده بود، به ساخت هزاران خانه برای هبیتات برای بشریت کمک کرد و دهه‌ها برای گسترش و ترویج حقوق بشر تلاش کرد. هیچ کدام از اینها جوابگو نبود.

چرا؟ زیرا هیچ‌کس نمی‌توانست روزالین، عشق زندگی‌اش را تحمل کند.

کارتر در برنامه «امروز» NBC در اکتبر 2002 گفت: «خب، وقتی روزالین گفت که با من ازدواج خواهد کرد، فکر می‌کنم این هیجان‌انگیزترین چیز است.»

پاسخ یک کوریک خندان را متعجب کرد.

او گفت: “اوه خدای من.” “امروز صبح با آن امتیاز کسب خواهید کرد!” کارتر فقط می توانست لبخند بزند و بخندد.

بسیاری در سراسر جهان طولانی ترین ازدواج ریاست جمهوری در تاریخ ایالات متحده را جشن گرفتند که بیش از 77 سال به طول انجامید تا روز یکشنبه، زمانی که روزالین کارتر پس از یک دوره کوتاه مراقبت از آسایشگاه در خانه در Plains، GA درگذشت. او 96 سال داشت. مرکز کارتر در آتلانتا. که از مرگ او خبر داده بود، در ماه می فاش کرده بود که او به زوال عقل مبتلا است.

کارترها آخرین ماه های زندگی مشترک خود را در خانه خانوادگی در پلینز گذرانده بودند. رئیس جمهور سابق که اکنون 99 سال دارد، در ماه فوریه وارد بیمارستان شد.

جیمی کارتر در بیانیه‌ای پس از مرگ همسرش گفت: «روزالین در تمام کارهایی که تا به حال به دست آوردم، شریک برابر من بود. او به من راهنمایی عاقلانه و تشویق می کرد که به آن نیاز داشتم. تا زمانی که روزالین در دنیا بود، همیشه می دانستم که کسی مرا دوست دارد و حمایت می کند.

همانطور که واشنگتن پست در سال 2021 گزارش داد، جیمی کارتر تقریباً بلافاصله متوجه شد که برای اولین قرار ملاقاتشان در سال 1945 با زنی که به تازگی با او به سینما رفته بود ازدواج خواهد کرد. پس از قرار ملاقات، جیمی کارتر به آکادمی نیروی دریایی بازگشت و آنها شروع به نوشتن نامه برای یکدیگر کردند. او به اولین پیشنهاد او نه گفت، و بعداً در خاطرات خود به یاد آورد که چگونه برای ازدواج بسیار “جوان و ساده لوح” بود.

اما چند هفته بعد، او تغییر کرد و پیشنهاد دوم او را در آناپولیس پذیرفت. او 21 ساله و او 18 ساله بود. آنها در ژوئیه 1946، یک ماه پس از فارغ التحصیلی کارتر از آکادمی نیروی دریایی، ازدواج کردند. ازدواج کارترها بیشتر از عمر بیش از نیمی از روسای جمهور ایالات متحده خواهد بود.

رئیس جمهور جیمی کارتر هنگام سوار شدن به هلیکوپتر از کاخ سفید به کمپ دیوید در سال 1979، برای بوسیدن بانوی اول روزالین کارتر مکث می کند. (بری توما/AP)
رئیس جمهور جیمی کارتر هنگام سوار شدن به هلیکوپتر از کاخ سفید به کمپ دیوید در سال 1979، برای بوسیدن بانوی اول روزالین کارتر مکث می کند. (بری توما/AP)

در سال 2002، کمیته نوبل نروژی اعلام کرد که کارتر “به دلیل چندین دهه تلاش خستگی ناپذیر خود برای یافتن راه حل های صلح آمیز برای درگیری های بین المللی، پیشبرد دموکراسی و حقوق بشر، و ارتقای توسعه اقتصادی و اجتماعی” برنده جایزه صلح شده است. کارتر سومین رئیس جمهور ایالات متحده شد که به این جایزه مفتخر شد و تنها فردی است که پس از ریاست جمهوری این جایزه را کسب کرده است.

کارترها حدود ساعت 4 صبح این تماس را دریافت کردند و بانوی اول سابق فکر کرد که آیا مشکلی وجود دارد یا خیر.

“من نگران بودم. من فکر می کردم یکی از فرزندان من است. “سپس ما فکر کردیم که این یک تماس شوخی است.”

این افتخار پس از آن به دست آمد که کارتر با جنگ عراق مخالفت کرد و از جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور آمریکا به خاطر مدیریتش در این جنگ انتقاد کرد. اما زمانی که بوش بعداً از برندگان جایزه نوبل در کاخ سفید استقبال کرد، به طور خاص به دو نفر اشاره کرد که کاخ سفید را به خوبی می شناختند.

بوش گفت: «من از کسی که زمان با کیفیت زیادی را در اینجا گذرانده استقبال می کنم. “پرزیدنت کارتر و خانم کارتر، ما از داشتن شما بسیار مفتخریم.”

کارتر در نمایش “امروز” خود در اکتبر 2002 گفت که جایزه نوبل به تازگی در حال فرو رفتن است.

“این هیجان انگیزترین چیزی است که تا به حال برای شما اتفاق افتاده است؟” کوریک پرسید. “یا من حدس می‌زنم انتخاب شدن به عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده باید همانجا باشد، درست است؟”

پس از لبخندی که کارتر زد، قرارداد کمپ دیوید را که منجر به پیمان صلح مصر و اسرائیل و انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهور شد، به عنوان برخی از برترین لحظات زندگی خود نام برد.

او می‌گوید: «من در زندگی‌ام موقعیت‌های شگفت‌انگیزی داشته‌ام.

اما هیچ یک از آنها نتوانستند روزالین را متقاعد کنند که با او ازدواج کند.

پرزیدنت جیمی کارتر و بانوی اول روزالین کارتر در مراسم رقص کنگره کاخ سفید در واشنگتن در دسامبر 1978. (کتابخانه کنگره)
پرزیدنت جیمی کارتر و بانوی اول روزالین کارتر در مراسم رقص کنگره کاخ سفید در واشنگتن در دسامبر 1978. (کتابخانه کنگره)

کوین سالیوان، مری جردن و گیلیان بروکل در این گزارش مشارکت داشتند.


🛈 منبع: Washington Post
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا