اخبار مثبتانرژیجهانرسانهمحیط زیستمقاله علمینوآوری

من یک دانشمند آب و هوا هستم. من دیگر در خلاء فریاد نمی زنم.

دکتر مارول، دانشمند آب و هوا در پروژه غیرانتفاعی زیست محیطی Drawdown، نویسنده اصلی پنجمین ارزیابی ملی آب و هوا بود.

دو سال و نیم پیش، زمانی که از من خواستند در نوشتن معتبرترین گزارش در مورد تغییرات آب و هوایی در ایالات متحده کمک کنم، تردید کردم. آیا واقعاً به هشدار دیگری درباره پیامدهای ناگوار تغییرات آب و هوایی در این کشور نیاز داشتیم؟ پاسخ، از نظر قانونی، بله بود: کنگره موظف می کند که ارزیابی ملی آب و هوا هر چهار سال یا بیشتر به روز شود. اما پس از چهار ارزیابی قبلی و شش گزارش سازمان ملل از سال 1990، من شک داشتم که آنچه ما برای رسیدگی به تغییرات آب و هوا نیاز داریم، گزارش دیگری باشد.

در نهایت گفتم بله، اما با اکراه. صادقانه بگویم، از این که مردم را در مورد اینکه اوضاع چقدر بد می شود نصیحت کنم خسته شده بودم. دانشمندان بارها و بارها زنگ خطر را به صدا درآورده اند و هنوز هم دما در حال افزایش است. رویدادهای شدید مانند امواج گرما، سیل و خشکسالی، دقیقاً همانطور که پیش‌بینی کرده بودیم، شدیدتر و مکرر می‌شوند. حق با ما ثابت شد. به نظر مهم نبود

گزارش ما که روز سه شنبه منتشر شد حاوی هشدارهای وحشتناک تری است. دلایل جدید زیادی برای ناامیدی وجود دارد. به لطف پیشرفت‌های علمی اخیر، اکنون می‌توانیم تغییرات اقلیمی را به بلایای شدید آب و هوایی خاص مرتبط کنیم و درک بهتری از این داریم که چگونه حلقه‌های بازخورد در سیستم آب و هوا می‌توانند گرم شدن را حتی بدتر کنند. همچنین اکنون می‌توانیم با اطمینان بیشتری پیامدهای فاجعه‌بار را پیش‌بینی کنیم، اگر انتشار گازهای گلخانه‌ای جهانی به مسیر فعلی خود ادامه دهد. اما برای من، شگفت‌انگیزترین یافته جدید در پنجمین ارزیابی ملی آب و هوا این است: پیشرفت واقعی نیز وجود داشته است.

من به اعداد و ارقام گیج کننده عادت دارم، و تعداد زیادی از آنها در این گزارش وجود دارد. انسان‌ها از زمان انقلاب صنعتی حدود 1.6 تریلیون تن کربن در جو ریخته‌اند که بیش از مجموع وزن هر موجود زنده روی زمین است. اما همانطور که ما گزارش را می نوشتیم، اعداد دیگری، حتی گیج کننده تر را یاد گرفتم. در دهه گذشته هزینه انرژی بادی 70 درصد و انرژی خورشیدی 90 درصد کاهش یافته است. انرژی های تجدیدپذیر اکنون 80 درصد ظرفیت تولید برق جدید را تشکیل می دهند. انتشار گازهای گلخانه ای کشور ما در حال کاهش است، حتی با وجود G.D.P. و جمعیت افزایش می یابد.

در این گزارش، ما وظیفه داشتیم تغییرات اقلیمی آینده را پیش بینی کنیم. ما نشان دادیم که اگر جهان 2 درجه سانتیگراد گرم شود، ایالات متحده چگونه خواهد بود. تصویر زیبایی نبود: امواج گرمای بیشتر، شب‌های داغ ناخوشایندتر، بارندگی‌های بیشتر، خشکسالی‌های بیشتر. اگر انتشار گازهای گلخانه ای به افزایش خود ادامه دهد، می توانیم در چند دهه آینده به آن نقطه برسیم. اگر کمی سقوط کنند، شاید بتوانیم تا اواسط قرن جلویش را بگیریم. اما یافته‌های ما بارقه‌ای از امید را نیز نشان می‌دهد: اگر انتشار گازهای گلخانه‌ای به طور چشمگیری کاهش یابد، همانطور که گزارش نشان می‌دهد ممکن است هرگز به ۲ درجه سانتی‌گراد برسیم. برای اولین بار در زندگی حرفه ای، چیزی عجیب را احساس کردم: خوش بینی. و همین درک ساده کافی بود تا من را متقاعد کند که انتشار یک گزارش آب و هوای دیگر ارزشمند است.

چیزی در ایالات متحده تغییر کرده است، و نه فقط آب و هوا. دولت های ایالتی، محلی و قبیله ای در سرتاسر کشور دست به اقدام زده اند. برخی از سیاستمداران اکنون به جای نادیده گرفتن یا دروغ گویی در مورد تغییرات اقلیمی، در واقع در مورد تغییرات اقلیمی مبارزه می کنند. کنگره قانون فدرال آب و هوا را تصویب کرد – چیزی که من مدت ها آن را غیرممکن می دانستم – در سال 2022 که در اولین پیش نویس ارائه شد.

و در حالی که این گزارش بر فوریت محدود کردن گرمایش برای جلوگیری از خطرات وحشتناک تاکید می کند، پیام جدیدی نیز دارد: ما می توانیم این کار را انجام دهیم. ما اکنون می دانیم که چگونه کاهش چشمگیر انتشار گازهای گلخانه ای را که برای محدود کردن گرمایش نیاز داریم انجام دهیم، و انجام این کار به روشی پایدار، سالم و منصفانه بسیار امکان پذیر است. گفتگو ادامه پیدا کرد و نقش دانشمندان تغییر کرد. ما دیگر فقط در مورد خطر هشدار نمی دهیم. ما راه امن را نشان می دهیم.

در مورد آن گزارش های قبلی اشتباه کردم: بالاخره آنها اهمیت داشتند. در حالی که دانشمندان آب و هوا به جهان درباره فاجعه هشدار می دادند، ارتش کوچکی از دانشمندان، مهندسان، سیاست گذاران و دیگران دست به کار شدند. این اولین پاسخ دهندگان به ما کمک کردند تا به سمت اهداف آب و هوایی خود حرکت کنیم. هشدارهای ما کار خودش را کرد.

برای محدود کردن گرمایش زمین، ما به تعداد بیشتری از افراد برای سوار شدن به کشتی نیاز داریم. این کار سخت خواهد بود: به تغییرات در مقیاس بزرگ در زیرساخت ها و رفتار و همچنین حذف کربن از جو نیاز دارد. و همه هنوز سوار نشده اند. به طور خاص، صنعت سوخت های فسیلی هنوز علم را نادیده می گیرد. شرکت‌های نفت، گاز و زغال‌سنگ قبلاً برنامه‌هایی را برای زیرساخت‌هایی انجام داده‌اند که در صورت استفاده طبق برنامه، باعث می‌شود جهان در چند دهه آینده از هدف توافق پاریس 1.5 درجه سانتی‌گراد عبور کند.

برای جلوگیری از این امر، باید به کسانی برسیم که هنوز تحت تأثیر هشدارهای ما قرار نگرفته‌اند. من در اینجا در مورد صنعت سوخت فسیلی صحبت نمی کنم. من به خصوص به پیروزی بر گروه کوچک اما پر سر و صدا متعهد انکارکنندگان آب و هوا اهمیت نمی دهم. اما من معتقدم که می‌توانیم به بسیاری از افرادی که با شنیدن یک هشدار وحشتناک دیگر چشمانشان خیره می‌شود یا گزارش دیگری مانند آنچه که ما منتشر کردیم، برسیم.

دلیلش این است که اکنون، داستان بهتری برای گفتن داریم. شواهد واضح است: واکنش به تغییرات آب و هوایی نه تنها دنیای بهتری را برای فرزندان و نوه های ما ایجاد می کند، بلکه جهان را در حال حاضر برای ما بهتر خواهد کرد.

حذف منابع انتشار گازهای گلخانه ای هوا و آب ما را تمیزتر، اقتصاد ما قوی تر و کیفیت زندگی ما را بهتر می کند. تنها از طریق مزایای کیفیت هوا می تواند جان صدها هزار یا حتی میلیون ها نفر را در سراسر کشور نجات دهد. استفاده عاقلانه تر از زمین هم می تواند تغییرات آب و هوایی را محدود کند و هم از تنوع زیستی محافظت کند. تغییرات اقلیمی به شدت بر جوامعی تأثیر می‌گذارد که در جامعه ما یک معامله خام به دست می‌آیند: افراد با درآمد پایین، رنگین پوستان، کودکان و افراد مسن. و اقدام اقلیمی می تواند فرصتی برای جبران میراث نژادپرستی، بی توجهی و بی عدالتی باشد.

من هنوز هم می‌توانم داستان‌های ترسناکی درباره آینده‌ای که توسط تغییرات آب‌وهوایی ویران شده است برایتان تعریف کنم، و آنها حداقل در مسیری که در حال حاضر در آن هستیم، صادق خواهند بود. اما این نیز درست است که ما یک بار در تاریخ بشر شانسی داریم که نه تنها از بدترین اثرات جلوگیری کنیم، بلکه جهان را در حال حاضر بهتر کنیم. از دست دادن این فرصت شرم آور است. بنابراین من دیگر نمی خواهم فقط در مورد مشکلات صحبت کنم. من می خواهم در مورد راه حل ها صحبت کنم. این آخرین هشدار خود را از من در نظر بگیرید.


🛈 منبع: THE NEWYORK TIMES
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا