آموزشاخبار مثبتتندرستیجهانجوانانرسانهورزش

این تابستانی بود که ورزش زنان به زمان بزرگی رسید

ورزش حرفه ای زنان از برابری با هزینه بازی تا آمار تماشایی رکورددار وارد عصر جدیدی شده است. کارشناسان می گویند که این باعث تقویت ورزش های پایه برای دختران می شود

آمار تماشای رکورد برای فوتبال زنان، برابری با هزینه بازی برای کریکت زنان انگلیس، صحبت در بالاترین سطوح در مورد پرورش نسل بعدی شیرزنان و ورزشکاران زن در سراسر صفحه.

پس از دهه‌ها در سایه، ورزش زنان بالاخره از بخشی از توجهی که شایسته آن است برخوردار است. دوازده سال پیش، جام جهانی زنان حدود 63 میلیون تماشاگر جهانی را به خود جلب کرد. امسال، فیفا اعلام کرد که این تعداد بیش از 2 میلیارد نفر است که 30 برابر افزایش یافته است.

جدال انگلیس و اسپانیا در تابستان امسال در مجموع به اوج 14.8 میلیون بیننده در بریتانیا رسید و رکورد یک فینال جام جهانی زنان را به نام خود ثبت کرد. در همین حال، در اسپانیا، 7.4 میلیون تماشاگر، بالاترین تماشاگر این کشور برای یک برنامه زنانه است.

طبق گزارش سازمان ورزش زنان، متوسط بینندگان در سال 2022 هشت ساعت و 44 دقیقه ورزش زنان را تماشا کردند، در حالی که در سال 2021 فقط سه ساعت و 47 دقیقه تماشا کردند.

لیزا وست، رئیس بخش سیاست، مشارکت و امور عمومی مؤسسه خیریه زنان در ورزش، گفت: «این فقط به اندکی سرمایه‌گذاری در چند سال گذشته نیاز داشت تا نشان دهد زنان چقدر توانایی دارند. «نشان دادن نوری از ورزش حرفه ای زنان، چشم مردم را باز کرده است. ما در حال گفتگوهایی هستیم که 10 سال پیش تصورش را هم نمی‌کردیم.»

نهادهای ملی ورزشی مانند اتحادیه فوتبال و کریکت بورد انگلستان و ولز در مورد دستمزد بازیکنان زن و مرد افزایش یافته اند. وست گفت: «این کار بیهوده ای است. “غیر قابل مذاکره.”

ما در حال گفتگوهایی هستیم که 10 سال پیش تصورش را هم نمی‌کردیم

او توضیح داد که همه چیز در ورزش حرفه ای پیچیده تر است، جایی که باشگاه ها و ورزشکاران در حال تعقیب پول از معاملات حمایت مالی و حقوق پخش هستند. در عوض، ورزش زنان – و پایگاه رو به رشد، سودآور و طرفداران آن – جریان‌های مالی را از راه‌های جدید، از جمله صندوق‌های سرمایه‌گذاری، جذب می‌کند.

در ماه مارس، شرکت سهامی خاص CVC 150 میلیون دلار (120 میلیون پوند) را برای 20 درصد از سهام انجمن تنیس زنان ایالات متحده هزینه کرد. در همین حال، یک تورنمنت جدید کریکت زنان در هند در ژانویه به قیمت 570 میلیون دلار (458 میلیون پوند) به سرمایه‌گذاران حراج شد – یکی از بزرگترین تزریق‌های نقدی به ورزش زنان در تاریخ.

البته امید این است که پول هنگفت و پرداخت ستاره در رده های بالای ورزش زنان به تسریع تغییر نگرش در باشگاه های آماتور و سالن های ورزشی مدارس کمک کند.

آیا سرمایه گذاری در ورزش های پرمخاطب بانوان باعث ایجاد تغییر در دو و میدانی پایه خواهد شد؟ تصویر: لارس بو نیلسن
آیا سرمایه گذاری در ورزش های پرمخاطب بانوان باعث ایجاد تغییر در دو و میدانی پایه خواهد شد؟ تصویر: لارس بو نیلسن

وست گفت: «سرمایه گذاری بزرگی در آموزش و پرورش وجود دارد. اما ما هنوز هم زمین‌های بازی را می‌بینیم که در آن پسرانی که فوتبال را زیر پا می‌گذارند، و دخترانی که در گوشه‌ای پنهان شده‌اند و سعی می‌کنند از راه دور بمانند.»

همچنین باید گفت که علاقه، در مواقعی، به همان اندازه که در آن در خارج از زمین، زمین یا پیست دو و میدانی آشکار می شود، دامن زده شده است. لوئیس روبیالس، رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا، زمانی که سر جنی هرموسو، بازیکن اسپانیایی را پس از پیروزی مقابل انگلیس در فینال جام جهانی بوسید، مورد انتقاد سراسر جهان قرار گرفت. با وجود اینکه هرموسو یک شکایت حقوقی ارائه کرد، پس از اصرار سرکشانه‌ای که بوسه را «اجماعی» کرد، سرانجام در ماه سپتامبر از سمت خود به عنوان نایب رئیس یوفا استعفا داد.

با این وجود، تغییر ثروت برای ورزش زنان برای بسیاری شگفت‌انگیز بوده است. مری پیترز که اکنون 84 سال دارد، پس از قهرمانی در مسابقات پنج‌گانه در بازی‌های مونیخ در سال 1972، مدال طلای المپیک را به ایرلند شمالی برد.

پیترز که سفر خود را در زندگی نامه ای که ماه گذشته منتشر شد، شرح داده است، گفت: همه چیز کاملاً تغییر کرده است. من بیشتر به تنهایی تمرین می کردم و تمام وقت کار می کردم. هیچ پولی برای رقابت وجود نداشت. پوششی که ورزش زنان اکنون دریافت می‌کند شگفت‌انگیز است – اگر خوش شانس بودید، قبلاً دو خط در صفحه پشتی بود!»


🛈 تحقیق و گردآوری: تحریریه اخبار مثبت
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا