اخبار مثبتجهانحتی بهترسبک زندگیسردبیرمحیط زیستمقالات

ایده های کریسمس پایدار: 13 راه برای سبزتر کردن فصل جشن

این فصلی است که باید مراقب تأثیرات محیطی خود باشید. در اینجا نحوه سبز شدن در کریسمس و در عین حال صرفه جویی در هزینه آمده است

jsj

بابا نوئل فریاد می زند که عینکش را روی بینی اش پایین می زند، الف ها، بیایید ببینیم چه کسی امسال خوب بوده است. در حالی که انگشتش را به سمت پایین فهرست می برد، صدای تشویق در اطراف او بلند می شود.

ناگهان می ایستد. کارگاه ساکت می شود. هر سال بریتانیا آنقدر کاغذ بسته بندی را دور می اندازد که 9 بار دور استوا بچرخد؟ بابانوئل در حالی که پیشانی خود را در هم می‌کشد، می‌پرسد: “و آنها 74 متر کیک چرخ کرده را می‌ریزند؟”

جن سمت راستش می گوید: «می ترسم آقا. “آنها در لیست شیطان هستند.”

تاثیر کریسمس بر محیط‌زیست هر قدر که حکاکی شده باشد، به همان اندازه کابوس است که ابنزر اسکروج تجربه کرد.

در اینجا 13 ایده پایدار برای کریسمس وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که جشن های شما تمیزتر از یک شوخی ترقه ای است:

1 درخت خود را اجاره، بازیافت یا استفاده مجدد کنید

دوستدار محیط زیست ترین راه برای داشتن درخت، اجاره درخت است. کریگ تنوک از Cotswold Fir Forestry که درختانی را در گلوسسترشایر انگلستان استخدام می‌کند، می‌گوید: «مشتریان این ایده را دوست دارند که بتوانند به روشی کوچک در جهت پایداری و یک سیاره سالم مشارکت کنند. “سپس این جنبه وجود دارد که بتوانید سال به سال درخت شخصی خود را داشته باشید.”

تعداد فزاینده ای از شرکت ها مردم را قادر می سازند تا درخت های کریسمس را اجاره کنند. تصویر: برنارد هرمانت
تعداد فزاینده ای از شرکت ها مردم را قادر می سازند تا درخت های کریسمس را اجاره کنند. تصویر: برنارد هرمانت

اگر نمی توانید اجاره کنید، یک صنوبر گلدانی بخرید و هر سال آن را برای استفاده مجدد در باغ خود پرورش دهید. یا یک درخت دارای گواهی FSC بخرید تا مطمئن شوید که از جنگلی است که به خوبی مدیریت شده است و آن را به درستی بازیافت کنید – اکثر شوراها درختان را با تبدیل آنها به تراشه بازیافت می کنند و ردپای کربن آنها را تا 80 درصد در مقایسه با ارسال آنها به محل دفن زباله کاهش می دهند.

درختان پلاستیکی که فقط می توانند به محل دفن زباله بروند، دو برابر یک درخت واقعی ردپای کربن دارند. اگر قبلاً یکی را دارید، به استفاده از آن ادامه دهید.

2 تزئینات کریسمس پایدار خود را بسازید

وقتی متوجه می شوید که نه قلوه سنگ و نه گلدان قابل بازیافت نیستند، درخشش تزئینات را از بین می برد. در عوض با تزئینات آویزان خمیر نمک، تزئینات تکه پرتقال خشک و چوب دارچین برای درخت، خودتان درست کنید. هر کدام کاملاً قابل کمپوست هستند، در حالی که تاج‌های ساخته شده با مواد علوفه‌ای مانند مخروط کاج، پیچک و هالی را می‌توان در کناره‌ها بازیافت کرد.

3 چراغ های کریسمس بیرون را کنار بگذارید، به داخل خورشیدی بروید

چراغ‌های کریسمس در فضای باز آنقدر آلودگی نوری ایجاد می‌کنند که ناسا می‌تواند آن‌ها را از فضا ببیند، بنابراین نگه داشتن نورهای جشن در داخل می‌تواند مفید باشد. چراغ‌های تزئینی برای بریتانیا روزانه 3.75 میلیون پوند هزینه در طول دوره جشن دارد، بنابراین چراغ‌های درختی LED با انرژی خورشیدی را انتخاب کنید. آنها را در شب خاموش کنید.

4 از یک موتور جستجوی اخلاقی برای جستجوی هدایا استفاده کنید

اگر به صورت آنلاین درباره هدایا تحقیق می کنید، از Ecosia غیرانتفاعی استفاده کنید. این موتور جستجو 80 درصد از درآمد تبلیغاتی خود را به سمت تلاش های احیای جنگل در کشورهایی مانند برزیل و اندونزی هدایت می کند. به علاوه، جستجوهای شما را ذخیره نمی‌کنند، وب‌سایت‌هایی را که بازدید می‌کنید ردیابی نمی‌کنند، یا داده‌های شما را نمی‌فروشند.

5 کارت ها را عاقلانه انتخاب کنید – و هر کدام را که دریافت می کنید بازیافت کنید

بریتانیا هر سال حدود 1.05 میلیارد کارت کریسمس ارسال می کند، اما تخمین زده می شود که یک میلیارد از آنها بازیافت نمی شوند – معادل قطع کردن نزدیک به 350000 درخت. 1 Tree Cards کارت های 100% بازیافتی را می فروشد که با جوهرهای گیاهی چاپ شده و با استفاده از انرژی های تجدید پذیر چاپ شده اند. به علاوه، به ازای هر کارتی که ارسال می‌کنند، یک درخت از طریق پروژه‌های احیای جنگل‌های عدن می‌کارند. از طرف دیگر، کارت‌های بازیافتی یا دارای گواهی FSC را خریداری کنید و از کارت‌های دارای زرق و برق یا پلاستیک اجتناب کنید.

خرید کارت های ساخته شده از کاغذ بازیافتی می تواند به جلوگیری از قطع درختان کمک کند. تصویر: آنی اسپرات
خرید کارت های ساخته شده از کاغذ بازیافتی می تواند به جلوگیری از قطع درختان کمک کند. تصویر: آنی اسپرات

6 کمتر خرید کنید و با اخلاق خرید کنید

یک نظرسنجی YouGov نشان داد که 57 درصد از مردم در بریتانیا حداقل یک هدیه ناخواسته دریافت می‌کنند، بنابراین از مردم بپرسید که برای کریسمس چه می‌خواهند – یا به آنها چند گزینه برای انتخاب بدهید. روی خرید کمتر و خرید بهتر تمرکز کنید.

7 هدیه مجدد و دست دوم

بر اساس یک مطالعه، مقدار مواد ساخته شده توسط انسان که در هر هفته ایجاد می شود به اندازه کل جمعیت زمین است. به آن اضافه نکنید: هدایای ناخواسته را تحویل بگیرید، جواهرات دست دوم را در مغازه‌های خیریه جستجو کنید، نگه‌داری پایدار خود را با دست بسازید و از هر چیزی که نیاز به باتری دارد اجتناب کنید.

Loved Before یکی از تعدادی سازمان است که خانه های جدیدی برای اسباب بازی های دوست داشتنی پیدا می کند. آنها بسیاری از اسباب‌بازی‌های نوازش‌گر را از سفر بی‌شکوه به محل دفن زباله نجات داده‌اند.

شارلوت لیبلینگ، بنیانگذار آن، می‌گوید: «من آن را به‌عنوان تغییر یک اسباب‌بازی نرم در جهان می‌دانم. من قصد ندارم با فروش مجدد خرس‌ها، تغییرات آب و هوایی را اصلاح کنم، اما کاری که می‌توانم انجام دهم این است که به نسل‌های جوان نشان دهم که دست دوم و پایداری چگونه است.»

از مواد علوفه ای مانند مخروط کاج می توان برای ایجاد دکوراسیون پایدار استفاده کرد. تصویر: آنی اسپرات
از مواد علوفه ای مانند مخروط کاج می توان برای ایجاد دکوراسیون پایدار استفاده کرد. تصویر: آنی اسپرات

8 هدایا را با فوروشیکی یا کاغذ قهوه ای قابل بازیافت بپیچید

بریتانیا مقادیر ناپسند کاغذ بسته بندی را دور می اندازد و پلاستیک، فویل، زرق و برق و نوار چسبنده روی بسیاری از ورق ها آنها را غیرقابل بازیافت می کند. فوروشیکی، یک پارچه بسته بندی سنتی و قابل استفاده مجدد ژاپنی یک جایگزین عالی است – یا از کاغذ قهوه ای قابل بازیافت استفاده کنید.

9 کراکرهای کریسمس پایدار بخرید

به گفته BusinessWaste.co.uk، 99 درصد از بریتانیایی ها هدایای پلاستیکی داخل کراکر را دور می اندازند. یا کراکرهای کریسمس پایدار بخرید که بدون پلاستیک هستند یا سعی کنید خودتان با استفاده از نگهدارنده‌های رول، کاغذ قهوه‌ای و کمی مهارت در ساخت آن‌ها بسازید.

10 خرید مواد غذایی ساخته شده از طریق سیستم های کشاورزی انعطاف پذیر

سخنگوی سازمان غذای پایدار گفت: «با خرید محلی، می‌توانیم با مردم در مورد اینکه غذای ما از کجا می‌آید صحبت کنیم، تصمیمات آگاهانه در مورد نوع غذایی که می‌خواهیم بخوریم و شیوه‌های کشاورزی که می‌خواهیم حمایت کنیم، بگیریم.»

تحقیقات خود را برای یک شام کریسمس پایدار انجام دهید. وب‌سایت Regenerative Farmers of UK تولیدکنندگان کوچک مقیاسی را که با استفاده از سیستم‌های کشاورزی سازگار با طبیعت غذا می‌کشند، نشان می‌دهد، در حالی که Big Barn بیش از 600 تولیدکننده صنعتگر و متخصص را گرد هم می‌آورد که از کشاورزی پایدار محلی حمایت می‌کنند.

اپلیکیشن Olio به مردم این امکان را می دهد تا باقیمانده های کریسمس را با افرادی که به آن نیاز دارند به اشتراک بگذارند. تصویر: مونیکا گرابکوفسکا
اپلیکیشن Olio به مردم این امکان را می دهد تا باقیمانده های کریسمس را با افرادی که به آن نیاز دارند به اشتراک بگذارند. تصویر: مونیکا گرابکوفسکا

11 بدون گوشت استفاده کنید (اگر نه، ارگانیک و آزاد باشید)

داشتن یک رژیم غذایی فقط گیاهی بهترین کاری است که می‌توانیم برای کاهش انتشار کربن انجام دهیم و با وجود کتاب‌های آشپزی عالی وگان و گیاه‌خواری در اطراف (آنا جونز یا وانیلی بلک را امتحان کنید)، اکنون زمان آن است که گراز کامل (بدون گوشت) را انجام دهید. اگر گوشت مورد علاقه شماست، محلی، ارگانیک و آزاد بخرید. در اینجا راهنمای خرید ارگانیک در بند کفش است.

12 بهتر برنامه ریزی کنید، کمتر بخورید و باقیمانده خود را اهدا کنید

بریتانیا در کریسمس 2 میلیون بوقلمون را دور می اندازد که تاج 270000 تن غلات نخورده جشن را تشکیل می دهد. برای کاهش ضایعات، قبل از کریسمس یخچال را خالی کنید و وعده های غذایی خود را به طور معقولی برنامه ریزی و تقسیم کنید. باقیمانده‌ها را در Olio به اشتراک بگذارید، برنامه‌ای که شما را با همسایگانی که ممکن است به آنها نیاز داشته باشند جفت می‌کند – و دستور العمل‌هایی را برای بهترین استفاده از باقیمانده‌ها ارائه می‌کند.

13 به طور پایدار بنوشید

Tim Etherington-Judge، یکی از بنیانگذاران Avallen، یک نام تجاری Calvados که هدف آن پایدارترین روح جهان است، توصیه می کند: «همه چیزهایی را که در پشت کمد بوده برای همیشه بنوشید. نوشیدن فصلی نیز مهم است. از مرکبات اجتناب کنید، از میوه های تابستانی خودداری کنید. او می‌گوید در کریسمس از میوه شور ننوشید.

خرید محلی را از تولیدکنندگان نوشیدنی که سعی در ایجاد تفاوت دارند، مانند جین Cooper King Distillery، ویسکی Nc’nean Distillery، ودکای Sapling Spirits، آبجو Gipsy Hill، و نوشابه های گازدار دارای گواهینامه Sustainable Wines از بریتانیای کبیر، بخرید.


🛈 گردآوری و تحقیق: تحریریه اخبار مثبت
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا