اخبار مثبتاقتصادجامعهجهانسبک زندگیسردبیرسلامتیکشاورزیمحیط زیستمقالات

آنچه در این هفته درست انجام شد: خبرهای خوبی که باید درباره آن بدانید

ایده‌های هوشمندانه برای نجات جهان به نمایش گذاشته شد، بنگلادش یک بیماری کشنده را از بین برد، و دانشمندان چگونگی کاهش پیری را به‌علاوه موارد دیگر نشان دادند.

jsj

جمع بندی خبرهای خوب این هفته

تصویر: ورود شاهزاده و پرنسس ولز به مراسم در سال 2021. اعتبار: جایزه Earthshot
تصویر: ورود شاهزاده و پرنسس ولز به مراسم در سال 2021. اعتبار: جایزه Earthshot

جایزه Earthshot برندگان خود را معرفی کرد

این «سالی بود که باعث شد خیلی ها احساس شکست کنند. با این حال، امید همچنان باقی است.» پرنس ویلیام این هفته در حالی که برندگان جایزه Earthshot 2023 را اعلام کرد، گفت: مسابقه ای که برای افزایش راه حل ها برای مشکلات زیست محیطی راه اندازی شده است.

پنج نوآور پیشگام در محیط زیست به هر کدام یک میلیون پوند برای توسعه ایده های خود در یک رویداد پر ستاره در سنگاپور در روز سه شنبه اهدا شد.

آنها شامل یک شرکت ساخت باتری برای وسایل نقلیه الکتریکی با استفاده از اجزای آسان‌تر برای بازیافت، یک طرح اجتماعی برای حفاظت از جنگل‌های آند و طرحی بود که به کشاورزان کمک می‌کرد تا ضایعات مواد غذایی را کاهش دهند.

شاهزاده ویلیام در یک سخنرانی گفت که او معتقد است که این دهه لحظه ای را رقم زد که «ما از پذیرش صدای انکار و شکست گرایی امتناع ورزیدیم و در عوض، معماران تغییر به سوی جهانی سالم و پایدار شدیم».

انگلیس مجوز دارویی برای پیشگیری از سرطان سینه را صادر کرد

بیش از یک چهارم میلیون زن در انگلیس به زودی می توانند از دارویی که نشان داده شده است برای جلوگیری از سرطان سینه بهره مند شوند.

آناستروزول سال هاست که برای درمان این بیماری استفاده می شود. با این حال، آزمایشات اخیر نشان داده است که می تواند بروز سرطان سینه را در زنان یائسه در معرض خطر ابتلا به این بیماری تقریباً 50 درصد کاهش دهد.

این دارو روز سه‌شنبه در انگلستان مجوز دریافت کرد، اقدامی که توسط Cancer Research UK به عنوان یک “اعلان خوش آمدید” توصیف شد.

این موسسه خیریه گفت که چون آناستروزول یک داروی قدیمی است، اکنون ثبت اختراع آن ثبت نشده است. این بدان معناست که بیش از یک شرکت می تواند آن را تولید کند که باعث کاهش قیمت شده است. یک دوره پنج ساله در حال حاضر حدود 0.04 پوند در روز هزینه دارد.

تصویر: موسسه ملی سرطان
تصویر: موسسه ملی سرطان
Image: Christian Battaglia
Image: Christian Battaglia

نگرش بریتانیا نسبت به مهاجرت ملایم شد

مهاجرت موضوع بحث های سیاسی تلخ در بریتانیا بوده است و برگزیت به عنوان رأیی برای مهار آن تلقی می شود. اما یک بررسی نگرش های اجتماعی تصویر مثبت تری را نشان می دهد.

بررسی اجتماعی اروپا از سال 2001 هر دو سال یکبار نگرش های بریتانیا را نمونه برداری کرده و با حدود 1150 نفر مصاحبه حضوری انجام داده است. آخرین نظرسنجی آن نشان می دهد که دیدگاه ها در مورد مهاجرت دستخوش یک «تغییر چرخشی» شده است که پس از برگزیت مطلوب تر شده است.

برای اولین بار، اکثریت (59٪) فکر کردند که مهاجرت برای اقتصاد بریتانیا بسیار مثبت است، زندگی فرهنگی این کشور را غنی می کند (58٪)، و کشور را به مکانی بهتر برای زندگی تبدیل می کند (56٪). در سال 2002، این ارقام به ترتیب 17، 33 و 20 درصد بود.

در ماه مه، دفتر آمار ملی آمار مهاجرت را برای بریتانیا ثبت کرد. سوئلا براورمن، وزیر کشور، از آن زمان تلاش کرد تا آن را به موضوعی انتخاباتی تبدیل کند. اما مرکز ملی تحقیقات اجتماعی که بر این نظرسنجی نظارت داشت، می‌گوید که ممکن است اشتباه باشد.

در این بیانیه آمده است: «مردم بریتانیا در نگرش خود نسبت به مهاجرت بسیار مثبت‌تر شده‌اند و در حالت تعادل اکنون آن را در یک نور مثبت می‌بینند».

بنگلادش یک بیماری کشنده را از بین برد

بیشتر مردم احتمالاً در مورد لیشمانیوز احشایی چیزی نشنیده اند. اما برای جوامع فقیر در بنگلادش، این بیماری تهدید کننده حیات چیزی است که بسیار آشناست.

نه برای خیلی بیشتر، شاید. بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهانی، بنگلادش اولین کشوری است که از آن به عنوان یک “دستاورد یادبود” یاد می شود که این بیماری را به عنوان یک مشکل بهداشت عمومی حذف کرده است.

لیشمانیوز احشایی توسط یک انگل حمل شده توسط پشه خاکی آلوده ایجاد می شود و می تواند کشنده باشد، به ویژه در جوامعی که بهداشت ضعیفی دارند. یک برنامه بهداشتی برای مقابله با این بیماری در سال 2005 راه اندازی شد که شامل تشخیص زودهنگام، نظارت بر بیماری و گزینه های درمانی بهبود یافته است. این تلاش ها اکنون نتیجه داده است و به طور بالقوه جان بسیاری را نجات می دهد.

Image: Kelly
Image: Kelly
Image: SHVETS production
Image: SHVETS production

DRC متعهد شد که مراقبت های بهداشتی رایگان برای مادران داشته باشد

گاردین این هفته گزارش داد که به زنان باردار در جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) در تلاش برای کاهش نرخ بالای مرگ و میر مادران و نوزادان در این کشور، مراقبت های بهداشتی رایگان ارائه می شود.

تا پایان سال، زنان در 13 منطقه از 26 منطقه، به عنوان بخشی از یک برنامه تحت حمایت بانک جهانی، در دوران بارداری و یک ماه پس از زایمان از مراقبت رایگان برخوردار خواهند شد. در نهایت، زنان و نوزادان در سراسر کشور سود خواهند برد، اما هیچ جدول زمانی برای ارائه خدمات وجود ندارد.

این توسعه با استقبال محتاطانه‌ای روبرو شد، زیرا نگرانی‌هایی مبنی بر اینکه خدمات بهداشتی فزاینده DRC برای مقابله با افزایش تقاضا با مشکل مواجه خواهد شد.

در همین حال، در کشور کنگو…

لاک پشت ها، دلفین ها و نهنگ های گوژپشت از جمله گونه هایی هستند که احتمالاً از گسترش پارک ملی Conkouati-Douli کنگو سود می برند.

به گفته رسانه های محلی، یک منطقه حفاظت شده دریایی به وسعت 2900 کیلومتر مربع قرار است به عنوان بخشی از تعهد دولت برای حفاظت از 30 درصد از خشکی و دریا تا سال 2030 به این ذخیره اضافه شود.

این منطقه سرشار از ماهی، مانگرو و دیگر جانداران دریایی است، اما در حال حاضر با ماهیگیری غیرقانونی مواجه است.

Image: Jarek Tuszyński
Image: Jarek Tuszyński
Image: Jaddy Liu
Image: Jaddy Liu

دانشمندان نکاتی را برای کاهش سرعت پیری ارائه کردند

تلاش برای کند کردن پیری در این هفته گام دیگری به جلو برداشت زیرا انجمن قلب آمریکا (AHA) عاداتی را شناسایی کرد که می توانند زوال را متوقف کنند.

داشتن حداقل هفت ساعت خواب در شب، انجام 150 دقیقه فعالیت بدنی متوسط در هفته، خوردن یک رژیم غذایی متعادل پر از سبزیجات، آجیل و پروتئین بدون چربی و عدم استعمال دخانیات از مهمترین نکات بودند. AHA همچنین حفظ وزن سالم و کنترل کلسترول، قند خون و فشار خون را توصیه می کند.

طبق مطالعه ای که قرار است در کنفرانس AHA این هفته ارائه شود، پیروی از این عادات ممکن است پیری بیولوژیکی را تا شش سال کند کند. این یافته ها با یک مطالعه جداگانه در ایالات متحده در اوایل سال جاری مطابقت دارد، که هشت عادت را شناسایی کرد که می تواند روند پیری را کند کند.

پرتغال انرژی سبز زیادی تولید کرد

این یکی از بلندپروازانه ترین چارچوب های زمانی در اروپا برای خنثی بودن کربن دارد.

و این هفته پرتغال برای رسیدن به ضرب الاجل سال 2045، با تولید انرژی تجدیدپذیر بیش از آنچه که نیاز داشت برای 149 ساعت متوالی، گام‌هایی برداشت – رکوردی جدید.

پرتغال قصد دارد تا سال 2030 85 درصد از برق خود را از منابع تجدیدپذیر تولید کند و تا سال 2045 – پنج سال زودتر از اکثر کشورهای اروپایی – کربن خنثی شود.

Image: Red Zeppelin
Image: Red Zeppelin
Image: Chase Yi
Image: Chase Yi

دوره های آنلاین رایگان برای پاییز راه اندازی شد

شب های تاریک و بدتر شدن آب و هوا در نیمکره شمالی در این زمان از سال مجبور به عقب نشینی در داخل خانه می شود.

آیا می خواهید در ماه های آینده چیز جدیدی یاد بگیرید؟ تو خوش شانسی این هفته Mosbat News برخی از بهترین دوره های آنلاین رایگان را انتخاب کرد که همه چیز را از علم شادی گرفته تا آشپزی برای روده شما پوشش می دهد. ادامه مطلب را اینجا بخوانید.


🛈 گردآوری و تحقیق: تحریریه اخبار مثبت
⌨️ ترجمه و ویراستاری: تحریریه اخبار مثبت

دکمه بازگشت به بالا